Kevin Strijbos podpisał kontrakt z Gebben Van Venrooy Racing
22 stycznia 2021
Wyniki trzeciej rundy AMA Supercrossu w Houston [VIDEO]
25 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Freestyle Family, czyli FMX w czasach zarazy

Na skutek pandemii, freestyle motocross praktycznie z dnia na dzień przestał istnieć w szerszym horyzoncie. Nie ma pokazów, nie ma zawodów… Jak sobie radzą zawodnicy? Wiele może wam wyjaśnić poniższy tekst: Freestyle Family, czyli FMX w czasach zarazy.

Nie ma co ukrywać, pandemia COVID-19 pokrzyżowała wiele planów. Branża eventowa to jedna z tych, które odczuwa jej negatywne skutki najbardziej. Wystarczy napisać że w 2020 roku nie odbyła się żadna runda Mistrzostw Świata FMX. Swoje imprezy zawiesiły tak znane cykle jak: Nitro Circus, Masters of Dirt, Night of Freestyle, czy wchodzące z przytupem na polską scenę Freestyle Heroes.

Zawodnicy freestyle motocrossu na całym świecie zostali bez pracy. Jak można się domyślać występy podczas eventów to ich główne źródło utrzymania. Brak imprez spowodował też, że nawet bardzo utytułowane gwiazdy FMX straciły wsparcie sponsorów. Niektórzy zawodnicy byli zmuszeni zawiesić swoje kariery, co dla ludzi, którzy wymarzyli sobie takie życie, jest naprawdę trudne i smutne.

Freestyle Family, czyli FMX w czasach zarazy

My, podobnie jak nasi zagraniczni koledzy, znaleźliśmy się w trudnym położeniu. I można by tu jeszcze wiele smutnych słów napisać, ale… to nie w naszym stylu.

Kiedyś, każdy z nas coś sobie wymarzył. Jeden kilka, inny kilkanaście lat temu. Bartek Ogłaza jako pierwszy Polak pokazał, że można i że się da. Nie powstrzymały nas ani ciężki kontuzje, ani brak wiedzy na początku, ani brak infrastruktury, czy pieniędzy na starcie. Marzymy, działamy i realizujemy swoje cele. Więc COVID tym bardziej nie zmiecie nas z planszy.

Czas pandemii postanowiliśmy wykorzystać jak najlepiej. I trzeba przyznać, że mimo braku eventów, naprawdę sporo zdziałaliśmy. Trzeba tu podziękować tym, którzy z nami są i wspierają nasze działania. Od lat świetnie współpracujemy z marką Motul, która w tym dziwnym czasie stanęła na wysokości zadania.

Przerwę w występach na wydarzeniach poświęciliśmy na progres sportowy, organizacyjny i rozbudowę infrastruktury.

Rafał Biały dzięki wsparciu Miasta Milanówek odpalił swoją nową bazę treningową, w której przez cały sezon 2020 ostro trenował. Trzeba dodać, że jednocześnie buduje tam basen z gąbkami, bo w głowie ma wiele nowych ewolucji. Wspólnie z Michałem z 502 i Tomkiem Łączyńskim, zrobił również kilka naprawdę fajnych sesji zdjęciowych. Efekty można zobaczyć na załączonych zdjęciach i TUTAJ. Jak sam mówi: „trzeba dalej robić swoje”.

Marcin Łukaszczyk wspólnie z Mikołajem Tempką skończyli budowę potężnego basenu z gąbkami w parku w Kaliszu. Taki basen to przede wszystkim możliwość dalszego progresu sportowego. Na efekt nie trzeba było długo czekać. W sezonie 2020 Mikołaj Tempka wykonał swoje pierwsze salto w tył na ziemię. Sprawdźcie je TUTAJ.

Marcin Łukaszczyk za to, rozpoczął z powodzeniem pierwsze testy nowej rampy do salta w przód. Jak to „Szuki” – bez problemu ogarnął tę rotację. Na razie do basenu, ale jesteśmy pewni, że w nadchodzącym sezonie sklei je także na ziemię. Marcin jednocześnie cały czas rozbudowuje swoją miejscówkę w rodzinnych Godzieszach.

Z ciekawostek, właśnie kończymy budowę quarter pipe’a w wymiarach takich, jak na mistrzostwach świata. Bo niby dlaczego do naszego arsenału tricków nie mielibyśmy dorzucić 540-tki? Jak widać – chcieć to móc. Im jest trudniej, tym mocniej walczymy, aby robić to, co kochamy.

Co będzie w sezonie 2021? Tego nie wie nikt. Mamy nadzieję, że uda się wziąć udział w kilku eventach. Bardzo nam brakuje tripów i kontaktu z widzami. FMX to przecież sport pokazowy, a nic tak nie cieszy, jak wywoływanie pozytywnych emocji i pokazywanie coraz to lepszych tricków. Dlatego intensywnie działamy organizacyjnie, żeby być 100% gotowi.

Przy okazji pozdrawiamy wszystkich zajawkowiczów, którzy realizują swoje marzenia i walczą o nie mimo pandemii. Trzymajcie się i nie poddawajcie. Jeszcze będzie pięknie.

Ekipa Freestyle Family

Zdjęcia: Monster Energy, Michał 502, Tomek Łączyński, Łukasz Grzyb, Freestyle Family.

Więcej o Freestyle Family znajdziecie TUTAJ.

Partnerzy

facebook youtube