27 lutego 2009
Motoklub Oborniki- obóz szkoleniowo- kondycyjny
28 lutego 2009

Knight najlepszy na Muntjac Enduro

David Knight (BMW Motorrad Motosport) doskonale zaczął kolejny sezon – zwyciężył podczas Muntjac Enduro, czyli 1. rundy Mistrzostw Enduro Wielkiej Brytanii (British Enduro Championship), która odbyła się 22 lutego. Mimo że był to pierwszy start Knightera w Muntjac Enduro, David stanął na najwyższym stopniu podium, wyprzedzając Si Wakely’ego (Husqvarna 450 cc) i Toma Sagara (Husaberg 450 cc).

Po tygodniach przygotowań teamu BMW Motorrad Motosport do MŚ Enduro 2009 wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na start Davida Knighta w Muntjac Enduro, ponieważ miał to być jego pierwszy występ na BMW G 450 X.

Knight wiedział, że każda pomyłka na testach specjalnych będzie go drogo kosztować, dlatego wystartował ostrożnie i po otwierającym zawody teście był trzeci. Po następnym został sklasyfikowany na 5. pozycji.

Później było już coraz lepiej – przed ostatnią próbą Knighter tracił do lidera, Si Wakely’ego, jedynie 4 sekundy. Na próbie czasowej zawodnik BMW odebrał swoim rywalom resztki szans na zwycięstwo – trudny piaszczysty odcinek pokonał najszybciej, bo w czasie 41 minut. Podczas ostatniej próby enduro Knight czuł się dużo pewniej niż w trakcie dwóch pierwszych – nie popełnił żadnego błędu, a kolejnego zawodnika wyprzedzał aż o 7 sekund, co zagwarantowało mu najwyższe miejsce na podium podczas 1. rundy BEC.

David Knight: To wspaniałe wrócić do Mistrzostw Enduro Wielkiej Brytanii i od razu zacząć od zwycięstwa. Muntjac to trudny wyścig z tradycjami, zwłaszcza że dwa pierwsze testy są wcześnie rano, a ostatni przed samym końcem wyścigu. Próby enduro są tutaj trudne, dlatego łatwo o pomyłki. Nie popełniłem zbyt wielu błędów, ale na pierwszym teście było bardzo ślisko. Na drugim było już dużo lepiej, ale motocykl zgasł, co wybiło mnie trochę z rytmu. Wiedziałem, że na ostatnim muszę być szybszy, żeby móc walczyć o dobre miejsce w całym wyścigu.

Niesamowite w Muntjac Enduro jest to, że po dwóch pierwszych próbach masz cały dzień na myślenie o tej ostatniej, która odbywa się dopiero na sam koniec. Odcinki czasowe wpłynęły bardzo korzystnie na moją pozycję w klasyfikacji całego wyścigu – wiedziałem, że nie stracę tam ani sekundy. Przed ostatnią próbą enduro wprowadziłem kilka poprawek do swojej maszyny, dlatego tym razem czułem się dużo pewniej. Co prawda dwóch pierwszych testów nie wygrałem, ale odbiłem to sobie podczas trzeciego. Może to i lepiej, bo gdybym za bardzo się starał, to mógłbym np. zaliczyć upadek, który przekreśliłby moje szanse na wygraną.