12 sierpnia 2008
MIMP we Wschowie

MŚ Juniorów w Heerde

Sample Image
Sample Image Najlepiej przygotowani okazali się Holendrzy. W klasie 85 cc od samego początku warunki dyktował Jeffrey Herlings (na zdjęciu), który w kwalifikacjach był o 3 sekundy lepszy od Maxa Anstie, najszybszego w swojej grupie. W zawodach nie brali udziału Amerykanie.

W klasie 125 cc także zwyciężył miejscowy zawodnik, Ceriel Klein Kromhof z grupy B okazał się nieco szybszy niż Mattis Karro w grupie A.

W niedzielnym wyścigu klasy 85 cc ponownie najlepszy okazał się Herlings. Drugi był Donny Bastemejer, a trzecie miejsce zajął młody Francuz, Dylan Ferrandis. W klasie 125 cc tytuł zdobył Mattis Karro.

W klasie 125cc Polskę reprezentował Łukasz Lonka, natomiast w 85 cc – Tomasz Wysocki, który niestety nie  zakwalifikował się do wyścigów finałowych. W klasie Tomka startowało aż 87 najlepszych zawodników z całego Świata, podczas gdy w klasie 125 cc niewielu mniej, gdyż lista zgłoszeń zamknęła się ilością 84 startujących.

Sample Image W związku z tak dużą liczbą chętnych stawka został podzielona na dwie grupy, ponieważ maszyna startowa jest w stanie pomieścić „jedynie” 40 zawodników. Na treningu kwalifikacyjnym w swojej grupie Łukasz zajął doskonałą 9. lokatę, czym rozbudził nadzieję na znakomity występ. Po wybraniu najlepszej czterdziestki zawodnicy przystąpili do wyścigów finałowych. Już w pierwszym wyścigu Łukasz osiągnął całkiem przyzwoity rezultat, uplasowując się na 23 miejscu. Drugi wyścig Łukasz pojechał doskonale, zajmując 13 miejsce. Po zsumowaniu punktów obu biegów Łukasz Lonka został sklasyfikowany na 20 pozycji. Jak dotąd jest to najlepszy rezultat polskiego zawodnika w występach Mistrzostwach Świata.

Mistrzostwa Świata Juniorów rozgrywane są raz do roku, a w 2009 zostaną przeprowadzone w miejscowości Taupo w Nowej Zelandii. Niestety w przyszłym roku nie zobaczymy już Łukasza w tej klasie, gdyż limit wiekowy dla Mistrzostw Świata Juniorów wynosi 18 lat.

Serdecznie gratulujemy Łukaszowi znakomitego występu i życzymy naszemu najlepszemu motocrossowcowi dalszych jeszcze bardziej spektakularnych sukcesów.