Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Pięć rund, jeden zwycięzca!
9 listopada 2017
Międzynarodowa obsada na Mistrzostwa Europy w Supercrossie
10 listopada 2017
Pokaż wszystkie
ile kosztuje motocross

Ile kosztuje motocross. Część 1 poradnika: kupujemy motocykl, przyczepkę oraz ubranie z ochraniaczami.

Ile kosztuje motocross? Czy stać mnie na motocykl crossowy lub enduro? Jakie wiążą się z tym wydatki? Ile kosztują ochraniacze i ubranie? Czym będę woził crossówkę na tor? Te i wiele innych pytań zadaje sobie niemal każdy, kto zamierza rozpocząć przygodę z motocyklowym offroadem.

Dziś pierwsza część poradnika, w którym opowiem, co należy kupić na początek oraz ile taka przyjemność kosztuje.

Ile kosztuje motocykl crossowy lub enduro?

30.000-35.000 zł: tyle mniej więcej trzeba przeznaczyć na zakup nowej crossówki lub enduro.
Do tego warto dokupić kilka przydatnych części, jak: 2-3 zapasowe filtry powietrza oraz oleju, 2-3 l oleju, osłony chłodnic oraz silnika. Łącznie to wydatek ok. 700-1000 zł. I w zasadzie można powiedzieć, że sprzęt motocyklowy jest skompletowany do amatorskiej jazdy.

ile kosztuje motocross

Jeśli stać Cię na nowy motocykl crossowy lub enduro, to jest to dobra inwestycja. Z pewnością unikniesz wielu wydatków w niedalekiej przyszłości.

Motocrossowe przysłowie nr 1: Kupujesz nową crossówkę, nie dokładasz nic!

10.000 zł: to według mnie najczęściej zakładana kwota na zakup używanego motocykla terenowego. Warto dokładnie przyjrzeć się motocyklowi i wypytać sprzedającego, bo może są już zainstalowane wspomniane osłony, a on sam coś dorzuci w gratisie lub za przysłowiowe parę złotych.

jaki motocykl wybrać

Trzeba się liczyć z tym, że używana crossówka, enduro tym bardziej, są zawsze mocno wyeksploatowane, a ich prawidłowy stan techniczny zależy wyłącznie od poprzedniego właściciela.

Motocrossowe przysłowie nr 2: Kupujesz motocykl za 10.000 zł, szykuj kolejne 3000 zł na remont!

Im mniejszym dysponujesz budżetem na start, tym więcej będziesz musiał włożyć w naprawy motocykla w kolejnych miesiącach. O tych kosztach napiszę w jednym z kolejnych odcinków. Od razu zaznaczam, żeby nie napalać się na okazje z Allegro, typu „Sprzedaję crossa z przebiegiem 50 motoh”. Takie „zwierze” nie istnieje w przyrodzie, przynajmniej w ofercie publicznej. Okazje rozchodzą się po znajomych.

Zanim zdecydujemy się na zakup używanego crossa lub enduro, warto się do tego przygotować.

Jak kupić używany motocykl

Jak kupić motocykl crossowy- Video

Jak kupić motocykl crossowy lub enduro – porady

Jaki motocykl wybrać na początek?

Jak transportować crossa: busem czy na przyczepce?

3000 zł: to koszt związany z zakupem sprzętu do transportu motocykla.
Nowa przyczepka to wydatek ok. 1500-2000 zł. Montaż haka do samochodu to kolejne 700-1500 zł. Pasy transportowe i blokada przedniego koła to groszowa sprawa, zwykle ok. 100-400 zł, w zależności jak bardzo markowy i wypasiony chcemy mieć sprzęt.
Jeżeli ktoś dysponuje samochodem z hakiem, to już zaoszczędził. Posiadacze busów to niesamowici szczęściarze, bo nie tylko zaoszczędzą na wspomnianych przedmiotach, ale większy samochód daje większą wygodę przy wyjazdach na tory motocrossowe, np. możemy więcej zapakować; zabrać znajomych lub rodzinę; nie martwimy się motocyklem na przyczepie, gdy parkujemy auto; można się przebrać na pace, gdy jest zimno itp.

Jak transportować motocykl

Logistyka motocrossowa to nie tylko wydatki na przyczepkę lub busa, ale także dużo czasu potrzebnego na dojazdy do toru, mechanika, na zawody itp.

Jak transportować motocykl – Video

Ile kosztuje ubranie i ochraniacze na crossa lub enduro?

2000 zł w górę: to koszt z jakim trzeba się liczyć, chcąc się należycie ubrać i ochronić. Oczywiście im więcej przeznaczymy, tym lepszy sprzęt zakupimy, tym samym bezpieczniejszy oraz wygodniejszy.

ile kosztuje motocross

Na zdjęciu Paweł Nowicki. Dobre, markowe ubranie oraz ochraniacze na crossa to konieczne wydatki, żeby jeździć bezpiecznie.

Motocrossowe przysłowie nr 3: Amatorskie gleby bolą co najmniej tak samo jak zawodnicze, a często nawet o wiele bardziej.

To powiedzenie dedykuję tym, którzy idąc do sklepu na wejściu deklarują: „Ja dopiero zaczynam, jeżdżę delikatnie i wolno, nie muszę mieć aż tak dobrego sprzętu”. Ja na to odpowiadam przysłowiem nr 3. Po prostu trzeba sobie zdawać sprawę, że brak umiejętności to dodatkowy czynnik ryzyka. Lepiej uczciwie przyznać – nie mam pieniędzy, dlatego kupuję tańszy sprzęt. Innym wyjściem jest zakup używanego, dobrego, markowego sprzętu za ułamek ceny.
Podaję minimalne, sklepowe ceny dobrych, markowych towarów (nie okazyjne z Allegro), z którymi trzeba się liczyć, przychodząc do sklepu motocyklowego: 500 zł kask, 120 zł gogle, 500 zł buty, 80 zł nakolanniki, 500 zł zbroja na korpus (takie kombo na siatce, wszystko w jednym), spodnie 350 zł, koszulka 120 zł, 100 zł rękawice.

Jak się ubrać na motocross, enduro lub quady (atv) – Video

Jak się ubrać na motocross, enduro i quada?

Jestem przekonany, że kilka podstawowych rad przyda się wszystkim, który dopiero przymierzają się do zakupu motocykla i zaczynają kompletować sprzęt.

Przy okazji polecam nasze sklepy internetowe, a tych, którzy mają czas lub są z okolicy Warszawy, zapraszam osobiście do stacjonarnego sklepu motocrossowego:
100% Motocross i enduro na www.Sklep.MotoX.com.pl
Offroad i szosa na www.Sklepmotocyklowy24.pl

Pamiętajcie, że chętnie służymy radą, u nas pracują wykwalifikowani i doświadczeni motocykliści. Życzymy powodzenia przy zakupie pierwszej crossówki lub motocykla enduro.

Przygotował: Luigi Saladini, MotoX.com.pl

Partnerzy

facebook youtube