rafal_sonik
Chwile grozy, Sonik ma „Beduina” na wyciągnięcie ręki
10 lutego 2015
Regulaminy zawodów 2015
10 lutego 2015
Pokaż wszystkie

Jak prawidłowo pielęgnować skórę zimą? cz.1

jazda motocyklem zimą

Wiemy, że jazda motocyklem po śniegu to niezwykła przygoda, co niejednokrotnie udowadnialiście, choćby podczas ostatnich Mistrzostw Polski w Skijoeringu, dlatego specjalnie dla Was nawiązaliśmy współpracę z profesjonalną kosmetyczką, która zgodziła się przybliżyć nam jak skutecznie dbać o skórę w niskich temperaturach. Jeśli jesteście ciekawi, co należy zrobić, alby nawet po treningu czy zawodach w ujemnych temperaturach nasza twarz nie była obolała, warto zapoznać się z poniższym artykułem, napisanym przez eksperta w tej dziedzinie.

 

W okresie zimowym skóra jest szczególnie narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych tj.  niska temperatura, wiatr oraz  promieniowanie  UV. W tym czasie wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji i dobrego nawilżenia. Skóra twarzy podlega szkodliwemu działaniu z dwóch przyczyn: po pierwsze – to jedyna część naszego ciała, której nie osłaniamy zimą, po drugie – jest uboższa w tkankę tłuszczową, której zadaniem jest ochrona przed zimnem. W ciągu dnia kilkakrotnie zmieniamy otoczenie, wychodząc z ciepłych pomieszczeń na zewnątrz i odwrotnie. Na zmiany temperatur podatne są zwłaszcza osoby trenujące kilka godzin dziennie na zewnątrz, a przy temperaturze poniżej zera, skóra  przeżywa swoisty szok termiczny. Zmiany temperatury mają zatem znaczący wpływ na kondycję skóry.

Co dzieję się ze skórą wystawioną na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych zimą? Zimno spowalnia pracę gruczołów potowych i łojowych, dlatego też naturalny płaszcz hydrolipidowy jest  niekompletny, skóra traci wilgoć około dwa razy szybciej w porze zimowej niż latem.  Skutkiem braku odpowiedniego poziomu wilgoci i lipidów w naskórku jest spadek elastyczności skóry oraz występowanie podrażnień, szorstkości i suchości. Nadmiernie przesuszona skóra cierpi na niedobór ceramidów, będących składnikami spoiwa międzykomórkowego, co za tym idzie warstwa rogowa staje się mniej szczelna, a to z kolei prowadzi do szybkiej ucieczki wody z naskórka. W wyniku braku dostatecznej ochrony skóry zimą może dojść do przemrożenia, odmrożenia oraz pękania sieci naczyń krwionośnych. Przez obkurczone na skutek zimna  naczynka krwionośne przepływa mniej krwi, a co za tym idzie, zmniejszają się dostawy tlenu i składników odżywczych do komórek skóry.

Zima nie rozpieszcza skóry, jednak można temu zaradzić. Istnieje bowiem kilka sprawdzonych zasad pielęgnacji skóry  w okresie zimowym.

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczanie skóry preparatami bezalkoholowymi oraz nie zawierającymi mydła. Aby nie wysuszać dodatkowo skóry, wskazane są  także mleczka i śmietanki kosmetyczne typu emulsja o/w (olej w wodzie), w przypadku cer tłustych żele myjące. Oczyszczamy skórę twarzy rano i wieczorem. Tak przygotowana skóra przyjmuje efektywniej składniki aktywne zawarte w kremach czy innych aplikowanych w ciągu dnia kosmetykach.

Krok drugi to aplikacja dwóch kremów, najlepiej w sposób „piętrowy” tzn. krem na krem (krem nawilżający i krem odżywczy). Taki sposób aplikacji jest kluczem do sukcesu  i  związany jest ściśle z budową anatomiczną naskórka i płaszcza hydrolipidowego, w którym  wilgoć zabezpieczona jest lipidami. Kremy nawilżające nie nawilżają cery w sposób bezpośredni, lecz przyczyniają się do poprawy jej funkcjonowania, tworzenia zdrowych komórek oraz poprawiania reakcji obronnych skóry. Dobry krem nawilżający powinien posiadać w składzie antyoksydanty (witaminy C i E, koenzym Q10), substancje identyczne z występującymi naturalnie w skórze (ceramidy, mukopolisacharydy, kwas hialuronowy, kolagen, elastyna) oraz substancje usprawniające komunikację międzykomórkową (peptydy, niacynamid, retinol, fitosterole). Krem odżywczy to rodzaj kremu bogatego w substancje odżywiające i rewitalizujące  naskórek.

Powinien posiadać w swoim składzie witaminy: A, D, H, oleje z: migdałów, pestek brzoskwini, jojoba, pestek winogron, awokado, wiesiołka bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Składniki te zabezpieczają przed nadmiernym wysuszeniem naskórka, ograniczając parowanie wody, działają na powierzchni skóry. Przed każdym wyjściem na zewnątrz  w tym okresie powinno się aplikować na skórę twarzy tłusty krem ochronny (cera normalna i sucha) lub półtłusty (cera tłusta). Ważne aby taki krem posiadał filtr UV o faktorze SPF 30 lub SPF 50, zabezpieczającym przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.  Jest to konieczne z racji tego, że od powierzchni śniegu odbija się aż 80% promieni słonecznych. Kremy ochronne zabezpieczają skórę przed wpływem mrozu, wiatru oraz promieniowania UV, tworzą na skórze niewidzialną powłokę, chronią skórę przed utratą wilgoci i ciepła. W skład kremów ochronnych wchodzą składniki tj: olej parafinowy, lanolina i jej pochodne, wazelina, estry wyższych kwasów tłuszczowych, woski, skwalen, d-pantenol, witamina E, pigmenty odbijające promieniowanie UV- tlenek tytanu  oraz filtry UV.

Błędem pielęgnacyjnym często popełnianym jest aplikacja kremu nawilżającego bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz. W składzie kremów nawilżających znajdują się duże ilości wody i substancje, które pod wpływem niskiej temperatury zamarzają.  Powoduje to podrażnienia i zaczerwienienia skóry, dlatego też krem nawilżający nakładajmy na skórę ok. 30 minut przed wyjściem i zawsze w połączeniu z kremem odżywczym.

Niebawem opublikujemy 2 część artykułu!

O autorze:

Dyplomowana kosmetyczka,finalistka ogólnopolskiego konkursu Kosmetyczka Roku 2013 organizowanego przez firmę Bielenda. Na co dzień prowadzi własną działalność, zajmuje się kosmetyką pielęgnacyjną i upiększającą twarzy i ciała oraz dietetyką.

Więcej informacji znajdziecie na: www.facebook.com

Fot:  Teresa Florkiewicz

Źródło: MotoX.com.pl

Partnerzy

facebook youtube