Wyniki czwartej rundy AMA Pro Motocrossu 2023. Roczen wraca do gry i jest piekielnie szybki! [VIDEO]
19 czerwca 2023
Mistrzostwa Świata Sidecar i Mistrzostwa Europy Quadów w Gdańsku [GALERIA]
22 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

Mistrzostwa Świata Sidecar i Mistrzostwa Europy Quadów. Motocykle z wózkiem bocznym oraz quady latały nad torem w Gdańsku

Dzisiaj jesteśmy już przekonani, że Motocrossowe Mistrzostwa Świata Sidecar i Mistrzostwa Europy Quadów, które zorganizował w ubiegły weekend Gdański Auto Moto Klub to zdecydowanie wielkie i emocjonujące sportowe widowisko. Zacznijmy jednak od początku.

Mistrzostwa Świata Sidecar i Mistrzostwa Europy Quadów

W upalny piątek 16 czerwca miała miejsce wizytacja przedstawicieli FIM i FIM Europe. Pod ocenę poddano tor motocrossowy w Gdańsku, który wypadł bardzo dobrze, a międzynarodowe grono ekspertów zaleciło jedynie drobne poprawki. Równolegle przeprowadzono weryfikację techniczną maszyn, które już kolejnego dnia, kierowane przez najlepszych kierowców na świecie, miały walczyć o awans do zawodów. Warkot silników towarzyszący sprawdzeniu maksymalnej głośności sidecarów i quadów regularnie wybrzmiewał nad torem. Skontrolowano również oznakowanie pojazdów oraz wyposażenie zawodników pod kątem posiadania stosownej homologacji. Był to też dzień, który potwierdził, że liczba uczestników zawodów nie pozwoli na nudę. Zespoły sidecarów zgodnie z regulaminami trzeba było podzielić na dwie grupy. Do rywalizacji zgłosiły się ekipy z dwunastu krajów.

Mistrzostwa Świata Sidecar i Mistrzostwa Europy Quadów

Słoneczną sobotę rozpoczęły pierwsze oficjalne treningi. Słychać było, że z każdą minutą silniki pracują coraz intensywniej, a zawodnicy testują linię toru. W treningach mierzonych widać było coraz dłuższe i wyższe loty, sięgające nawet czterdziestu metrów oraz rosnące dystanse między uczestnikami zawodów. Przytrafiały się też upadki, które przypominały, że mamy do czynienia ze sportem ekstremalnym. Na popołudnie zaplanowane były wyścigi kwalifikacyjne, którym towarzyszyła bezpośrednia rywalizacja.

Wyścig kwalifikacyjny grupy A sidecarów padł łupem zespołu Marvin VANLUCHENE (Belgia) i Nicolas MUSSET (Francja), jednak tuż za nimi uplasowali się z niespełna sekundową stratą Etienne BAX (Holandia) i Ondrej CERMAK (Czechy). Grupę B zdominowali Holendrzy Koen HERMANS i Ben VAN DEN BOGAART.

W trakcie wyścigu kwalifikacyjnego quadów wystąpiły intensywne opady deszczu. W trudnych, śliskich warunkach najlepszy był Włoch Patrick TURRINI. Zgromadzeni kibice ekscytowali się rywalizacją dwóch Polaków. Witold NATKANIEC (reprezentant Gdańskiego Auto Moto Klubu) wytrzymał presję naciskającego go przez ponad piętnaście minut Romana GWIAZDY i wywalczył trzecią pozycję. Piąte miejsce zajął kolejny Polak Kacper MIESZKOWSKI, a Mikołaj GMEREK był dziewiąty.

Niedziela zaczęła się od krótkiej rozgrzewki. O godzinie 10:30 odbyło się uroczyste otwarcie zawodów oraz prezentacja sidecarowych zespołów, która zgromadziła sporą grupę zainteresowanych kibiców.

Pierwszy wyścig quadów wygrał Estończyk Karl Robin RILLO, drugi był Włoch Patrick TURRINI, a trzeci Oliver SANSOM. To właśnie Brytyjczyk Oliver Sansom wygrał nagrodę Scott Holeshot. Ku radości widzów świetnie pojechali Polacy: czwarte miejsce wywalczył Kacper MIESZKOWSKI, który nie dał się wyprzedzić podążającemu za nim jak cień Romanowi GWIAZDA.

Następnie na maszynie startowej ustawili się zawodnicy Motocrossowych Mistrzostwa Świata Sidecar. Startom towarzyszył warkot blisko trzydziestu maszyn i doping kibiców. Po pierwszych okrążeniach wśród publiczności widać było ogrom emocji. Wysokie tempo wyścigu i ryzykowne „ewolucje” pasażerów na wózku bocznym zapierały dech w piersiach.

Wyścig wygrali Marvin VANLUCHENE (Belgia) i Nicolas MUSSET (Francja). Oni również zdobyli Scott Holeshota, czyli nagrodę dla naszybszej załogi w pierwszym zakręcie. Tuż za nimi stawił się holendersko-czeski duet Etienne BAX i Ondrej CERMAK. Trzeci zespół to Davy SANDERS (Belgia) i Luc ROSTINGT (Francja).

Gościem zawodów był Rafał SONIK, utytułowany zawodnik oraz zwycięzca Rajdu Dakar. Kolejka by zobaczyć jego quada, a przede wszystkim zdobyć autograf wydawała się nie mieć końca! Rzesza kibiców korzystała też ze strefy cateringowej. Spiker zachęcał do odwiedzenia sektora Gdańskiego Auto Moto Klubu, gdzie można było z bliska zobaczyć, wszystko czym zajmuje się klub. Do zdjęć udostępnione zostały motocykle crossowe, samochody 4×4 (Fabryka Błota) oraz Pitbike’i (dzięki uprzejmości MXWójcik). Kibice mogli także testować zdalnie sterowane modele samochodów wyścigowych (RC-GAMK). Dla najmłodszych przygotowana była Strefa Relaxu z leżakami, kocami, kredkami i „resorakami”.

Tuż przed godziną szesnastą wystartował drugi wyścig quadów. Ogromny pech dopadł Kacpra MIESZKOWSKIEGO, którego sprzęt odmówił posłuszeństwa na jednym z początkowych okrążeń. Awaria skreśliła go z rywalizacji o miejsce na podium. Wyścig wygrał Patrick TORRINI. Drugi dojechał Robin RILLO. Znakomite widowisko zapewniła para polskich riderów walczących o trzecią pozycję w wyścigu. Roman GWIAZDA wygrał ten pojedynek, a Witold NATKANIEC musiał zadowolić się czwartą pozycją.

Finał zawodów to drugi wyścig sidecarów. Zawodnicy wytrzymali presję i zgotowali kibicom znakomite widowisko. Przez trzydzieści minut plus dwa okrążenia, kibice byli świadkami ekscytującej walki o zwycięstwo. Świetnie zaprezentowały się czołowe zespoły pierwszego wyścigu: Etienne BAX i Ondrej CERMAK oraz Marvin VANLUCHENE i Nicolas MUSSET. W końcowym rozrachunku zamienili się miejscami w wyścigu. Równie emocjonująca walka była o trzecie miejsce pomiędzy ekipą z numerem 17 Tim PRÜMMER (Niemcy) i Jarno STEEGMANS (Belgia), a Holendrami z numerem 3 Koen HERMANS i Ben VAN DEN BOGAART. Tutaj również nastąpiła wymiana pozycji w zawodach. W takiej sytuacji o klasyfikacji końcowej decyduje drugi wyścig.

Śmiało można powiedzieć, że ostatni wyścig był wisienką na torcie weekendowego motocrossowego widowiska na torze w Gdańsku. Współpraca klubu z promotorem cyklu World Sidecarcross Series dała oczekiwany efekt – widowisko na najwyższym światowym poziomie. Do wyjątkowej imprezy dołączył równie wspaniały doping licznie zgromadzonej publiczności, spotykającej się w przeważającej mierze z sidecrossem po raz pierwszy.

Motocrossowe Mistrzostwa Świata Sidecar

1 – #82 Etienne BAX (Holandia) + Ondrej CERMAK (Czechy)
2 – #2 Marvin VANLUCHENE (Belgia) + Nicolas MUSSET (Francja)
3 – #3 Koen HERMANS (Holandia) + Ben VAN DEN BOGAART (Holandia)

Motocrossowe Mistrzostwa Europy Quad

1 – #15 Patrick TURRINI Włochy)
2 – #741 Karl Robin RILLO (Estonia)
3 – #416 Roman Gwiazda (Polska)

Pełne wyniki znajdziecie na stronie Motoresults.
Zdjęcia: NOT ProbonoFoto

Partnerzy

facebook youtube