52 minuty prosto z ISDE Chile 2018
22 listopada 2018
Chad Reed wygrywa w Monster Energy S-X 
25 listopada 2018
Pokaż wszystkie

NIGHT of the JUMPs: Maikel Melero Mistrzem Świata po raz piąty!

W miniony weekend w chińskim Shenzen odbyły się dwie ostatnie rundy tegorocznych Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie. O finałowe, w tym roku, punkty walczyło dziesięciu zawodników, a różnica pomiędzy dwójką faworytów, Lukiem Ackermannem i Maikelem Melero, była niewielka. Ostatecznie jednak to Maikel Melero został Mistrzem Świata po raz piąty!

Od samego początku było wiadomo, że to przede wszystkim będzie batalia pomiędzy dwoma dominującymi w tym sezonie zawodnikami. Luc Ackermann i Maikel Melero – obaj mieli na starcie szanse na zdobycie tytułu mistrzowskiego – Luc po raz pierwszy, Maikel po raz piąty. Pierwszego wieczoru Maikel był pierwszy, a Luc drugi. W finałowej rundzie jeszcze wszystko mogło się zdarzyć, jednak każdy z nich musiał najpierw przejść kwalifikacje.

Luc miał niesamowity przejazd, ale jego fatum okazał się być Surfer Tsunami Flip. Po tym jak przekręcił za mocno flipa, ręka Luca ześlizgnęła się z kierownicy i młody Niemiec mocno przywitał się z chińska ziemią. To, że obyło się bez żadnej kontuzji graniczy niemal z cudem, ponieważ motocykl wyglądał po tej kraksie strasznie. Zajmując ósme miejsce w finałowej rundzie, stało się jasne, że Melero może odetchnąć i jechać bezpiecznie. Do finału poza Hiszpanem awansowali także: Pat Bowden, Libor Podmol, Petr Pilat, Filip Podmol i Kai Haase.

Konkurs Rockwell Best Whip zdominowali Kai Haase i Pat Bowden. Bowden wygrał pierwszego wieczora, Haase drugiego. Obaj spotkali się także w Maxxis Highest Air, a stawkę uzupełnił Brazylijczyk Nicolas Ferreira. Haase wygrał w oba wieczory i tym samym zdobył tytuł mistrzowski w tej konkurencji.

W finale zawodnicy dawali z siebie 110%. Pojawiły się spektakularne tricki: Flair, Hart Attack Flip to Double Grab Flip, Surfer Tsunami Flip, California Roll, czy Nac Flair. Na podium finałowej rundy stanęli: Maikel Melero, Petr Pilat i Libor Podmol. Tym samym Maikel Melero pobił swój własny rekord zostając Mistrzem Świata po raz piąty z rzędu. Luc Ackermann walczył zaciekle do samego końca, jednak to doświadczenie Melero i było górą w pojedynku przeciwko żywiołowości i świeżej krwi Luca. Trochę szkoda, jednak Ackermann zdobył tytuł wicemistrzowski w wieku 20 lat i wiele więcej nadal przed nim. Drugim Wicemistrzem Świata został Libor Podmol.

Kolejna seria Mistrzostw Świata FMX rozpocznie się 22 lutego w Berlinie. Jak zawsze, w stolicy Niemiec, odbędą się w sumie dwie rundy. Nie jest jeszcze do końca pewne, czy seria zawita do Polski w przyszłym roku, wiadomo natomiast już teraz, że Chiny i w ogóle Azja, mocno otwarły się na FMX, więc tam należy spodziewać się co najmniej kilku przystanków. O tym, dokąd zawita NIGHT of the JUMPs w 2019, będziemy oczywiście informować.

Najlepsze tricki Shenzen – dzień pierwszy

Najlepsze tricki Shenzen – dzień drugi

KLASYFIKACJA GENERALNA SEZONU 2018

 1. Maikel Melero 138
 2. Luc Ackermann 121
 3. Libor Podmol 110
 4. Pat Bowden 85
 5. Petr Pilat 84
 6. Rob Adelberg 60
 7. David Rinaldo 60
 8. Remi Bizouard 55
 9. Kai Haase 54
 10. Brice Izzo 50
 11. Filip Podmol 37
 12. Leonardo Fini 29
 13. Braydon Davies 17
 14. Jonilson Lima da Silva 14
 15. Nicolas Ferreira 12
 16. Marcin Łukaszczyk  6
 17. Marc Pinyol  6
 18. Rafał Biały 4

Więcej na: www.NIGHToftheJUMPs.com

dodała: Ruda
zdjęcia: NIGHT of the JUMPs

Partnerzy

facebook youtube