Bracia Podmol – video
9 lutego 2015
Red Bull X-Fighters: zawodnicy na inaugurację w Meksyku
10 lutego 2015
Pokaż wszystkie

Rafał Sonik zwycięzcą Rajdu Dakar 2015!!!

rafal_sonik

Rafał Sonik wygrał tegoroczny Rajd Dakar w kategorii quadów. Jest to pierwszy polski kierowca, który wygrał najtrudniejszy rajd świata. Polski quadowiec na ostatnim odcinku specjalnym jechał bardzo spokojnie, będąc pewnym zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Zawodnicy startowali w odwrotnej kolejności do zajmowanych miejsc. Oznaczało to, że Rafał Sonik wyruszył na trasę jako ostatni. Kontrolował rywali i jechał bardzo spokojnie. Polak wiedział, że wygrał cały rajd, gdyż miał prawie trzy godziny przewagi nad kolejnym zawodnikiem.

 rafal_sonik

W trakcie ścigania nasilały się opady deszczu i organizatorzy postanowili skrócić ostatni odcinek specjalny do 102 kilometrów. Na pierwszym pomiarze najszybszy był Christophe Declerck. Na drugim punkcie pomiaru najszybszy był Daniel Domaszewski. Argentyńczyk wyprzedził siódmego Rafała Sonika o ponad osiem minut. Ostatecznie Polak skończył ostatni OS tegorocznego rajdu na siódmej pozycji, a najlepszy był Willem Saaijman z RPA.

Jedyny reprezentant Polski jadący quadem w ubiegłym roku został sklasyfikowany na drugim miejscu i w tym roku chciał po raz pierwszy wygrać Rajd Dakar. Od początku toczył zacięty bój z Chilijczykiem Ignacio Casale. Często obaj zmieniali się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej i walczyli ze sobą na poszczególnych odcinkach specjalnych.

Sytuacja zmieniła się na dziesiątym odcinku. Z rywalizacji z powodu problemów z quadem musiali wycofać się zarówno Casale, jak i trzeci w klasyfikacji generalnej Sergio Lafuente. To był przełomowy moment, gdyż Polak mógł już do końca jechać bardzo spokojnie. Jego przewaga nad kolejnym rywalem wynosiła prawie trzy godziny.

Od tego momentu Sonik właściwie przestał się ścigać, a koncentrował się na tym, aby jechać bardzo mądrze i bez żadnych problemów dojechać do mety.

W klasyfikacji generalnej Polak był najlepszy i wyprzedził drugiego Argentyńczyka Jeremiasa Gonzaleza Ferioli. Trzeci był Boliwijczyk Walter Nosiglia.

To pierwszy triumf Polaka w Dakarze w tej kategorii, a drugi w ogóle. Wcześniej cały rajd w klasyfikacji ciężarówek wygrał Dariusz Rodewald, który był pilotem Holendra Gerarda de Rooya. Polak jechał wtedy na holenderskim paszporcie.

 

Podobne artykuły:

 

Chwile grozy, Sonik ma „Beduina” na wyciągnięcie ręki

Rozważny Sonik dwa kroki od celu

„Zagotowany” Rafał Sonik znowu liderem

Rajd Dakar. Wycieńczony Rafał Sonik: Pioruny waliły 200 m ode mnie, nie mam siły mówić

Sonik-Torpeda, powrót w wielkim stylu

Rafał Sonik stracił pozycję lidera

Zwycięstwo w piekle, Rafał Sonik liderem Rajdu Dakar!

Bohater 2. dnia Rajdu Dakar: Rafał Sonik

 

Źródło: www.rafalsonik.pl

Partnerzy

facebook youtube