Podsumowanie 2017 oczami Rafała Białego
18 stycznia 2018
Finisz Rajdu Dakar 2018 coraz bliżej
20 stycznia 2018
Pokaż wszystkie
Ile kosztuje motocross

Torba spakowana, motor i przyczepka podpięte do busa. Można jechać na trening lub zawody.

Ile kosztuje motocross? Czy stać mnie na utrzymanie crossówki? Jakie wiążą się z tym wydatki? Jak dojechać na tor? Czy tory są płatne? Ile kosztują zawody dla amatorów? Te i wiele innych pytań zadaje sobie niemal każdy, kto zamierza rozpocząć przygodę z motocyklowym offroadem.

Ile kosztuje motocross? Cześć 1: Kupujemy motocykl i sprzęt na początek.

Ile kosztuje motocross? Cześć 2: Eksploatacja crossówki lub enduro.

W pierwszej części pisałem, że do transportu motocykla potrzebny jest samochód z hakiem oraz przyczepka, a posiadacze busów to niebywali szczęściarze. Jeszcze więksi szczęściarze to mieszkańcy wsi, którzy mogą z domu wyjechać wprost na tor lub trasę enduro. Ale nawet takie szczęśliwe sąsiedztwo na dłuższą metę się nudzi i chcemy pojechać dalej, na inne tory lub trasy, a z czasem spróbować sił w zawodach dla amatorów.

Wyjazdy na inne tory

Dojazd kosztuje tyle, ile kosztuje eksploatacja samochodu, czyli głównie paliwo. Warto jeździć w 2-3 osoby, żeby koszty się rozłożyły. Poza tym motocrossowe BHP, a zarazem 4 przysłowie motocrossowe poucza nas: Nigdy je jeździj sam! W razie wypadku, nie tylko ktoś musi Cię odszukać w terenie, ale jeszcze wezwać pogotowie oraz dowieźć sprzęt do domu.
Część torów i tras jest bezpłatna, ale te bardziej zadbane są zwykle prywatne i obowiązuje cennik. W końcu ciężki sprzęt i praca kosztują. Opłata zwykle waha się od 20 do 50 zł.

Wyjazd na zawody

300-500 zł: to koszty związane z wyjazdem i uczestnictwem w zawodach.
Wpisowe to zwykle ok. 100-200 zł, badanie lekarskie i ubezpieczenie to kolejne 30-50 zł. Do tego dojazd, coś zjemy po drodze, może dojść tani nocleg i już robi się 500 zł.

Warto raz na jakiś czas wybrać się do innych miejsc, w tym na zawody, warto poznać innych ludzi z pasja i wymienić doświadczenia. Jeśli tylko możliwości finansowe pozwalają, to gorąco zachęcam.

Przy okazji polecam nasze sklepy internetowe, a tych, którzy mają czas lub są z okolicy Warszawy, zapraszam osobiście do stacjonarnego sklepu motocrossowego:
100% Motocross i enduro na www.Sklep.MotoX.com.pl
Offroad i szosa na www.Sklepmotocyklowy24.pl

Pamiętajcie, że chętnie służymy radą, u nas pracują wykwalifikowani i doświadczeni motocykliści.

Przygotował: Luigi Saladini, MotoX.com.pl

Partnerzy

facebook youtube