25 października 2008
Podziękowania od KM Cross Ekoklinkier Lublin

Grand Prix Grecji – Tytuły rozdane! SM

Sample Image

Sample Image Bernd Hiemer na motocyklu KTM w klasie S1 i Adrien Chareyre na Husqvarnie w klasie S2 wywalczyli tytuły Mistrzów Świata Supermoto 2008.Dla obu z nich tegoroczny triumf jest drugim w karierze. W klasie S1, rok temu ten wyczyn udał się Francuzowi, a dwa lata temu triumfatorem był Niemiec.

Sample Image Ostatnia tegoroczna rudna mistrzostw została rozegrana w miniony weekend w Salonikach. Na torze wyścigowym o długości 1300m wydzielono dwie sekcje terenowe, z czego druga ograniczała się tylko do ciasnego nawrotu i nie miała więcej niż kilkanaście metrów długości. Kręta konfiguracja toru w połączeniu z bardzo długą prostą startową sprawiała zawodnikom pewne problemy z odpowiednim ustawieniem motocykli.

Sample Image W klasie S1 Bernd Hiemer zapewnił sobie mistrzowski tytuł już po pierwszym wyścigu w Salonikach, który to ukończył na trzeciej pozycji. Drugi wyścig jadąc już jako mistrz, wygrał i tym samym zdobył swoje jedyne w tym roku Grand Prix. Startu w Grecji na pewno do udanych nie zaliczy Thomas Chareyre, który po wygraniu pierwszego wyścigu miał ogromne szansę na tytuł wicemistrzowski i trzecie z rzędu rodzinny dublet. Drugie starcie skończyło się jednak dla niego już na siódmym okrążeniu, kiedy to zmuszony był wycofać się po awarii motocykla.

Sample Image Wcześniej spadł do drugiej dziesiątki po kolizji z Thierrym van den Boschem. Ostatecznie zakończył więc GP na piątej pozycji, a tegoroczny sezon tuż za podium. VDB, który po upadku na drugim okrążeniu spadł na 9 pozycję, jechał bardzo szybko, ostatecznie docierając na metę tuż za Lazzarinim. Pozwoliło mu to na tyle bezpieczne zniwelowanie straty do Włocha, aby obronić drugie miejsce zarówno w Grand Prix jak i w generalce.

5. Matthew Winstanley 208

Sample Image Pierwszy wyścig w klasie S2 wygrał Adrien Chareyre, dzięki temu powiększył swoją przewagę nad Gozzinim o kolejne trzy punkty. Włoch próbował przez kilka okrążeń trzymać się blisko Francuza, ale nie ustrzegł się drobnych błędów i ostatecznie przyjechał drugi przed swoim rodakiem Attilio Pignottim.

Z racji małej przewagi nad Gozzinim Adrien Chareyre, mógł odetchnąć dopiero podczas drugiego wyścigu. Włoch na drugim kółku złapał gumę i musiał zjechać do Pit Lane na wymianę tylnego koła przez co stracił do Francuza okrążenie. Po tym zdarzeniu Chareyre do tego stopnia się rozluźnił, że nawet na krótko przed metą wyprzedził go Brytyjczyk Christian Iddon. Nie miało to jednak żadnego wpływu ani na zwycięstwo w Grand Prix Grecji ani na jego pozycję w klasyfikacji generalnej. Pinotti był ponownie trzeci, a Davide Gozzini ostatecznie zakończył wyścig na 12 pozycji. Ubiegłoroczny mistrz tej klasie Belg Gerald Delepine, mimo zajęcia odległej pozycji w pierwszym wyścigu obronił trzecie miejsce w ostatecznej klasyfikacji mistrzostw.

5. Luca Minutilli 229

Sample Image Mistrzem Europy w klasie S3 został Brytyjczyk Olivier Pope, przed Olivierem Scheenem z Belgii. Jako jedyni z 14 osobowej tabeli tej klasy przybyli oni do Grecji aby ostatecznie rozstrzygnąć między sobą kwestię tegorocznego tytułu. W niedzielę, podobnie jak to było przy okazji kilku poprzednich rund zawodnicy S3 z uwagi na małą frekwencję startowali łącznie z klasą Open.

W klasie otwartej Mistrzostw Europy ostatecznie triumfował Włoch Luca D’Addato, a za nim ze stratą ponad 20 punktów uplasował się Austriak Heino Meusburger. Łącznie w tej klasie startowało w tym raku aż 78 zawodników, choć regularnie pojawiało się na zawodach zaledwie sześciu z nich.

W tegorocznym programie pozostała jeszcze tylko uroczysta dekoracja zwycięzców. Tegoroczni triumfatorzy Mistrzostw Świata Supermoto spotkają się wraz ze zwycięzcami klas Motocrossowych na uroczystej gali rozdania nagród, która odbędzie się 6 Grudnia w Monte Carlo. Mistrzowie Europy swoje trofea odbiorą tydzień wcześniej w bułgarskim Plovdiv.