enduro
Polacy na Mistrzostwach Europy Enduro w Estonii
10 lipca 2017
Red Bull X-Fighters: zupełnie nowy level
10 lipca 2017
Pokaż wszystkie

Maksymilian Chwalik wygrywa rundę EMX na Łotwie

Maks Chwalik

Maks Chwalik Łotwa

W ubiegły weekend w Stelpe na Łotwie rozegrano ostatnią rundę motocrossowych Mistrzostw Europy Kobiet oraz Mistrzostw Europy klas EMX 65 i EMX 85 strefy północno – wschodniej. Bardzo liczyliśmy na udane występy reprezentantów Polski i nie zawiedliśmy się.

Maks Chwalik zalicza bardzo dobry występ na Łotwie

 

W rywalizacji kobiet Joanna Miller mimo dolegającej jej od 2 miesięcy kontuzji kolana nie dość, że bohatersko obroniła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, to zrównała się w punktacji z rywalką z czwartego miejsca, przegrywając je wyłącznie niższą najlepszą pojedynczą lokatą. Mimo, że pozostaje niedosyt i gdybanie co by było, to jednak można śmiało rzec, że w zaistniałej sytuacji, piąte miejsce jest jak medal. Oprócz Asi w Stelpe wystartowała również Wiktoria Garbowska, kończąc zawody na czternastym miejscu.

 

Wielkich powodów do radości przysporzył Maksymilian Chwalik w klasie EMX 65. Po pechowym występie na Ukrainie oraz zwycięstwie w rundzie w Rosji nasz reprezentant w Stelpe postawił kropkę nad „i” nie dając szans konkurencji. Dwukrotne odgrywanie Mazurka Dąbrowskiego (za zwycięstwo w rundzie i klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy strefy północno – wschodniej) nie pozostawiło wątpliwości, kto w sezonie 2017 zdominował rozgrywki klasy EMX 65. Oprócz Maksa w Stelpe w tej samej klasie wystartowali również Jakub Kowalski, Mikołaj Stasiak, Piotr Kajrys i Maks Wołek. Cała czwórka – choć nie punktowała – nie musi się wstydzić swoich występów, a zebrane doświadczenie zaprocentuje w przyszłości.

 

Teraz przed Maksem Chwalikiem o wiele trudniejsze zadanie – finał Mistrzostw Europy w Loket w Czechach (22 – 23.07). W zeszłym sezonie zwycięzca klasy EMX 65 w naszej strefie został również Mistrzem Europy (Edvards Bidzans – Łotwa). Historia lubi się powtarzać, ale czy tym razem? Bardzo na to liczymy, lecz zdajemy sobie sprawę, że konkurencja będzie jeszcze silniejsza i wyrównana niż w rozgrywkach strefowych. Przecież w dwóch wyścigach finału spotka się czterdziestu najlepszych „sześćdziesiątkarzy” Starego Kontynentu! Jaki by nie był ostateczny wynik Maksymiliana Chwalika już dziś dla nas jest zwycięzcą. Wszakże czterokrotnego wysłuchiwania polskiego hymnu w jednym roku za zwycięstwa podczas rund Mistrzostw Europy w motocrossie nie pamiętają najstarsi górale. Dla Joanny i Maksa oraz ich ekip wielkie gratulacje i podziękowania za to co już osiągnęli w tym sezonie. Trzymając kciuki czekamy na dobre wieści z Loket…

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Europy Kobiet EMX Women:
1. Sara Andersen (Dania) – 187 pkt
2. Emelie Dahl (Szwecja) – 169 pkt
3. Sandra Karlsson (Szwecja) – 136 pkt
4. Mathea Selebo (Norwegia) – 118 pkt
5. Joanna Miller (Polska) –118 pkt

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Europy NE EMX 65:
1. Maksymilian Chwalik (Polska) – 165 pkt
2. Janis Kubulins (Łotwa) – 131 pkt
3. Kirils Maslovs (Łotwa) – 131 pkt
4. Aleh Makhnou (Białoruś) – 117 pkt
5. Ilya Khabirov (Rosja) – 117 pkt

Fot.: Anna Chwalik
Tekst: Dariusz Stypa GKSM

Partnerzy

facebook youtube