Wyniki dziewiątej rundy AMA Supercrossu. Pierwsza wygrana Kena Roczena dla Suzuki [VIDEO]
14 marca 2023
Błażusiak na podium Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro! Billy Bolt nie do zatrzymania
20 marca 2023
Pokaż wszystkie

Mistrzostwa Świata SuperEnduro w Gliwicach. Tadeusz Błażusiak już jutro zawalczy o medal

Już 18 marca wszystkich fanów SuperEnduro czeka prawdziwe motocyklowe święto! To właśnie wtedy najlepsi zawodnicy świata staną do walki podczas najważniejszej batalii sezonu – finałowej rundy Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro. Czas więc na małe podsumowanie obecnej sytuacji w klasyfikacji generalnej cyklu.

Mistrzostwa Świata SuperEnduro w Gliwicach

Od pierwszego przystanku sezonu 2022/2023 pozycja lidera pozostaje niezmiennie w rękach aktualnego mistrza świata, Brytyjczyka Billy’ego Bolta (247 pkt). Billy w tym sezonie stracił jedynie pięć punktów, które podczas rundy w Niemczech wyrwali mu Jonny Walker i Tadeusz Błażusiak. Poza tym Bolt wygrał wszystkie wyścigi i wszystkie kwalifikacje SuperPole, dzięki czemu na swoim koncie ma już zawrotną sumę 247 punktów.

Na drugim miejscu, ze stratą 36 punktów, znajduje się obecny mistrz USA – Jonny Walker (211 pkt). Jonny w tym sezonie mocno depcze swojemu rodakowi po piętach, czekając na jego każde, nawet najmniejsze potknięcie – a jak zdążyliśmy już zauważyć, gdy Bolt czuje na plecach oddech Walkera zaczynia popełniać na torze coraz więcej błędów.

Trzecia pozycja należy aktualnie do Cody’ego Webba (151 pkt) – trzykrotnego mistrza AMA EnduroCrossu oraz mistrza świata SuperEnduro (2018/2019). Lokata Amerykanina jest jednak mocno zagrożona, ponieważ posiada on jedynie 4 punkty przewagi nad naszym rodakiem, pięciokrotnym mistrzem USA oraz sześciokrotnym mistrzem świata – Tadkiem Błażusiakiem (147 pkt). Oznacza to, że nazwisko drugiego wicemistrza świata stoi nadal pod wielkim znakiem zapytania, a atmosfera wśród kibiców zgromadzonych w sobotni wieczór w Arenie Gliwice będzie rosła do ostatniej minuty ostatniego wyścigu klasy Prestige.

Wato również wspomnieć, że najlepszą piątkę klasyfikacji generalnej cyklu dopełnia drugi z biało-czerwonych reprezentantów, aktualny mistrz świata w kategorii Junior – Dominik Olszowy (107 pkt). Olszowy jest zdecydowanym objawieniem tego sezonu. Ten młody zawodnik, w swoim pierwszym sezonie rywalizacji w klasie Prestige, niejednokrotnie pokazał, że potrafi się ścigać na równi z najlepszymi zawodnikami świata, wdając się w widowiskowe pościgi za Boltem czy Walkerem.

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro

  1. Bily Bolt (Wielka Brytania) – 247 pkt
  2. Jonny Walker (Wielka Brytania) – 211 pkt
  3. Cody Webb (Stany Zjednoczone) – 151 pkt
  4. Taddy Błażusiak (Polska) – 147 pkt
  5. Dominik Olszowy (Polska) – 107 pkt
  6. Diogo Vieira (Portugalia) – 87 pkt
  7. Cooper Abbott (Stany Zjednoczone) – 84 pkt
  8. Alfredo Gomez (Hiszpania) – 63 pkt
  9. Norbert Zsigovits (Węgry) – 58 pkt
  10. William Hoare (Wielka Brytania) – 48 pkt

Na kilka dni przed najważniejszym startem sezonu postanowiliśmy zadać Dominikowi kilka pytań dotyczących początków jego kariery w SuperEnduro, treningów oraz oczekiwań przed gliwickim przystankiem cyklu.

– Dlaczego zdecydowałeś się na rywalizację w Mistrzostwach Świata SuperEnduro? Skąd decyzja o wyborze akurat tej dyscypliny?
– Po wielu latach spędzonych w motocrossie przerzuciłem się na jazdę enduro. Najpierw była to jazda po lesie, ale mając w Polsce przystanek Mistrzostw Świata SuperEnduro oraz Tadka Błażusiaka za rodaka, zawsze ciągnęło mnie na halę. To piekielnie widowiskowa, ale również bardzo wymagająca dyscyplina. Uwielbiam wyzwania, zaciętą rywalizację i jazdę przed pełnymi trybunami, a w SuperEnduro jest to wszystko.

– Jak wygląda twój standardowy tydzień treningów?
– W ciągu tygodnia skupiam się nie tylko na treningach na motocyklu, ale również na rozwijaniu się na każdej płaszczyźnie. Dlatego jazdę przeplatam treningami na siłowni, bieganiem i oczywiście pracą z fizjoterapeutą. Na motocyklu jeżdżę bardzo dużo, ale też staram się z tym nie przesadzać. Mieszam treningi w terenie, z torem SuperEnduro oraz jazdą na trialówce, żeby być jak najbardziej wszechstronnym zawodnikiem.

Na co przekłada się jazda na motocyklu trialowym?
– Treningi na trialówce pomagają szlifować technikę jazdy w trudnym terenie i pokonywanie przeszkód, którymi najeżone są tory SuperEnduro. Trialówka pozwala pracować nad balansem i wyczuciem trakcji, a poza tym daje świetną zabawę.

Jaka jest twoja ulubiona przeszkoda i dlaczego?
– Najbardziej lubię rytmiczne sekcje na torach, gdzie można złapać flow. Często są to wkopane belki, czyli matrixy, serie podwójnych i potrójnych skoków, lubię też fajne odcinki kamieni oraz oczywiście szybkie bandy.

– Kogo uważasz za swojego największego rywala w tym sezonie?
– Staram się nie skupiać na rywalach, a na samym sobie. Pracuję nad tym, żeby nie popełniać błędów, starać się nie podpalać i zachowywać spokój w każdej sytuacji. Wiem, że jeżeli głowa będzie na swoim miejscu, to jestem w stanie osiągnąć dobry wynik. To dopiero mój pierwszy sezon w klasie Prestige, więc skupiam się na zbieraniu doświadczenia i pięciu się do góry.

– Cel na finał sezonu w Gliwicach?
– W Gliwicach chcę wykonać dobrą robotę. Będę się skupiał na wyścigach, aby przejechać je płynnie, z jak najmniejszą ilością błędów. Każde okrążenie musi być przejechane dobrze. Wiem, że jeśli uda mi się tego dokonać, to wynik też będzie dobry. Staram się nie stawiać wysoko poprzeczki, żeby nie wywierać na sobie dodatkowej presji. Marzę oczywiście o podium w klasie Prestige, ale wiem, że droga do sukcesu jest bardzo długa, więc skupiam się na małych krokach i detalach, które zaowocują w przyszłości.

– Jakie masz plany na nadchodzący sezon outdoorowy?
– Dwa tygodnie po finale Mistrzostw Świata SuperEnduro rozpoczynam budowę motocykla do Hard Enduro, więc czeka mnie bardzo dużo testów i treningów w trudnym terenie. Póki co planuję wystartować minimum w czterech rundach Mistrzostw Świata Hard Enduro oraz w Mistrzostwach Włoch, ale czekam, jak sezon się rozwinie. Po Red Bull Romaniacs rozpocznę już przygotowania do sezonu halowego, żeby być w gazie na Mistrzostwa Świata SuperEnduro 2024!

Czy doping polskich kibiców podczas najważniejszego przystanku sezonu poniesie naszych rodaków na podium Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro? Przekonaj się razem z nami! Zapach benzyny, ryk silników i galony adrenaliny gwarantowane.

Mistrzostwa Świata SuperEnduro w Gliwicach

Bilety na Mistrzostwa Świata SuperEnduro w Gliwicach dostępne na: Eventim.pl i E-bilet.pl.
Więcej informacji na stronie, Facebooku i wydarzeniu.
Organizator: Agencja Sport UP

Partnerzy

facebook youtube