oborniki
Mistrzostwa Europy w Obornikach już w ten weekend
13 czerwca 2012
bychawa
Już w tą niedziele III runda OML
14 czerwca 2012
Pokaż wszystkie

Pierwsze słowa od Janka z Kanady

janek folga

janek folgaJak już część z Was wie, zdecydowałem się wyjechać do Canady jeździć na motorze. Skąd się to wzięło i jak to wygląda? Postaram się wszystko opisać. Na początku dodam, że pomysł pisania relacji zawdzięczam ekipie mxmoto.pl, gdyż sam czytałem relacje z ich zimowych wyjazdów za granicę. W tym roku na starty w Polsce nie znalazłem sponsora. Rodzice już nie za chętnie patrzyli na kolejny sezon a mój portfel powiedział zdecydowane „NIE!”.

 

Motocykl sprzedałem na początku roku cały czas mając nadzieję, że jednak będę startował. Spędziłem całą zimę chodząc na judo, które trenowałem zanim zacząłem przygodę z motorami. Kondycyjnie byłem przygotowany…  Nastała wiosna, wszyscy zaczęli jeździć- a ja w sumie się przyzwyczaiłem. Nie chciałem jeździć sobie na tory nie biorąc udziału w zawodach. Nie była to mądra decyzja, bo obecnie mam prawie 10 miesięcy przerwy od jazdy ( ale wtedy by się nic nie zmieniło) Jednak jazda na motorze bez startów w zawodach to nie to samo.

Jeden z moich przyjaciół, z którym jeździliśmy razem w zeszłym roku na wszystkie zawody i treningi- w sumie to w wakacje u niego w domu spędziłem więcej czasu niż w swoim, poprosił mnie, żebym pojechał z nim na zawody. Pojechałem z nim na Mistrzostwa Polski CC do Białegostoku. Dość dziwnie jechać na zawody przez całą Polskę i nie startować. Pomimo, że Maciek wygrał dwa dni zawodów w przepięknym stylu  to ta sytuacja nie dawała mi spokoju. Cały team wyjazdowy poszedł spać a  ja widziałem, że jest jakaś możliwość jeździć tylko nie mogę jej znaleźć. Kto mnie zna ten wie, że jak na coś się uprę to dojdę to tego! W poniedziałek rano wymyśliłem, że pojadę do Canady do kumpla, który jest już tam prawie 2 lata. Pójdę tam do pracy i będę trenował z najlepszymi zawodnikami. Decyzją bardzo ciężka bo nagle zostawiasz WSZYSTKO co masz, znajomych, rodzinę, całe swoje życie, studia… pakujesz się do 2 walizek i jedziesz. We wtorek byłem już pewien, że chcę jechać a w środę powiedziałem o moich planach rodzicom- nie byli zachwyceni… Od razu po załatwieniu formalności poleciałem za ocean- mniej niż 1,5 miesiąca od tych zawodów.

 

Jak to wygląda od strony technicznej.

janek folgaAby pracować w Candzie musisz mieć pozwolenie  na pracę u określonego pracodawcy! Turysta może być tutaj tylko 3 miesiące. Znalazłem program IEC 2012 work and travel. Można być rok czasu w Canadzie i pracować gdzie chcesz ( są oczywiście jakieś wyjątki). Przystąpienie do programu kosztuje ok. 500 złotych. Liczba miejsc na rok jest limitowana, ok. 400-500.  Bilet lotniczy w granicy 3500 zł.

Brzmi spoko, ale dochodzą inne opłaty takie jak ubezpieczenie, opłata za 2 walizkę, zakup rzeczy potrzebnych do wyjazdu. Nie mówiąc o kosztach utrzymania na miejscu. Ja wyrobiłem sobie dodatkowo wizę do USA bo chcę zobaczyć AMA na żywo!

 

W Polsce napisałem mnóstwo maili o pracę w Canadzie. Interesowała mnie praca tylko w sklepie motocyklowym- chciałem pracować jako mechanik. Nie było odpowiedzi. Zrobiłem sobie listę z adresami sklepów. W Canadzie wylądowałem w czwartek  o 00.30 a 7 godzin później zacząłem ogarniać swoje nowe życie. Zawiozłem chłopaków do pracy i pożyczyłem od nich samochód.

Pierwsza sprawa numer SIN- niezbędny do pracy (coś jak polski NIP). Kolejna rzecz telefon. Kupiłem kartę pre-paid, jednak zakłada się ją jak Polski abonament i płaci zajanek folga WSZYSKTO: wyświetlanie numerów, odbieranie sms’ów połączeń…  Następnie kupiłem mapę i zacząłem jeździć od sklepu do sklepu. W piątek trafiłem do Blackfoot Motosport, największego sklepu z motocyklami w Canadzie. Mieli nawet swój team startujący w Mistrzostwach Canady (oglądałem jako nastolatek zawody z ich udziałem), zdobyli mistrzostwo wiele razy. Nie śniłem nawet, że coś takiego istnieje. Dwa piętra, podział na street I cross, ogromny warsztat, składy z oponami, częściami, ubraniami… No raj! Zaproponowali mi pracę w magazynie. Zniesmaczony powiedziałem, że szukam pracy jako mechanik. Okazało się, że oby pracować w warsztacie to trzeba mieć licencje mechanika. Jednak powiedzieli, żebym przyszedł we wtorek bo będziesz szef warsztatu to sobie z nim pogadam. Niestety nic się nie dało zrobić bez tego papierka. Wróciłem i powiedziałem, że wezmę pracę w magazynie.

Okazało się lepiej niż przypuszczałem. Nie jest to magazyn jaki sobie wyobrażamy, tylko jakby ogromne zaplecze sklepu, gdzie cały czas ktoś przychodzi coś bierze/przynosi. Tutaj w sumie jest najciekawiej. Cały czas coś się dzieje- Nie jest nudno!!!

Z pracy jestem bardzo zadowolony! Ewidentnie odnalazłem się w tym co robię!!! Wstaję rano i cieszę się, że do niej idę.
Jak mówię ludziom, że znalazłem pracę od razu po przyjeździe to nie chcą wierzyć. Jak jednak ktoś jeżdżący na motorze słyszy Blackfoot to patrzy jak na członka jakiegoś Race Teamu. Mam ogromne szczęście, że tutaj trafiłem- każdy chce tam pracować.
W sklepie pracuje dużo zawodników (po pracy jeżdżą na tor), wszyscy są tam z pasji do motocykli!!! Jedna koleżanka z pracy była architektem, ale nie sprawiało jej to radości i wróciła do pracy w Blackfoot.
Największe osiągnięcia ma Jillian Kings, jedyna laska startująca w najtrudniejszych rajdach w Canadzie, uczestniczyła w prologu Erzberg Rodeo kończąc go na 5 miejscu, treningowo jeździ MX przyjeżdżając w top 10 w Mistrzostwach Kobiet. Świr- nie znam podobnego.  Z chłopaków jedna osoba będzie startowała w Mistrzostwach w ten weekend. Whipa robi takiego, że ma głowę niżej cały motor!!!

 

Czy zwiedziłem wszystko? Byłem na hokeju, zakupach, golfie, barach, baseball’u?
Nie- nie mam czasu. Pracę mam od 9 do 18, biorę nadgodziny i zostaję 20. Po pracy jadę na tor zobaczyć jak jeżdżą albo idę na judo. Wracam do domu po 22 i śpię.

Byłem na hamburgerach i dwa razy na imprezie.  Niby wygląda jak na amerykańskich filmach ale… ale to nie są „moi ludzie”.

 

Następna relacja będzie już z jazdy na torach : )

Serdecznie zapraszam do śledzenia wyjazdu na Facebooku.

 

Pozdrawiam

Janek

Partnerzy

facebook youtube