Wyniki 14 rundy MXGP 2023. Febvre wygrywa piąte GP z rzędu, Geerts wypada z walki tytuł [VIDEO]
31 lipca 2023
Wyniki dziewiątej rundy AMA Pro Motocrossu 2023. Jett Lawrence z tytułem mistrzowskim na dwie rundy przed końcem sezonu [VIDEO]
17 sierpnia 2023

Wyniki 15 rundy MXGP 2023. Seewer i Laengenfelder wygrywają w deszczowej Szwecji [VIDEO]

Piętnasta runda Mistrzostw Świata w Motocrossie w szwedzkiej Uddevalli dostarczyła wielu wrażeń ze względu na zmienną pogodę, która sprawiła, że warunki w pierwszych wyścigach znacząco różniły się od warunków w drugich. Pomimo zmiennej aury, szwedzcy fani dopisali i intensywnie dopingowali swoich faworytów.

Wyniki 15 rundy MXGP 2023

W pierwszym wyścigu klasy MXGP Romain Febvre zgarnął holeshota, ale zaraz za nim podążał Jorge Prado. W połowie wyścigu jednak Febvre popełnił błąd i zaliczył upadek. Prado skrzętnie to wykorzystał i objął prowadzenie, którego nie oddał już aż do samej mety. Febvre dojechał na drugiej pozycji, a za nim finiszował Jeremy Seewer. Jeffrey Herlings po słabym starcie ukończył wyścig na ósmej pozycji, a Tim Gajser na dziesiątej.

Pomiędzy wyścigami spadł deszcz, który padał także podczas drugiego biegu klasy MXGP. W tej sytuacji dobry start stał się kluczowy. Jeremy Seewer zgarnął holeshota i pomimo nacisków Romaina Febvre oraz drobnego błędu popełnionego w połowie wyścigu, zdołał utrzymać prowadzenie do samej mety. Wynik 3-1 dał Szwajcarowi wygraną w Grand Prix, a Febvre z rezultatem 2-2 musiał się zadowolić drugim miejscem.

Wracający po kontuzji Maxime Renaux, który w pierwszym wyścigu był 13, tym razem zaliczył dobry start i zajął trzecie miejsce, choć momentami mocno naciskał go jadący na czwartej pozycji Herlings. W klasyfikacji rundy Renaux zajął szóste miejsce, a Herlings czwarte.

Tim Gajser tym razem ukończył wyścig na piątej pozycji i zajął dziesiąte miejsce w klasyfikacji dnia, Jorge Prado z kolei finiszował szósty, jednak dzięki wygranej w pierwszym wyścigu, Hiszpan zdołał wskoczyć na drugi stopień podium. Prado pozostaje liderem klasyfikacji generalnej z przewagą 98 punktów nad drugim w tabeli Romainem Febvre.

10. Tim Gajser

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 15 rundach)

10. Maxime Renaux 230

W trudnych warunkach i z jedną linią na torze dobry start jest kluczowy. Wiedział o tym Simon Laengenfelder, który zgarnął holeshota w pierwszym wyścigu klasy MX2. Młody Niemiec lubi błotne warunki i pokazał to w Szwecji prowadząc od startu do mety i nie dając szans rywalom. Liam Everts szybko objął drugie miejsce wyprzedzając Ricka Elzingę. I choć Everts nie miał prędkości Laengenfeldera, to z łatwością utrzymał swoją pozycję aż do mety. Elzinga z kolei finiszował trzeci, co było jego najlepszym wynikiem w tym sezonie. Sacha Coenen jechał na czwartej pozycji, ale dwa upadki pozwoliły na przejęcie tej pozycji Kevinowi Horgmo. Lider generalki, Andrea Adamo, nie miał dobrego startu i nie chcąc ryzykować zajął dopiero dziesiąte miejsce.

Przed drugim wyścigiem klasy MX2 tor został poprawiony i warunki były zdecydowanie lepsze, niż podczas pierwszego biegu. Tym razem holeshota zgarnął Kevin Horgmo, za którym podążali Adamo i Laengenfelder. Niedługo po starcie Adamo wyprzedził Horgmo i zaczął odjeżdżać rywalom, jednak na kilka okrążeń przed końcem Laengenfelder go dogonił i zaczął wywierać presję. Ponownie zaczął padać deszcz, więc tor stał się bardzo śliski, ale Adamo utrzymał prowadzenie finiszując przed Laengenfelderem i Liamem Evertsem. Belg skorzystał na usterce motocykla Kevina Horgmo, który nie ukończył wyścigu, choć swoją jazdą zdecydowanie celował w podium.