Sample Image
MASAKRATOR rządzi w Socho!
21 stycznia 2007
10 miejsce Polaków na ME w Rumunii
21 stycznia 2007
Pokaż wszystkie

Kadra Polski MX – podsumowanie sezonu 2006

Trener Kadry Narodowej w Motocrossie, Marcin Wójcik, podsumowuje kończący się sezon. Przypominamy, że jeszcze w ubiegłym roku Wójcik, jako czołowy polski zawodnik regularnie ścigał się na torach. Mijający rok był niego debiutem w charakterze szkoleniowca Reprezentacji.

W wywiadzie dla MotoX.com.pl powiedział:
“Sezon 2006 generalnie oceniam pozytywnie. Szczególne pochwały należą się juniorom, Pawłowi Nowickiemu (KTM SXF 250) oraz Łukaszowi Lonce (HONDA CRF 250), którzy poczynili ogromne postępy. Nie tylko zajmowali regularnie miejsca na podium i zdobyli odpowiednio tytuły Mistrza oraz V-ce Mistrza Polski w klasie 125 junior, ale także dzielnie walczyli poza krajem. Warte odnotowania jest 8 miejsce Pawła Nowickiego w Mistrzostwach Europu. Jest to największy sukces międzynarodowy od wielu lat.

Najmłodsi juniorzy mieli znacznie trudniejsze zadanie. Bartosz Sawczuk i Oskar Pieniążek próbowali swoich sił w Mistrzostwach Europy w klasie 80 ccm, która jak się okazało jest bardzo mocno obsadzona. Niejednokrotnie kwalifikowali się do pierwszej 40-stki, co kilka lat temu nie udawało się żadnemu polskiemu zawodnikowi. Należy zwrócić uwagę, że poziom w tej klasie w Europie jest bardzo wyśrubowany. Świadczą o tym czasu najlepszych zawodników, którzy niejednokrotnie są szybsi od wielu średniaków w wyższej klasie 125 junior.

Kadra seniorów niestety nie zachwyciła swoimi wynikami. Poza tym zawodników prześladowały kontuzje oraz awarie motocykli. W przyszłym roku w Kadrze pozostanie tylko 2 seniorów. Liczę na ich dobre wyniki oraz ambicję.

Chciałbym podziękować PZM za wsparcie finansowe, które umożliwiło wprowadzenie zmian w polskim motocrossie. Inwestujemy w młodzież, zawodnicy wyjeżdżają za granicę na zawody wysokiej rangi, gdzie nabierają doświadczenia nawiązują kontakty, poznają nowe tory, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Minionej zimy, przed sezonem 2006 trenowaliśmy w Hiszpanii oraz odwiedziliśmy klinikę sportową w Belgii, gdzie badają się najlepsi zawodnicy świata. W połowie sezonu przyjechał do nas Leon Giesbers, bardzo znany trener i były zawodnik startujący jeszcze do niedawna Mistrzostw Świata.
Był to pierwszy sezon mojej pracy, jako trenera Kadry. W tym czasie wyciągnąłem wiele pozytywnych i negatywnych wniosków. Wspólnie z szefostwem Polskiego Związku Motorowego ustaliliśmy, że w sezonie 2007 postawimy przede wszystkim na młodych zawodników, z których w przyszłości wyrosną bardzo szybcy seniorzy.

Należy także podziękować firmom promującym motocross: MotoX.com.pl, MX Polska oraz Zem Racing. Zaangażowanie tych podmiotów przynosi efekty i bardzo pomaga zawodnikom. Nie możemy także zapominać o sponsorach i rodzicach zawodników, którzy w bardzo dużym stopniu umożliwiają uprawianie motocrossu swoim podopiecznym. Ogromny udział w sukcesach zawodników mają także kluby, które dzielnie się trzymają na trudnej, polskiej scenie motocrossowej.”

Z Marcinem Wójcikiem rozmawiał Luigi Saldini (MotoX.com.pl)
Foto: Marcin Bartnik (JG Sport)

Partnerzy

facebook youtube