RMF Caroline Team i R-SixTeam dwa tygodnie przed Dakarem
15 grudnia 2011
logo motox
Nowa zakładka Wywiady
15 grudnia 2011
Pokaż wszystkie
kac

Sylwester za pasem, pewnie i w tym roku nie obędzie się bez „ostrego picia”, czy to znaczy, że w nowy rok wejdziemy skacowani jak sto pięćdziesiąt? Spokojnie ten schemat nie musi się powtórzyć. Jeśli już teraz pomyślicie o tym co zrobić, żeby nie wyglądać na drugi dzień po sylwestrowej nocy jak zwłoki, być bladym jak trup, czy męczyć się z „kacem mordercą” cały dzień, to możecie wyjść z tej opresji obronną ręką. Kto uprawia motocross, zazwyczaj dba o swoją formę i stara się prowadzić zdrowy tryb życia, no cóż, ale w te jedną zwariowaną noc w roku, zapewne usłyszymy niezłomne „ale ze mną się nie napijesz?” i wtedy każda asertywność pęka jak bańka mydlana. Kac.

Najlepszym sposobem na brak kaca jest po prostu nie picie zbyt wiele alkoholu. Ten kto często „trenuje” ten zna swoje możliwości i znacznie łatwiej mu oszacować ile jeszcze może wypić. My jednak zakładamy, że tej nocy ewidentnie przesadziliśmy z alkoholem, a dokładniej z jego ilością i ranu budzimy się z objawami kaca.

Czym właściwie jest Kac? (z niem. Katzenjammer) – złe samopoczucie występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości napojów alkoholowych. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Jego picie zmienia jednak metabolizm organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci zmienionej. Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi kacowi są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, problemy z koncentracją, bezsenność, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych (drgawki, zaburzenia równowagi), depresja i rozdrażnienie. U wielu osób cierpiących na kaca występuje wstręt przed wypiciem lub wąchaniem alkoholu.

Jako przyczyny kaca wymieniane są hipoglikemia, odwodnienie, zatrucie organizmu aldehydem octowym, niedobór glutaminy i witaminy B12.

My jako ludzie aktywni fizycznie postanawiamy nawet na kacu wrócić szybko do formy. Poniżej przedstawiamy co dokładnie należy zrobić od momentu przebudzenia aby dolegliwości związane z kacem były jak najmniejsze.

2 minuty od wstania- Nasz organizm na kacu jest poważnie odwodniony dlatego powinniśmy coś wypić. Najlepiej niech będzie to 100 ml soku owocowego zmieszanego ze 100 ml wody i do tego 1/4 łyżeczki soli. Taki specyfik smakuje najlepiej schłodzony, sól zatrzymuje wodę w organizmie czyli to co wypijemy zatrzymamy w organizmie nawadniając mięśnie i mózg. Cukry proste zawarte w soku owocowym dadzą nam zastrzyk energii.

5 minut od wstania- włącz swoją ulubioną muzykę, pomoże Ci ona rozbudzić swój mózg do pracy. Harmonia płynąca z muzyki uaktywni neurony wykrywające rytm, a te z kolei pobudzą inne ośrodki. Po chwili słuchania muzyki będziesz w stanie szybciej myśleć.

15 minut od wstania- Czas na ćwiczenia na kaca. Kac to głównie skutek działalności szkodliwych substancji z rozkładu alkoholu. Żeby wrócić do poprzedniego samopoczucia trzeba pozbyć się z organizmu jak najszybciej tych substancji. Zatem jak mówi stare porzekadło „na kaca najlepsza jest praca”. Ćwiczenie nie mogą być skomplikowane wymagające super techniki ani być wykonywane pod dużym obciążeniem. Dlatego zapomnijcie o biegu na 20 km i wyciskaniu na ławeczce. Pamiętajcie, że przecież cały czas czujecie pulsacyjny ból głowy. Przed zabraniem się do ćwiczeń przygotujcie sobie miskę, niestety mdłości muszą/mogą być wliczone w straty. Teraz zrób 15 pompek nie za szybko (głowa cały czas pulsuje), a zaraz później bez przerwy 10 przysiadów. Jeśli kac jest potężny powtórz serię.

25 minut od wstania- Twoja perystaltyka po wysiłku fizycznym powinna się pobudzić dlatego najwyższy czas na odwiedzenie toalety. Po czynnościach, które w męski szorstkim, wręcz koszarowym gronie określane są jako „kac kupa” warto wziąć prysznic. Najlepiej żeby woda była zimna jak twierdzą naukowcy”zimny prysznic zwiększa dostawy tlenu do tkanek” . Po nocy pełnej, baletów, dymu, migających świateł pewnie będziemy mieli przekrwione oczy. Jeśli musimy pokazać się ludziom warto wkropić kilka kropel do oczu, ewentualnie zrobić sobie okład z liści szpinaku lub herbaty.

35 minut od wstania- Teraz czeka nas śniadanie. Może spotkać nas albo wilczy apetyt albo jedzeniowstręt. Tak czy siak musimy coś przekąsić. Zaleca się ciepłą najlepiej słodką herbatę, jajecznicę a do tego bułka z masłem. Podobno jest to optymalne zestawienie, podnoszące poziom cukru we krwi i wypierające z organizmu aldehyd octowy czyli produkt rozpadu alkoholu.

Kiedy przyjdzie wieczór zapewne pojawią się u nas problemy z zaśnięciem, lepiej nie wpadajcie na pomysł jedno piwko pomoże mi zasnąć. Lepszym rozwiązaniem będzie ciepłe mleko, kakao albo melisa.

Pamiętajmy, że dzień po, jeśli nawet udało nam się spalić alkohol i nie mamy tzw. promili w wydychanym powietrzu to i tak nasza reakcja na bodźce jest znacznie wolniejsza. Dlatego na kacu, dzień po spożyciu sporej ilości alkoholu powinniśmy zapomnieć o jeździe samochodem czy motocyklem. Niestety będziemy potrzebowali czasu na dojście do siebie, zazwyczaj dopiero po dobrze przespanej nocy wracamy do „świata żywych”  i możemy normalnie funkcjonować.

 

Źródło: www.wikipedia.pl,men’s health, wiedza własna;)

Partnerzy

facebook youtube