Jubileusz polskiego motocrossu pod dachem
22 listopada 2017
Teaser Mistrzostw Świata w motocrossie
24 listopada 2017
Pokaż wszystkie
kontuzja barku

Kontuzja barku w motocrossie to częsta przypadłość osób uprawiających motocross. Potężna gleba, desant zza kierownicy lub sama siła uderzenia podczas lądowania może zaowocować dyslokacją barku lub zwichnięciem. Jeśli jesteś jednym z riderów, który musiał się zmagać z tą kontuzją, to wiesz jak jest denerwująca. Ci, którzy nigdy nie doświadczyli problemów ze stawami barkowymi, muszą sobie uzmysłowić, jak ważne jest utrzymywanie barków w dobrej kondycji, żeby uniknąć w przyszłości kontuzji podczas treningów czy zawodów.

Kontuzja barku – prewencja

Dwoma najistotniejszymi elementami pozwalającymi barkom w funkcjonowaniu bez przeszkód są ćwiczenia, a w przypadku kontuzji rehabilitacja. Ćwiczenia umożliwiają stawom rozwój ich wytrzymałości i pozostawanie w dobrej kondycji, co ułatwia barkom znosić trudy motocrossu. Większość zawodników zdaje sobie sprawę, jak istotna jest pozycja „szerokich łokci” podczas jazdy na torze, jest ona o wiele prostsza, kiedy barki i ramiona przejmują obciążenia podczas przyśpieszania czy hamowania. Siłę i wytrzymałość najlepiej rozwijać podczas ćwiczeń siłowych, pływania lub wiosłowania. Oczywiście najbezpieczniej i najlepiej jeśli będziecie trenować pod okiem doświadczonego i fachowego trenera.

Budowa stawu barkowego

Budowa stawu barkowego

Budowa stawu barkowego

Przyjrzyjmy się budowie stawu barkowego w zbliżeniu. Bark składa się z trzech kości oraz ścięgien czterech mieśni (ścięgna mocują mięśnie do kości). Kości to: łopatka, ramie, obojczyk. Cztery mięśnie, które działają na staw barkowy nazywają się: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy oraz podłopatkowy. Ścięgna tych mięśni, które przyczepione są do kości, umożliwiają nam poruszanie ramieniem. Na obrazku widoczne są trzy z czterech mięśni. Nadgrzebniowy jest widoczny tylko z frontu. Ten obrazek pokazuje mięśnie od tyłu. Chyba spraw technicznych wystarczy.

Trzy stopnie zwichnięcia barku

Kontuzja barku - 3 stopnie zwichnięcia

Kontuzja barku – 3 stopnie zwichnięcia

Kontuzja barku – przyczyny:

Są dwie główne przyczyny kontuzji barków. Pierwszy to degeneracja barku. Niestety bark jest miejscem przyczepu ścięgien, do którego dociera bardzo mało krwi. Ścięgna pierścienia rotatorów (4 mięśni wymienionych wyżej) otrzymują bardzo mało tlenu i składników odżywczych z krwi. Czego wynikiem jest narażenie na niszczenie się podczas starzenia. Problemy z barkami są bardzo częste wśród starszych ludzi. Brak zapasów dostarczanych przez krem jest jednym z powodów, z którego wyleczenie barku trwa długo.

Drugim powodem kontuzji barków są nadmierne siły, czyli za duże obciążenia, z którymi mięśnie barków nie dają sobie rady. Ten typ kontuzji występuje właśnie w motocrossie i zazwyczaj dochodzi do niej kiedy ramie jest w nieprawidłowej pozycji lub próbujemy podnieść coś za ciężkiego.

Ćwiczenia na barki:

Poniżej znajdują się ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie barków. Do każdego ćwiczenia zawarta jest ilustracja.
ćwiczenie
Wyciskanie na siedząco

1. Usiądź wyprostowany na ławeczce z hantlami na głową. Upewnił się, że plecy masz proste.
2. Powoli opuszczaj hantle do do wysokości barków.
3. Kiedy ramiona tworzą kąt prosty, wypchnij hantle i powtórz.

ćwiczenie

Boczne podnoszenie

1. Stań prosto, nogi lekko rozchylone, ramiona szeroko, trzymaj hantle po bokach.
2. Zegnij lekko ramiona i podnieś hantle po bokach. Trzymaj ramiona lekko zgięte cały czas.
3. Kiedy ramiona są już równoległe do podłogi, powoli opuść hantle i powtórz.

ćwiczenieOdwrócony motylek

1. Usiądź na krawędzi ławki. Pochyl się tak, żeby klatka leżała na udach.
2. Trzymaj hantle koło stóp i miej ramiona lekko zgięte. Podnieść ramiona, cały czas lekko zginając
3. Kiedy ramiona będą równoległe do podłogi, powoli opuść hantle z powrotem.

ćwiczeniePodnoszenie przodem

1. Stań wyprostowany, kolana lekko ugięte, ramiona wyprostowane. Trzymaj hantle podchwytem.
2. Unieś jeden hantel dokładnie przed siebie.
3. Kiedy ramie będzie położone równolegle do ziemi, powoli opuść hantel. Powtórzyć z drugą ręką.

Rehabilitacja wchodzi w grę dla zawodników, którzy złapali kontuzję podczas wcześniejszych sezonów i szukają możliwości powrotu do pełnego zdrowia. Przykład z życia: Chad Reed miał kilka kontuzji barków przez ostatnich kilka sezonów i musiał przejść rehabilitację opierająca się na sile, żeby dojść do optymalnego poziomu. Ważnym czynnikiem prawidłowego działania barku jest pewność, że wszystkie mięśnie są rozwijane w takim samym stopniu. Mięsień naramienny lub inny mały potrzebują takiej samej stymulacji.

Przetłumaczył: Jasimierz, MotoX.com.pl

Źródło: http://www.racerxvt.com/article/mx-related-shoulder-injuries

Partnerzy

facebook youtube