cross atv piła
I runda Pucharu Morza Bałtyckiego MOTO CROSS COUNTRY Piła 14/15 kwiecień 2012
30 marca 2012
Ostatnie testy motocykla Kuby Przygońskiego
30 marca 2012
Pokaż wszystkie
wypadku motocyklowym

W pierwszej części naszych porad z ratownictwa medycznego pisaliśmy o tym, jak krok po kroku udzielić fachowo pierwszej pomocy motocykliście po wypadku motocyklowym. Artykuły znajdzie w archiwum, w zakładce Szkoła na naszym portalu. Tym razem postanowiliśmy skupić się na poważniejszych urazach, jakimi są, np. urazy kręgosłupa. Wiele osób na te słowa reaguje jednoznacznymi skojarzeniami, ale czy to znaczy, że mamy udawać, że nie ma problemu i żyć w niewiedzy? Stanowczo uważamy, że nie (!) i dlatego teraz postaramy się Wam przekazać jak najwięcej wiedzy na ten temat.

 Czytaj więcej, jak zachować się po wypadku motocyklowym, w trakcie akcji ratunkowej.

Zacznijmy od podstaw: Pojazdy małych gabarytów, m.in. motocykle, charakteryzują się tym, że kierowcy nie są w nich w większości „zamknięci” i nie są zapięci pasami. Podczas wypadku osoby te mogą polegać jedynie na następujących środkach bezpieczeństwa:

1. Uniki i uchylenia ciała

2. Kaski ochronne

3. Ubranie ochronne, ochraniacze

4. Użycie pojazdu jako absorbera energii kinetycznej (np. ześlizg na motocyklu).

Co ochrania kręgosłup?

Kask dla kierowcy motocykla jest ochroną przed poważnymi urazami głowy nie chroni jednak oczywiście przed obrażeniami kręgosłupa. Na rynku dostępne są np. stabilizatory szyi czy ochraniacze tułowia w tym także kręgosłupa jednak nadal nie zawsze są one wystarczającym zabezpieczeniem dla kierowcy szczególnie podczas większych prędkości. Możemy sobie wyobrazić, że podczas wypadku motocyklowego ciało motocyklisty/zawodnika zachowuje się podobnie jak kierowca wyrzucony z samochodu w chwili zderzenia. Ze względu na brak ochrony motocykliści narażeni są na liczniejsze i mocniejsze uszkodzenia głowy, szyi i kończyn. Aby ocenić siłę urazu należy zwrócić uwagę na długość drogi hamowania, zniekształcenie motocykla oraz obiektów, w które pojazd uderzył. Takie odniesienia łatwo znajdziemy podczas wypadków czy kolizji drogowych, gorzej jest niestety jeśli mówimy o wypadku na torze np. motocrossowym. Jeśli motocykl nie uderzył w inny pojazd czy np. drzewo musimy odnosić się do drogi jaką przebył od miejsca wypadku, czy jak daleko znajduje się od poszkodowanego.

Strach a działanie:

To co nas najbardziej przeraża i paraliżuje, chcąc pomóc poszkodowanemu, to strach przed tym, że pogorszymy jego stan zdrowia. Zazwyczaj dopada nas wtedy myśl, że doszło do urazu kręgosłupa a poprzez nasze czynności ratunkowe zrobimy więcej złego niż dobrego. W takim momencie nie powinniśmy panikować lecz zacząć działać zgodnie z regułą „życie ponad zdrowie”.

PRAWIDŁOWY KRĘGOSŁUP I RDZEŃ KRĘGOWY

Kręgosłup to część szkieletu, którą możemy wyobrazić sobie jako rurę złożoną z 33 części (kręgów) w kształcie litery „S”. Stanowi on podporę dla naszego ciała abyśmy mogli stać, siedzieć, ruszać kończynami. Pełni on również funkcję ochronną dla delikatnego rdzenia kręgowego, który znajduje się w środku tej „rury”. Kręgi są od siebie oddzielone włóknistymi krążkami (takimi jakby „żelowymi poduszeczkami”), które tłumią wstrząsy.

Rdzeń kręgowy to przedłużenie pnia mózgowego i przewodnik elektryczny. Wygląda jak miękki i giętki sznurek, zawieszony w środku kanału kręgowego kręgosłupa, obmywany przez płyn rdzeniowy. Na wysokości kręgów ze rdzenia wychodzą obustronnie korzenie nerwowe. Korzenie te leżą obok krążków co sprawia, że są one bardziej podatne na obrażenia. Rdzeń pełni podstawowe funkcje motoryczne, sensoryczne i odruchowe jak również jest centrum integracji autonomicznego systemu nerwowego. Kręgosłup może zostać poddany silnym naprężeniom i nadal utrzymać swą integralność bez uszkodzenia rdzenia kręgowego. Niektóre typy urazów mogą jednak pokonać mechanizmy obronne powodując obrażenia kręgosłupa jak również rdzenia kręgowego. Najczęstszym objawem jest ból, porażenie lub zaburzenia czucia, niedowłady oraz mrowienie, pieczenie skóry a w miejscu uszkodzenia struktury kostnej pojawia się skurcz mięśni. W przypadku obrażeń rdzenia kręgowego dochodzi do zaburzeń funkcji ruchowych i odruchów oraz zmian lub zaniku czucia.

Statystyki wskazują, że w zaledwie 14% przypadków uszkodzeń kręgosłupa dochodzi również do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Ryzyko, że u nieprzytomnego chorego po urazie występuje uszkodzenie kręgosłupa jest stosunkowo duże bo wynosi 15-20%. 56% z nich powstaje w skutek wypadków komunikacyjnych. Nie da się w 100% przewidzieć wystąpienia niestabilnych uszkodzeń kręgosłupa i niepełnych uszkodzeń rdzenia, dlatego kręgosłup należy stabilizować u każdego chorego nieprzytomnego oraz takiego, który przebył uraz z narażeniem głowy, szyi czy tułowia. Unieruchamianie kręgosłupa ma na celu ograniczenie jego ruchów a tym samym uniknięcie poszerzenia obrażeń tej okolicy ciała.

Kask motocyklisty: Uwaga! Trzeba wiedzieć jak prawidłowo zdjąć kask aby nie wyrządzić jeszcze większej krzywdy poszkodowanemu. Technikę zdejmowania należy dostosować do typu kasku. Niektóre kaski, wszystkie motocrossowe mają część chroniącą twarz (blokuje to oczywiście dostęp do dróg oddechowych). Unieruchomienie szyi w pozycji neutralnej w kasku jest znacznie utrudnione, może nie tylko blokować dostęp do dróg oddechowych jak również ukrywać obrażenia głowy i szyi. Dlatego tak ważne jest aby zdjąć go jak najwcześniej jeszcze przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego! W sytuacji, w której głowa i szyja są zgięte pod kątem, a chory skarży się na ból przy próbie wyprostowania, należy je unieruchomić w pozycji, w jakiej się je zastało. Przypomnijmy sobie więc jak należy postępować krok po kroku na miejscu zdarzenia. Pamiętamy z poprzedniego artykułu, że ratownikami jesteśmy my czyli osoby, które natrafiły na wypadek. Oceniamy bezpieczeństwo własne i poszkodowanego (m.in. zabezpieczenie miejsca wypadku, rękawiczki jednorazowe).

Zabezpieczamy podstawowe funkcje życiowe (sprawdzenie przytomności, oddechu, wezwanie pomocy, udrożnienie dróg oddechowych, ewentualnie masaż serca gdy brak oddechu w sekwencji 30 uciśnięć klatki piersiowej : 2 wdechy ratownicze) a następnie stabilizujemy kręgosłup czyli: chwytamy rękoma głowę poszkodowanego, tak aby nie miała możliwości poruszenia się lub klękamy za nim i stabilizujemy ją kolanami.

W DRUGIEJ CZĘŚCI POKAŻEMY PRAWIDŁOWE ZDEJMOWANIE KASKU MOTOCYKLOWEGO W PRZYPADKU MOŻLIWEGO USZKODZENIA KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO.

 

Tekst:

Agata Hrynkiewicz, Ratownik Medyczny, www.aga-med.com.pl

Profil na Facebooku: www.facebook.com

Patryk Cichowski, MotoX.com.pl TechnicMachinery.tk

Foto by: MajaK: www.facebook.com

Źródło: MotoX.com.pl

 

Partnerzy

facebook youtube