Jeffrey Herlings
Holendrzy faworytami Motocross of Nations?
22 września 2019
Poznajcie Honda Africa Twin 2020
24 września 2019
Pokaż wszystkie

W miniony piątek w Hamburgu, po dwuletniej przerwie, ponownie zmierzyli się zawodnicy Freestyle Motocrossu. Tym razem po raz pierwszy w północnych Niemczech w formule zespołowej. Wszyscy zawodnicy zaprezentowali się z najlepszej strony, ale to Niemcy obronili tytuł Freestyle of Nations.

W tegorocznej odsłonie zespołowych Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie wystąpiły tylko trzy zespoły. Trochę szkoda, ponieważ chyba każdy pamięta pierwszą edycję tego wydarzenia, które odbyło się w 2014 roku. Wtedy wystartowało aż dziewięć zespołów i wydarzenie zdawało się mieć mocny potencjał. Nie ma porównania pomiędzy występem 27 zawodników startujących w sześciu dyscyplinach na stadionie Veltins (Schalke 04) do występu 9 zawodników startujących w czterech konkurencjach w zamkniętej arenie. Organizatorzy, już jakiś czas temu, zdecydowali się na skompresowanie tego wydarzenia i być może mają rację. Nie nam to oceniać.

Tym razem zespoły, które wystartowały to: Niemcy, Czesi i “Zagraniczni”, jeśliby tłumaczyć nazwę angielską Overseas. W tym ostatnim teamie zobaczyliśmy Pata Bowdena z Australii, Adama Jonesa z USA i Jamiego Squibba z Wielkiej Brytanii. W zespole Niemiec wystartowali Luc i Hannes Ackermann oraz Kai Haase. W reprezentacji Czech na starcie stawili się Filip Podmol, Matej Cesak i Petr Pilat.

W pierwszej konkurencji bezbłędny okazał się Kai Haase. To właśnie on zgarnął komplet punktów za najlepszy Whip. Drugie miejsce zajął Jamie Squibb, a trzecie Matej Cesak.

W konkurencji Freestyle startowała cała dziewiątka uczestników. Każdy z zawodników miał do wykonania po siedem tricków plus Double Up. Konkurencja toczyła się grupami po trzech zawodników i każdy z nich miał szansę na komplet 100 punktów. Grupa z Best Whipa spotkała się w tym samym składzie we Freestyle’u i wyniki były takie same: pierwszy Haase, drugi Squibb, trzeci Cesak. W drugiej grupie najlepszy wynik uzyskał Adam Jones przed Patrem Pilatem i Hannesem Ackermannem. W ostatniej trójce zmierzyli się Pat Bowden, Luc Ackermann i Filip Podmol. Luc rozwalił się przy Hart Attack Flipie i mimo tego, że jeszcze ukończył przejazd i dodał Front Flipa, nie był w stanie pokonać Australijczyka. Pierwszy Bowden, drugi Ackermann, trzeci Podmol.

W konkurencji Synchro komplet zgarnęli Kai Haase i Hannes Ackermann. Drugie miejsce zajęli Pat Bowden z Adamem Jonesem, a trzecie Petr Pilat i Filip Podmol.

Ostatnim z konkursów był Best Trick. Petr Pilat zaprezentował technicznego Side Saddle Flipa, Flip Podmol postawił na ogromnego Tsunami Flipa. Pat Bowden wykonał przeciągniętego Cliffhanger Flipa, a Adam Jones Deadbody Flipa. Jako ostatnia para wieczory występowali bracia Ackermann. Hannes niestety nie wylądował Front Flipa No Hands, a ciężar rywalizacji przeszedł na Luca. Ten nie zawiódł i wykręcił podwójnego Flipa. Tym samym przypieczętował on zwycięstwo w ostatniej dyscyplinie, ale także w całej rywalizacji.

Zespołowe Mistrzostwa Świata A.D. 2019 przeszły do historii jako te, w których Niemcy obronili tytuł Freestyle of Nations. Oczywistym jest, że motorem napędowym tego zespołu jest Luc, ale dzięki niemu zarówno Hannes, jak i Kai dostali wiatru w żagle i również przekraczają swoje granice. Nam pozostaje powiedzieć: brawa dla naszych zachodnich sąsiadów!

WYNIKI FREESTYLE OF NATIONS 2019

Klasyfikacja generalna

1. Niemcy     L. Ackermann, H. Ackermann, K. Haase   549

2. Overseas   P. Bowden, A. Jones, J. Squibb    507

3. Czechy      P. Pilat, F. Podmol, M. Cesak      434

Freestyle
Freestyle grupa 1

1. Kai Haase         83

2. Jamie Squibb    79

3. Matej Cesak     78

Freestyle grupa 2

1. Adam Jones    91

2. Petr Pilat    86

3. Hannes Ackermann   77

Freestyle grupa 3

1. Pat Bowden    95

2. Luc Ackermann   90

3. Filip Podmol    90

Best Whip

1. Kai Haase    100

2. Jamie Squibb   75

3. Matej Cesak   50

Synchro Contest 

1. H. Ackermann, K. Haase   100

2. P. Bowden, A. Jones  75

3. P. Pilat, F. Podmol   50

Best Trick

1. Luc Ackermann    Double Backflip   99

2. Pat Bowden    Cliffhanger Flip   92

3. Petr Pilat   Side Saddle Flip   80

Więcej na: www.NIGHToftheJUMPs.com

zdjęcia: NIGHT of the JUMPs
dodała: Ruda

Partnerzy

facebook youtube