Cooper Webb coraz bliżej zwycięstwa w Monster Energy Supercross
28 kwietnia 2019
Luc Ackermann nie do pokonania w Monachium
30 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie

NIGHT of the JUMPs: trzecie zwycięstwo Ackermanna z rzędu

W piątek, 26 kwietnia, zawodnicy zmierzyli się w trzeciej rundzie Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie. Wśród dziesiątki zawodników nie zabrakło aktualnego lidera cyklu – Luca Ackermanna. Młody Niemiec wypełnił plan w 100% i do swojego dorobku w tym sezonie dodał trzecie zwycięstwo z rzędu.

To pierwszy raz, kiedy NIGHT of the JUMPs zawitało do Monachium w formacie Mistrzostw Świata. Wcześniej w Olympiahalle odbywały się Mistrzostwa Europy oraz zawody międzynarodowe. Jak przystało na zawody tej rangi na liście startowej znalazły się mocne nazwiska z ośmiu krajów.

Powroty do serii nie dla wszystkich szczęśliwe

Dla powracającego do cyklu Freda Kyrillosa Monachium nie było szczęśliwe. Brazylijczyk już podczas treningów zaliczył upadek i wystąpił słabo w kwalifikacjach. Bliskie spotkanie z dirtem zaliczył też Leonardo Fini. Włoch nie wylądował Egg Rolla i zajął przedostatnie miejsce. Do finału nie udało się także dotrzeć Filipowi Podmolowi i Robowi Adelbergowi. O poziomie kwalifikacji niech świadczy fakt, że Maikel Melero i Luc Ackermann w batalii o pole position przed finałem zaprezentowali między innymi Flair, czy Frontflipy, a Niemiec nawet podwójnego Backflipa. Skład finału uzupełnili: Pat Bowden, Adam Jones, Javier Villegas i Libor Podmol.

W konkursie na najlepszy Whip zmierzyło się aż sześciu zawodników. Ostatecznie do finału awansowali Bowden i Villegas. Chilijczyk musiał uznać wyższość Australijczyka i tym samym Bowden wygrał kolejny raz w swojej koronnej dyscyplinie. Konkurs Synchro zdominowali bracia Podmol.

Fatalny początek finałów

Finał rozpoczął Libor Podmol, który zaprezentował wybór swoich najlepszych tricków. W ostatnim skoku chciał pokazać California Roll, jednak nie był w stanie powrócić na motocykl. Zaliczył fatalny upadek i mocne spotkanie z lądowaniem. W efekcie tego połamał obie nogi i nie tylko wypadł z rywalizacji w Monachium, ale niestety na dłuższy czas.

Kolejny był Javier Villegas. Start tuż po tym, jak inny zawodnik się rozbił, nie należy do komfortowych sytuacji. Jednak Javier dobrze sobie z tym poradził i zaliczył udany przejazd, który dał mu ostatecznie piąte miejsce.

Turntable to Saran Wrap, No Hand Barhop to McMetz to No Hand Lander, Cliffhanger Flip, Ruler Flip, Double Grab Flip i Deadbody Flip to niektóre z tricków Adama Jonesa. Amerykanin słynie z technicznych tricków i sędziowie to docenili przyznając Adamowi trzecie miejsce. Apetyt na podium miał także Pat Bowden. Niestety strata 10 punktów do Jonesa uniemożliwiła spełnienie nadziei Australijczyka. Bowden musiał się zadowolić czwartą pozycją.

Starcie tytanów

I tak przyszła kolej na dwóch największych, w tej chwili, rywali. Pierwszy na tor wyjechał Maikel Melero. Hiszpan zaprezentował między innymi: Egg Roll, Nac Flair, Seatgrab Flip, Cali Roll, Ruler Flip, Lazy Flip i No Hand Front Flip. Uzyskując zaledwie 4 punkty więcej niż Jones, Maikel zajął drugie miejsce.

Mając wsparcie swojej publiczności, Luc Ackermann świetnie wiedział co musi zrobić, aby kolejny raz pokonać Melero. Front Flip, Hart Attack Indy Flip, 360-tka, Egg Roll, Surfer Tsunami Flip i Double Backflip to potężny zestaw tricków. Dodatkowo Luc wykonał Nac Double Backflip, którego musiał ratować podczas drugiej rotacji, ponieważ mogło się to skończyć źle. Wszystko jednak poszło zgodnie z planem i Ackermann mógł cieszyć się z trzeciego zwycięstwa z rzędu.

W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Ackermann z kompletem 60 punktów przed Maikelem Melero z 54 punktami.

Najlepsze tricki

WYNIKI MŚ FMX – 3 runda

 1. Luc Ackermann 390
 2. Maikel Melero 346
 3. Adam Jones 342
 4. Pat Bowden 332
 5. Javier Villegas 314
 6. Libor Podmol 262
 7. Filip Podmol 285
 8. Rob Adelberg 284
 9. Leonardo Fini 195
 10. Fred Kyrillos 181

Best Whip

 1. Pat Bowden
 2. Javier Villegas

Synchro

 1. Libor Podmol, Filip Podmol
 2. Adam Jones, Pat Bowden

KLASYFIKACJA GENERALNA MŚ FMX (po 3 rundach)

 1. Luc Ackermann 60
 2. Maikel Melero 54
 3. Libor Podmol 42
 4. Pat Bowden 42
 5. Rob Adelberg 32
 6. Javier Villegas 29
 7. Leonardo Fini 27
 8. Filip Podmol 21
 9. Kai Haase 17
 10. Adam Jones 16
 11. Petr Pilat 13
 12. Brice Izzo 11
 13. Fred Kyrillos 6

Więcej na: www.NIGHToftheJUMPs.com

zdjęcia: NIGHT of the JUMPs
dodała: Ruda

Partnerzy

facebook youtube