Olsen i Herlings najlepsi w Kegums na Mistrzostawch Świata
MXGP
Wysocki i Staszkiewicz wystartowali w Kegums
9 maja 2017

Udana inauguracja ORLEN MXMP w Sobieńczycach

Widowiskowymi zawodami w Sobieńczycach zainaugurowano tegoroczny sezon Motocrossowych Mistrzostw Polski. Na rewelacyjnie przygotowanym torze Speed Star zaprezentowała się plejada najlepszych polskich riderów walczących o pierwsze punkty w cyklu ORLEN MXMP. Zawody poprzedził dwudniowy trening Akademii ORLEN Team przeprowadzony przez Justina Morrisa i Marcina Wójcika.

Pierwszy weekend maja upłynął pod znakiem inauguracji sezonu motocrossowego. Na starcie w Sobieńczycach zobaczyliśmy najlepszych polskich zawodników i zawodniczki we wszystkich klasach. Emocji nie brakowało, bo zawody na torze Speed Star były dla większości riderów pierwszym poważnym sprawdzianem po okresie zimowym.

W sobotę zobaczyliśmy na torze reprezentantów trzech klas: MX2, MX Kobiety i MX 65. W klasie MX2 pierwsze punkty w sezonie padły łupem, powracającego do startów na małym motocyklu, Łukasza Lonki. Drugi na podium w Sobieńczycach był Karol Kędzierski, który sklasyfikowany został w generalce przed Karolem Kruszyńskim. Wśród pań pierwsze podium w sezonie w klasie MX Kobiet zdobyła nasza eksportowa zawodniczka Joanna Miller, tuż za nią w stawce uplasowała się Alina Łaszcz. Stawkę uzupełniła Wiktoria Grabowska. W klasie MX65 zawody zdominował rewelacyjny Maks Chwalik, który na torze Speed Star zdobył komplet punktów, odjeżdżając rywalom w klasyfikacji końcowej. Drugą pozycję wśród najmłodszych riderów zajął Jakub Kowalski. Trzeci w stawce MX65 był Artur Gałuszka.

Po zaciętych sobotnich bojach, w niedzielę kibice obserwowali rywalizację zawodników zmagających się w klasach MX85, MX125 oraz MX Open. W osiemdziesiątkach pierwsze zwycięstwo w sezonie odnotował Olaf Włodarczak. Drugi w klasyfikacji końcowej był Anton Dyadichkin, a trzeci Wiktor Małecki. W klasie MX125 podobnie, jak w stawce MX65 zawody zdominował jeden zawodnik. Pierwsze podium w inauguracyjnych zawodach zgarnął Patryk Zdunek, który pewnie wygrał oba niedzielne wyścigi. Na drugim miejscu w „setkach” sklasyfikowany został Dariusz Rapacz przed Cezarym Lewko. W prestiżowej kategorii OPEN na najwyższym miejscu na podium stanął ponownie Łukasz Lonka, triumfator w klasie MX2. Tuż za nim zmagania na torze Speed Star ukończył Karol Kędzierski, który do drugiego miejsca w MX2, dołożył również drugą pozycję w otwartej kategorii. Trzecie miejsce zajął Karol Kruszyński.

Przed oficjalnym startem pierwszej rundy ORLEN MXMP na torach motocrossowych w Gdańsku i Sobieńczycach swoją działalność w odświeżonej formie zainaugurowała Akademia ORLEN Team. Podczas dwóch dni intensywnych treningów na świetnie przygotowanych torach Borkowo i Speed Star najlepsi polscy zawodnicy poprzedniego sezonu w klasach: 65cm, 85cm i Junior125 plus dwie tzw. „dzikie karty” (dla zawodników odnoszących największe sukcesy międzynarodowe) mieli okazję doskonalić technikę jazdy pod okiem jednego z najbardziej doświadczonych trenerów na świecie Justina Morrisa i Marcina Wójcika. W tym roku na uczestników Akademii ORLEN Team czekają jeszcze dwa treningi w lipcu i finał we wrześniu na torze w Lidzbarku Warmińskim.