Lucas Oil Pro Motocross 2019 w mgnieniu oka
15 września 2019
Finał MXGP w Szanghaju w Chinach
17 września 2019
Pokaż wszystkie

Luc Ackermann ze złotem premierowego Red Bull Dirt Diggers

W minioną sobotę na hałdzie Lohberg w Dinslaken miała miejsce premierowa odsłona freeride’owego wydarzenia Red Bull Dirt Diggers. Dziesiątka zawodników walczyła w trzech konkurencjach, na trzech różnych torach, o: punkty, uznanie jurorów, publiczności oraz o tytuł najlepszego zawodnika eventu. Najbardziej wszechstronny okazał się Luc Ackermann, który połączył wielkie tricki z ogromnymi skokami i wyjechał z Dinslaken ze złotem premierowego Red Bull Dirt Diggers.

Snake Run

Podczas rywalizacji liczyły się nie tylko tricki, ale także wszechstronność. Sprostanie bowiem wyzwaniom postawionym przez organizatorów nie było wcale takie łatwe. Na pierwszy ogień poszedł „Snake Run”, w którym niekoniecznie liczyły się najlepsze tricki. Sędziowie chcieli zobaczyć płynny przejazd oraz ciekawą i oryginalną linię wybrana przez zawodnika. W pięknym stylu pojechał Kai Haase, który wybrał sobie linię totalnie swojego pomysłu i został nagrodzony drugim miejscem. Jarryd McNeil zajął trzecie miejsce dzięki swoim ogromnym Whipom i płynnej jeździe. Luc Ackermann postawił wszystko na jedną kartę. Zaczął od podwójnego Backflipa i… nie wylądował go! Widzowie zamarli, jednak szczęśliwie Luc podniósł się, wskoczył na motocykl i od razu pojechał kręcić Double Flipa jeszcze raz (!). Tym razem z pomyślnym lądowaniem. Tym samym Luc jako pierwszy w historii wylądował podwójnego Backflipa dirt to dirt podczas konkursu. No i zgarnął pierwsze miejsce.

Compound

Kolejną konkurencją był „Compound”, czyli Freestyle Motocross w tradycyjnym wydaniu. Jako pierwszy na tor wyjechał Pat Bowden. Australijczyk zaprezentował Frontflipa No Hand i Frontflipa Seatgrab Indy. Te dwie ewolucje w połączeniu z kombinacjami Backflipa dały Patowi drugie miejsce. David Rinaldo miał apetyt na podium i, co prawda na trzecim miejscu, ale znalazł się na nim. W swoim przejeździe David wykonał między innymi California Roll, Rock Solid Flip i na zakończenie Ruler Frontflip – niestety nie wylądowany. Kai Haase ze swoimi trickami zapewnił sobie czwartą pozycję, natomiast Luc Ackermann ponownie zaliczył w przejeździe upadek i ponownie zajął pierwsze miejsce. Frontflip No Hands, Double Backflip, czy Flair zachwyciły i widzów i sędziów, którzy przyznali młodemu Niemcowi najwięcej punktów.

The Big Dogs

Finałową konkurencją Red Bull Dirt Diggers był „The Big Dogs”, czyli tor z możliwością skoków na dystansie nawet 40 metrów. Zawodnicy mieli 15 minut, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony i pokazać, że „mają jaja”. I tak pojawiły się Whipy, tricki regularne oraz oczywiście Backflipy. Każdy z zawodników wykonał kawał dobrej roboty, jednak największe uznanie publiczności zebrali Gilles Dejong i Jamie Squibb, którzy bez kompleksów i strachu kręcili salta na najdłuższych dystansach. Podobnie Luc Ackermann, który kręcił flipy, jakby to była bułka z masłem. Po raz trzeci tego dnia, sędziowie uznali, że to właśnie Luc był najlepszy.

Luc Ackermann ze złotem premierowego Red Bull Dirt Diggers

Tym samym Ackermann został mistrzem i wyjechał z Dinslaken ze złotem premierowego Red Bull Dirt Diggers. Srebro zdobył David Rinaldo, a brąz przypadł w udziale Kaiowi Haase. Nagrodę za Best Whip powędrowała do Jarryda McNeila, za Best Trick do Pata Bowdena za Seat Grab Fronflipa, a za Best Moment do Luca Ackermanna za podwójne salto dirt to dirt.

“To jest absolutnie niewiarygodne! Jestem bardzo szczęśliwy, że wygrałem. Szacunek i wyrazy uznania dla pozostałych zawodników, którzy pokazali dzisiaj świetny poziom.” – powiedział Luc po zakończeniu rywalizacji.

Premierową odsłoną Red Bull Dirt Diggers powrócił do korzeni Freestyle Motocrossu. Dał zawodnikom możliwość rywalizacji na trzech różnych polach i sprawdzenia się w warunkach freeride i freestyle. Mamy nadzieję, że wydarzenie powróci w przyszłym roku, ponieważ jest mocnym odświeżeniem sceny eventowej w Europie, a dodatkowo bardzo widowiskowym.

KLASYFIKACJA GENERALNA
Red Bull Dirt Diggers 2019
 1. Luc Ackermann 811
 2. David Rinaldo 759
 3. Kai Haase 733
 4. Pat Bowden 721
 5. Gilles Dejong 697
 6. Jarryd McNeil 695
 7. Jamie Squibb 694
 8. Colby Raha 658
 9. Brody Wilson 649
 10. Maikel Melero DNS
Snake Run – Freeride
 1. Luc Ackermann 267
 2. Kai Haase 257
 3. Jarryd McNeil 243
 4. Jamie Squibb 236
 5. Gilles Dejong 234
 6. David Rinaldo 233
 7. Colby Raha 229
 8. Brody Wilson 212
 9. Pat Bowden 206
 10. Maikel Melero DNS
Compound – FMX
 1. Luc Ackermann 274
 2. Pat Bowden 269
 3. David Rinaldo 262
 4. Kai Haase 224
 5. Jamie Squibb 221
 6. Brody Wilson 212
 7. Jarryd McNeil 212
 8. Gilles Dejong 205
 9. Colby Raha 198
 10. Maikel Melero DNS
The Big Dogs
 1. Luc Ackermann 270
 2. David Rinaldo 264
 3. Gilles Dejong 258
 4. Kai Haase 252
 5. Pat Bowden 246
 6. Jarryd McNeil 240
 7. Jamie Squibb 237
 8. Colby Raha 231
 9. Brody Wilson 225s
 10. Maikel Melero DNS

zdjęcia: Red Bull Dirt Diggers
dodała: Ruda

Partnerzy

facebook youtube