Motocrossowy camper
Motocrossowy Camper
5 kwietnia 2022
MXDG Opening za nami – to było prawdziwe ekstremalne Cross Country!
11 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie

MXMP: Mistrzostwa Polski w Motocrossie w zimowej odsłonie w Kowali

W pierwszy weekend kwietnia, na torze MX Kowala w Świętokrzyskiej gminie Nowiny, odbyła się I runda Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Motocrossie. To nowe miejsce na mapie MXMP, które przetestowano podczas jesiennej rundy Pucharu Polski 2021.

Mistrzostwa Polski w Motocrossie w zimowej odsłonie w Kowali

Tegoroczne przygotowania obiektu ŚTM Moto-Max rozpoczęło wczesną wiosną, szykując tor do zawodów Mistrzostw Strefy Polski Południowej. Na zawodach tych stawiło się wielu czołowych zawodników, którzy ten czas potraktowali jako doskonałą możliwość do treningu. Wszystko zapowiadało widowiskową rywalizację podczas weekendu rozpoczynającego cykl MXMP 2022.

Jednak poprzedzająca zawody, dynamiczna zmiana pogody z wiosennej na zimową, która przyniosła mróz oraz silne opady śniegu, znacznie utrudniła organizatorowi przygotowanie nawierzchni toru. Klub stanął na wysokości zadania i doprowadził nitkę toru do warunków sprzyjających dobremu i bezpiecznemu ściganiu.

Na torze rywalizowali zawodniczki i zawodnicy z Polski, a także z Litwy, Łotwy, Niemiec i dalekiej Islandii.

Rywalizację w klasie MX Kobiet zdominowała Anna Stecjuka (CAMK Człuchów, Garden Kwarc Team), przed drugą Adrija Skudutyte (MX Lipno) oraz trzecią Karoliną Jasińską (CAMK Człuchów). Wśród najmłodszych, w klasie MX65 wygrał Jakub Pućkowski (MX Lipno, 1DB Racing Team), drugi był Eryk Landowski (MX Lipno), a trzeci Jakub Celej (ŁKM Łowicz, Wizgier Racing SHOEI Polska). Ogromne gratulacje za walkę w mokrych warunkach. W klasach MX2 / MX Junior brylowali Juniorzy. Na czele Erlandas Mackonis (MX Lipno), Edvards Bidzans (WKM Więcbork), a podium uzupełnił najlepszy z Polaków Jan Kotowicz (ŁKM Łowicz). W klasie MX Masters profesorską jazdę pokazali bracia Kędzierscy wraz z Maćkiem Zdunkiem. Maciej Zdunek (CAMK Człuchów, Garden Kwarc Team) wygrał oba wyścigi i zgarnął 50 punktów. Za nim dojechali Karol Kędzierski i Łukasz Kędzierski (MX Lipno, Bros Racing). Najszybsi wśród najbardziej doświadczonych, czyli MXMasters50+ to Arkadiusz Mirecki (HAWI Racing Team), Janusz Śpiewok (WKM Więcbork), Piotr HUSAR (AK Głogów).

Drugi dzień zawodów przyniósł bardzo rześki poranek z temperaturą sięgająca -5 stopni Celsjusza. ŚKM MotoMax ze wsparciem Lobo Moto intensywnie pracowali nad przywróceniem właściwej struktury zmrożonej nawierzchni, zwłaszcza lądowań. Decyzją kierownictwa zawodów przesunięto harmonogram. Pogoda okazał się łaskawa, wyszło słońce, temperatura weszła na plus i o godzinie 10:00 można było wznowić zawody. Po wykonanych pracach stan toru był nawet lepszy niż dnia wcześniejszego, co jednogłośnie podkreślali zawodnicy.

Niedzielne zmagania na torze MX Kowala wyglądały następująco. W Klasie MX85 pogromcą Dawida Zaręby (KMX Kaszuby) i Michała Psiuka (MX Lipno, MAŃK TEAM) okazał się Raivo Laicans z Łotwy. W klasie MX125 w świetnym stylu z nowym numerem startowym #539 wygrał Seweryn Gazda (CAMK Człuchów, Garden Kwarc Team), przed Bartoszem Jaworskim (MX Lipno, MAŃK TEAM) i wracającym do formy Mikołajem Stasiakiem (DUUST RACING, DUUST DIVERSE RACING). Należy podkreślić że Michał Psiuk oraz Bartosz Jaworski zadebiutowali w nowych klasach. W królewskiej klasie MX Open po rocznej przerwie Karol Kruszyński (LKS Jastrząb Lipno) pokazał niesamowita wolę walki i do samego końca ścigał się z Tomaszem Wysockim (MX Lipno). Tomek Wysocki wygrał w dwóch wyścigach, co nie było proste po upadku tuż po pierwszym starcie. Trzeci na mecie zameldował się Karol Kędzierski (MX Lipno Bros Racing).

Nagrody za holeshot w pierwszych wyścigach ufundowane przez JGSport, dystrybutora SCOTT trafiły do: Macieja Zdunka (CAMK Człuchów, Garden Kwarc Team), Karola Kruszyńskiego (LKS Jastrząb Lipno), Edvardsa Bidzansa (WKM Więcbork), Jana Rompkowskiego (KM Wisła Chełmno), Karoliny Jasińskiej (CAMK Człuchów), Michała Psiuka (MX Lipno, MAŃK TEAM), i Tymona Tomtały (KM Szczecin). Brawo!

Pierwsza runda MXMP za nami. Zimowe warunki atmosferycznych sprawiły, że zdaniem wielu zawodników i kibiców była to trudna, wręcz ekstremalna runda. Gratulacje dla organizatora, który był w stanie przygotować tor do bezpiecznego i szybkiego ścigania.

Zapraszamy na kolejną rundę MXMP – Mistrzostw Polski w Motocrossie. Rywalizacja o tytuł Mistrza Polski dopiero się zaczęła, a jej drugą odsłonę zobaczymy 7 i 8 maja w Dąbrowie Górniczej.

Mistrzostwa Polski w Motocrossie w zimowej odsłonie w Kowali

Pełne wyniki znajdziecie na STRONIE, a relację z finałowej rundy zeszłego sezonu znajdziecie TUTAJ.

Partnerzy

facebook youtube