Sound of Gravity w Ustce, czyli FMX i rowery na plaży
20 lipca 2023
Wyniki ósmej rundy AMA Pro Motocrossu 2023. Lawrence kontynuuje idealny sezon, kolejna wygrana Deegana [VIDEO]
25 lipca 2023

Wyniki 13 rundy MXGP 2023. Febvre i Geerts ponownie najlepsi [VIDEO]

Trzynasta runda Mistrzostw Świata w Motocrossie odbyła się na legendarnych piaskach Lommel. Podczas MXGP Flandrii byliśmy świadkami niesamowitych wyścigów, a nowy układ toru był dużym wyzwaniem dla zawodników. Dzięki niesamowitemu dopingowi licznie przybyłych kibiców, Lommel po raz kolejny udowodniło, że jest miejscem wyjątkowym dla wszystkich fanów motocrossu.

Wyniki 13 rundy MXGP 2023

W pierwszym wyścigu klasy MXGP Jeremy Seewer zgarnął holeshota, ale Glenn Coldenhoff szybko objął prowadzenie wyprzedzając swojego teamowego kolegę i Romaina Febvre. Coldenhoff prowadził przez cztery okrążenia, ale naciskany przez Febvre popełnił drobny błąd, który kosztował go pierwszą pozycję. Febvre był najszybszym zawodnikiem na torze, było to szczególnie widać, gdy szybko odjechał, a na mecie zameldował się z przewagą 13 sekund nad Coldenhoffem. Jorge Prado finiszował na trzeciej pozycji przed Calvinem Vlaanderenem i Jeremym Seewerem, który zaliczył dwa upadki w tym wyścigu.

W drugim wyścigu Ruben Fernandez zgarnął holeshota, ale Jorge Prado szybko objął prowadzenie i po znakomitej, bezbłędnej jeździe odniósł zwycięstwo. Romain Febvre zaliczył fatalny start, po którym jechał w okolicy 25 pozycji. Jednak determinacja Francuza, by wygrać, była niesamowita. Na tym trudnym torze, na którym trudno jest wyprzedzić, Febvre wykorzystał wszystkie swoje umiejętności i talent, aby ostatecznie awansować na drugie miejsce. Z wynikiem 1-2 po heroicznym wysiłku w drugim wyścigu, Febvre wygrał swoje czwarte Grand Prix z rzędu.

Drugie miejsce zajął Jorge Prado z wynikiem 3-1, a podium uzupełnił Glenn Coldenhoff z rezultatem 2-3. Jeremy Seewer musiał zadowolić się czwartym miejscem w klasyfikacji dnia (5-4), a pierwszą piątkę uzupełnił Calvin Vlaanderen (4-5).

10. Ben Watson

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 13 rundach)

10. Mattia Guadagnini 203

W pierwszym wyścigu klasy MX2 Jago Geerts zgarnął holeshota i objął prowadzenie. Choć początkowo mocno po piętach deptał mu jego rodak Lucas Coenen. Obaj belgijscy zawodnicy naciskali, a Coenen nie pozwolił Geertsowi ani na chwilę się zrelaksować. Dopiero na dziewiątym okrążeniu Geerts zaczął oddalać się od Coenena, aby ścigać się po zwycięstwo, podczas gdy jego rywal zajął doskonałe drugie miejsce.

Za pierwszą dwójką uplasowali się Simon Laengenfelder i Andrea Adamo, którzy również wykazali się dobrą kontrolą i szybkością na torze. Laengenfelder zajął trzecie miejsce, Adamo czwarte, a pierwszą piątkę uzupełnił Liam Everts.

W drugim wyścigu Haakon Osterhagen zgarnął swojego pierwszego holeshota, ale niestety rozbił się kilka zakrętów później i nie ukończył wyścigu. Jago Geerts przejął prowadzenie i pojechał wprost po zwycięstwo. Kolejne wygrane GP, trzecie z rzędu obecnie, pozwoliło Geertsowi kolejny raz zmniejszyć stratę do lidera i zbliżyć się do Adamo w tabeli na odległość 13 punktów.

O drugie miejsce walczyli Simon Laengenfelder i Lucas Coenen. Ostatecznie to Coenen po raz drugi tego dnia zameldował się na mecie na drugiej pozycji i takie też miejsce zajął w klasyfikacji dnia. Laengenfelder musiał się zadowolić trzecią pozycją i najniższym stopniem podium.

Andrea Adamo świetnie wystartował, zajmując trzecie miejsce, ale rozbił się podczas pierwszego okrążenia i wznawiał wyścig z 20 pozycji. Lider generalki pokazał imponującą jazdę kończąc na 13. miejscu, a wynik 4-13 dał mu siódme miejsce w klasyfikacji rundy.