„Velikankę zdobyć choć raz” zawody w podjeździe pod skocznię
12 maja 2009
Pokaż wszystkie

GP Portugalii

Cairoli

CairoliFantastyczne zawody w miejscowości Agueda (10.05) zakończyły się zwycięstwem Portugalczyka Rui Goncalvesa (MX2) i Tony’ego Cairoliego (MX1). Cairoli do ostatniej chwili walczył z broniącym tytułu Philippaertsem – na tyle zaciekle, że ten drugi skończył zawody ze złamanym palcem wskazującym lewej ręki.

MX1: Tony Cairoli może zaliczyć występ w Portugalii do udanych – jest jedynym zawodnikiem w swojej klasie, który w tym sezonie aż dwa razy stanął na najwyższym stopniu podium. Cairoli wygrał w Aguedzie oba wyścigi. W pierwszym objął prowadzenie po wywrotce Philippaertsa, która ułatwiła mu wyprzedzenie De Dyckera (który prowadził przez 16 okrążeń); w drugim wystartował nie najlepiej – dopiero po jakimś czasie załapał się do pierwszej czwórki. Po krótkim „starciu” Desalle’a, Cairoliego i Phillipaertsa najbardziej ucierpiał ten ostatni – złamał palec wskazujący lewej ręki.

Zawodnik Teka Suzuki, De Dycker, który w eliminacjach wywalczył najlepsze miejsce na maszynie startowej, w obu wyścigach był drugi, dlatego poprawił swoją pozycję w klasyfikacji generalnej (awansował na 2. miejsce). Trzeci (dwukrotnie) był Clement Desalle z LS Motors Honda, który po raz pierwszy w karierze objął prowadzenie (na dwa okrążenia) w wyścigu GP. Czwarty był Coppins, a za nim linię mety w Portugalii minął Nagl.

1. Antonio Cairoli (ITA, Yamaha), 50 p.

2. Ken de Dycker (BEL, Suzuki), 44 p.

3. Clement Desalle (BEL, Honda), 40 p.

4. Joshua Coppins (NZL, Yamaha), 32 p.

5. Maximilian Nagl (GER, KTM), 32 p.

MX1 (klasyfikacja generalna):

1. Antonio Cairoli (ITA, Yamaha), 193 p.

2. Ken de Dycker (BEL, Suzuki), 168 p.

3. Jonathan Barragan (ESP, KTM), 152 p.

MX2: Rui Goncalves sprawił portugalskim fanom nie lada niespodziankę – na torze w Aguadzie był tego dnia najlepszy. Było to jego drugie w sezonie zwycięstwo – wcześniej wygrał podczas GP w Valkenswaard. W pierwszym wyścigu był co prawda drugi (po niespodziewanym „szturmie” Musquina). W kolejnym nie miał już sobie równych – dojechał do mety z 7-sekundową przewagą nad następnym riderem, Frossardem. Dla Frossarda było to pierwsze w tym sezonie podium, choć w kwalifikacjach był najlepszy. Trzeci był Musquin, który drugi wyścig skończył dopiero 6.