Jeremy Seewer i Antonio Cairoli nie do zatrzymania w MXGP Portugalii
3 lipca 2017
ORLEN MX MP
IV runda ORLEN MX MP 2017 w Człuchowie
5 lipca 2017
Pokaż wszystkie

Mistrzostwa i Puchar Polski w cross country w Pińczowie

cross country

cross country

Tym razem pasjonaci wyścigów typu Cross Country zjechali do położonego w tzw. „Dolinie Nidy” Pińczowa. Miejscowość ta leży kilkadziesiąt kilometrów od Kielc, od północy opiera się na wzgórzach wchodzących w skład tzw. Garbu Pińczowskiego, tam też zlokalizowana była trasa zawodów. Zawody pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Adama Jarubasa, Starosty Powiatu Pińczowskiego – Zbigniewa Kierkowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów – Włodzimierza Baduraka.

Cross country w Pińczowie

 

Padok znajdował się na rozległym placu przy remizie strażackiej. Uczestników przywitała słoneczna pogoda, temperatura powietrza przekraczała 30 stopni. Mimo, że w dzień poprzedzający zawody spadł przelotny deszcz, było bardzo sucho i gorąco. Pierwszy raz runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Cross Country była połączona ze znanym z wysokiej frekwencji, przekraczającej często 200 osób, Pucharem Południowej Polski w Cross Country. I tym razem okazało się, że frekwencja dopisała, łącznie w M.P. i P.P. zostało sklasyfikowanych 132 zawodników, zaś w samym P.P.P. C.C. 180 zawodników. Nadmienić należy, iż wielu uczestników cyklu P.P.P. C.C. w niedzielę zaliczyło swój debiut w Pucharze Polski Cross Country, często wygrywając swoje klasy, wręcz je dominując.

 

Nitka trasy o długości około 11 km. wiodła przez okoliczne wzgórza po twardym terenie pokrytym trawą, z dużą ilością pagórków, wiła się pomiędzy drzewami, przez przeszkody naturalne typu wąwozy, czy pofałdowane odcinki piaszczyste np. tzw. „ślimak” w tym przypadku wielokrotne zakręty w lewo, który był usytuowany na łące. Odcinkami zawodnicy wjeżdżali na drogi gruntowe pokryte dużą ilością kamieni. Momentami było bardzo szybko i niebezpiecznie, ale na wskroś „endurowo”, gdyż teren był bardzo wymagający i twardy z dużą ilością wyschniętych kolein z luźno leżącymi kamieniami. Ciekawym urozmaiceniem trasy był przejazd przez dawny kamieniołom, gdzie znajdowało się wielu kibiców oglądających zmagania Riderów. Dużo emocji kibicom, ale też trudności słabszym zawodnikom przysporzył wyjazd z tego kamieniołomu po zakręcie w prawo na pionową krótką, acz trudną górę z licznymi, zaznaczonymi przez organizatora farbą geodezyjną pniakami i korzeniami. Wielu zawodników miało problem z wyjechaniem, motocykle robiły salta w tył, zawodnicy przewracali się, blokując przejazd innym nadjeżdżającym, zagęszczenie na tym odcinku było duże, ciągle coś się działo . Na szczęście było tu kilka śladów ułatwiających pokonanie tej górki. Dużo problemów szczególnie drugiego dnia sprawił uczestnikom podjazd piaszczysty w lesie, gdzie zrobiła się bardzo głęboka koleina, w której zatrzymywały się motocykle startujących i nierzadko tracili oni w tym miejscu po kilkadziesiąt sekund, zaprzepaszczając szansę na dobry wynik. Przed startem ostatniej grupy Pucharu Południowej Polski organizatorzy musieli wyciąć z trasy ten odcinek ażeby ułatwić żywot uczestnikom. Na podkreślenie zasługuje świetna jazda Maćka Giemzy „VERVA ORLEN TEAM”, który w tych zawodach dosiadał motocykla KTM EXCF 450 startując w klasie SENIOR 2 Mistrzostw Polski, wręcz zdominował rywali będąc najszybszym zawodnikiem tych zawodów bez podziału na klasy, po raz kolejny potwierdził, iż jest nie tylko najszybszym zawodnikiem Enduro w Polsce ale też w Cross Country, pokazując świetną, płynną jazdę, kręcąc na okrążeniach, czasy nieosiągalne dla innych startujących i mając przy tym widoczny „Fun” z jazdy. A teraz wyniki.
Zwycięzcy poszczególnych klas M.P i P.P. Cross Country:

Mistrzostwa Polski:
JUNIOR- Kuba Wesołowski KTM NOVI Korona Kielce
SENIOR 1- Paweł Szturomski Automobilklub Głogów
SENIOR 2- Maciej Giemza KTM NOVI Korona Kielce
QUAD Open- Łukasz Lewy ŁCSM Moto-Strefa

Puchar Polski:
JUNIOR- Sebastian Miotk AMK Człuchów POLTAREX
SENIOR 1- Mariusz Stelmaszyński KKM WENA
SENIOR 2- Marcin Skrzypczak Motoklub Oborniki
MASTER- Łukasz Majewski KM Cross Team Stare Babice
QUAD 2K Junior- Wiktor Kuśmierczak Niemcy
QUAD Open- Eryk Walter Motoklub Oborniki
QUAD Master- Miroław Wojnowski ATV Racing Team Kielce
QUAD Amator- Jakub Żwirek

Pucharu Polski Południowej Cross Country:
JUNIOR 85- Adrian Łypik MKM Myślenice
JUNIOR- Kuba Wesołowski Drogosz Suspension
PRO- Mariusz Stefaniak RafRacing Nowy Targ
EXPERT- Mariusz Stelmaszyński KKM WENA
S1- Hubert Zieliński MOTOMAX Kielce
S2- Daniel Lipniacki Hels Team Lublin
Master- Ryszard Augustyn RTM Radom
Master50- Mirosław Mróz Drogosz Suspension
Kobiety- Kamila Sadowska TK Motors Team
QUAD 2K- Mirosław Wojnowski ATV Racing Team Kielce
QUAD 4K- Konrad Nagajek KM Cross Lubin

 

więcej na: wyniki.motoresults.pl

 

źródło: PZM

Partnerzy

facebook youtube