Mocny debiut Teamu Speed Star Yamaha Racing w Motocrossowych Mistrzostwach Polski
29 maja 2019
II Runda East Motocross Cup na początku lipca
30 maja 2019
Pokaż wszystkie

W miniony weekend w Zurychu swoją premierę miała runda Mistrzostwa Świata FMX. NIGHT of the JUMPs nie gościło nigdy wcześniej w tym miejscu, mimo, że seria obecna jest w Szwajcarii od ponad 10 lat. Dziesiątka zawodników powalczyła na torze w zuryskim Hallenstadion. Sporo się działo, a Maikel Melero po raz pierwszy w tym sezonie przełamał dominację Luca Ackermanna.

Rebeaud jak zawsze innowacyjny

Gościnnie w tej rundzie wystąpił Szwajcar – Mat Rebeaud. Mat nie startuje już w zawodach, jednak dla serii NIGHT of the JUMPs regularnie odwiedzającej jego kraj zawsze robi wyjątek. Tym razem Rebeaud zaprezentował się, jako pierwszy zawodnik na świecie, na elektrycznym motocyklu. Do tej pory jeszcze nikt nie skakał elektrykiem z rampy podczas jakichkolwiek zawodów.

Front Flair po raz pierwszy w NIGHT of the JUMPs

Kolejnym wyjątkowym punktem wieczoru był występ Jeremy’ego Rouanet, który jako pierwszy zawodnik podczas NIGHT of the JUMPs zaprezentował Front Flair. Jey dodał do tego tricku między innymi  Frontflipa, Flair i 360-tkę i wszedł do finału z drugiej pozycji. Drugim zawodnikiem, który pokazał Frontflipa już w kwalifikacjach był Maikel Melero, a trzecim był Hannes Ackermann. Niemiec wykonał tę ewolucję w wariancie No Hands. Cała trójka gładko awansowała do finału.

Fatalny przejazd Luca

Gorzej poszło młodszemu bratu Hannesa – Lucowi. Luc, który do tej pory zajmował fotel lidera w klasyfikacji generalnej, zaliczył dobry przejazd. Do czasu. Gładko wykonał między innymi Frontflipa, 360-tkę i Egg Rolla. Przy Surfer Tsunami Flipie wszystko się zawaliło, kiedy zaliczył potężną glebę. Kolejnym błędem był pusty Backflip. To zakrawa na cud, że jako ostatni trick wykonał jeszcze podwójnego Backflipa, nie wiedząc nawet czy motocykl po upadku nie jest pokrzywiony. Niestety upadek i popełnione błędy sprawiły, że po raz pierwszy od początku sezonu Luc nie awansował do finału zajmując siódme miejsce.

W konkursie Best Whip Pat Bowden pokonał Kaia Haase, natomiast w konkursie Synchro trofeum zgarnęli Brice Izzo i Mat Rebeaud.

Grube tricki i niespodziewane błędy w finale

Jak można się było spodziewać, w finale zobaczyliśmy same grube tricki. Hannes Ackermann ponownie wykonał Frontflipa, tym razem w wersji Nac Nac. Petr Pilat kolejny raz tego wieczora wylądował swój najbardziej problematyczny trick – Flair. Jey Rouanet pokazał ponownie Frontflipa i Front Flair, ale niestety poległ na Flair Tsunami, którym to trickiem chciał postawić przysłowiową kropkę nad „i”. Niestety nie był w stanie wrócić po tej ewolucji na motocykl. Ta „kropka nad i” kosztowała go więc sporo i Francuz ukończył rywalizację dopiero na piątej pozycji.

Bowden po raz pierwszy na podium w tym sezonie

Pat Bowden zaliczył dobry przejazd i dzięki swoim stylowym kombinacjom flipa zdobył sporo punktów. Kiedy jednak Australijczyk cieszył się z miejsca na gorącym krześle, na tor wyjechał Melero. Maikel nie lubi przegrywać, a kiedy ma cień szansy na zwycięstwo – zawsze to wykorzysta. Nie inaczej było i w Zurychu. Hiszpan z zegarmistrzowską precyzją wykonywał trick za trickiem. Poza swoim sztandarowymi ewolucjami, jak Egg Roll, czy Nac Flair widzowie zobaczyli także Frontlipa No Hands.

Melero przełamuje dominację Ackermanna

Ten rezultat pozwolił Maikelowi Melero przełamać dominację Luca Ackermanna oraz odzyskać fotel lidera w generalce. I to w ostatnim evencie przed przerwą. Zarówno Luc, jak i Maikel mają teraz chwilę na złapanie oddechu oraz prace nad nowymi trickami, ponieważ druga część serii Mistrzostw Świata rozpocznie się dopiero 23-24 sierpnia w Chinach.

Najlepsze tricki z Zurychu

Szersze video highlights

Wyniki MŚ FMX Zurych

 1. Maikel Melero 364
 2. Pat Bowden 352
 3. Petr Pilat 321
 4. Hannes Ackermann 317
 5. Jeremy Rouanet 309
 6. Kai Haase 288
 7. Luc Ackermann 262
 8. Filip Podmol 212
 9. Mat Rebeaud 210
 10. Brice Izzo 173

Best Whip

 1. Pat Bowden
 2. Kai Haase

Synchro

 1. Mat Rebeaud i Brice Izzo

KLASYFIKACJA GENERALNA MŚ FMX (po 5 rundach)

 1. Maikel Melero 92
 2. Luc Ackermann 89
 3. Pat Bowden 74
 4. Libor Podmol 42
 5. Javier Villegas 41
 6. Rob Adelberg 40
 7. Leonardo Fini 36
 8. Filip Podmol 36
 9. Adam Jones 32
 10. Petr Pilat 29
 11. Kai Haase 27
 12. Hannes Ackermann 24
 13. Brice Izzo 17
 14. Jeremy Rouanet 12
 15. Fred Kyrillos 12
 16. Mat Rebeaud 7

Więcej na: www.NIGHToftheJUMPs.com

dodała: Ruda
zdjęcia: NIGHT of the JUMPs

Partnerzy

facebook youtube