Tomac i Bogle zwyciężają w Detroit
22 marca 2015
Maria Anaya czyli czas na wiosnę
22 marca 2015
Pokaż wszystkie
kontuzja

Jak wiadomo każdy ze sportów motorowych, o którym piszemy na tym portalu, jest urazowy. Kontuzja w motocrossie czy enduro to chleb powszedni i nikogo raczej nie trzeba do tego przekonywać. Jeśli zaczniemy przyglądać się, jakich urazów doznali w swojej karierze zawodnicy freestyle motocrossu, to nasze ciało może momentalnie zlać zimny pot. Jednak jak mówi stare porzekadło: „im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju”, dlatego urazy powinny być dla nas nauczką, lekcją pokory i motywatorem do solidniejszych treningów pod okiem fachowców, a nie  momentem decydującym o pożegnaniu się z pasją. Poniższy artykuł ma na celu nakreślenie kilku istotnych spraw podczas powrotu po kontuzji do ścigania.

Kontuzja  – jak wrócić do jazdy motocyklem.

Jeden z czytelników portalu TransWorld Motocross doznał dotkliwej kontuzji nogi, zabiegi ortopedyczne skończyły się na dziewięciu śrubach, czterech płytkach oraz poszczepianych kościach. Czytelnik prosząc o poradę jak w najlepszy sposób wrócić do ścigania otrzymał fachowe wskazówki od Andrew Shorta z zespołu Hondy. Andrew miał również poważną kontuzję kolana, jednak po siedmiu długich miesiącach odzyskiwania sprawności powrócił do wyścigów i to w wyśmienitym stylu, zatem chyba on wie jak najlepiej szybko powrócić do jazdy po kontuzji.

Terapia fizyczna:

Myślę, że najważniejszą rzeczą w powrocie do formy będzie fizykoterapia. Ja miałem przeprowadzane zabiegi trzy razy w tygodniu, a kiedy nie byłem na rehabilitacji ćwiczyłem na siłowni pracując nad górną część ciała. Ponieważ miałem kontuzję kolana, praca nad górnymi partiami nie była w żaden sposób zakazana. Dzięki temu podczas okresu rehabilitacji zachowałem kondycję, która pozwoliła mi na dobrą koordynację ciała podczas jazdy. Ludzie myślą że jeśli jesteś ranny nic nie robisz, ja tym czasem byłem tak zajęty jak w okresie kiedy się ścigam. To prawda że nie byłem na torze, ale byłem na terapii, później na siłowni itd. To prawie jak praca, jeśli pominiesz jeden tydzień terapii tracisz ponownie sporo czasu aby dojść do zbudowanej wcześniej formy.

Bądź zdrowy:

Pamiętaj im zdrowszy jesteś, albo im zdrowszy byłeś przed kontuzją tym szybciej możesz odzyskać pełna sprawność. Warto zatem prowadzić tzw. zdrowy tryb życia podczas rehabilitacji. Nie zapominaj także, że nie istnieje coś takiego jak magiczna pigułka, musisz być nastawiony na ciężka pracę od początku. Podobnie jak z jazdą konną im więcej pracy i wysiłku włożysz w swoja rehabilitację tym jej efekty prawdopodobnie będą lepsze.

Pamiętaj o odpoczynku:

Jeśli ciężko pracujesz nad powrotem do zdrowia musisz także sporo odpoczywać, w zależności od konkretnego przypadku musisz poradzić się lekarza.

Nie spiesz się:

Wielu kierowców szczególnie młodych amatorów nie czeka, aż w pełni wyleczy kontuzję, a już wsiada na motocykl. Niestety ale gdy wraca się zbyt szybko może się to skończyć bardzo poważnym urazem, nawet niekoniecznie tym samym, który mieliśmy wcześniej. Jeśli np. wracamy po kontuzji kolana możemy się czuć na torze niepewnie, a co za tym idzie łatwo nam będzie popełnić błąd, który może być tragiczny w swoich konsekwencjach. Być może źle ułożysz nogę ponieważ nie będziesz sobie ufał w 100% i skończy się to upadkiem, a w konsekwencji odnowioną kontuzją kolana i złamanym nadgarstkiem, możemy tu mówić o efekcie kuli śnieżnej.

Słuchaj lekarza:

Pamiętaj o konsultacjach z lekarzem, fizjoterapeutami oni będą wiedzieli, kiedy jesteś gotowy, aby wrócić do jazdy motocyklem. Można również zrobić testy, które pokażą kiedy Twoje ciało jest gotowe. Ważnym aspektem jest także psychika, ja także bałem się zacząć ponownie jeździć, ale jeśli naprawdę lubisz to, to dasz radę osiągnąć upragniony cel, czyli ponowne starty w zawodach.  Zaczynaj  od małych kroków jak dziecko, które próbuje nauczyć się chodzić, a sam zdziwisz się jak szybko robisz postępy.

 

Źródło: wwww.motocross.transworld.net

Partnerzy

facebook youtube