Prado Mistrzem w MX2 MXGP
26 sierpnia 2019
Luc Ackermann umacnia się na fotelu lidera
27 sierpnia 2019
Pokaż wszystkie

W minioną sobotę, 24 sierpnia, letnia przerwa w Mistrzostwach Świata FMX dobiegła końca. Miasto Daqing, będące zagłębiem motosportu w Chinach, było gospodarzem szóstej rundy tegorocznego cyklu NIGHT of the JUMPs i piątym miastem w Kraju Środka, które w ostatnich latach odwiedziła seria. Zawodnicy walczyli zawzięcie, o czym może świadczyć nieco „odświeżone” podium. Pierwsze miejsce jednak, po raz kolejny w tym roku, powędrowało do młodego Niemca. Luc Ackermann wraca na fotel lidera Mistrzostw Świata!

Do Chin nie dotarł Pat Bowden, który miał problem z uzyskaniem wizy. Szkoda, ponieważ zwycięzca ostatniej edycji Nitro World Games na pewno zamieszałby w stawce swoimi trickami. Debiut w Mistrzostwach Świata zaliczył Hitoshi Takahashi, który co prawda zaserwował mocny zestaw tricków, jednak nie ustrzegł się błędów debiutanta. Tym samym Japończyk mógł pożegnać się z finałem. Awansował do niego natomiast najstarszy zawodnik w stawce – Edgar Torronteras. Dość powiedzieć, że ET dawał pokazy FMX’u już w 1995 roku, czyli na trzy lata przed narodzinami Luca Ackermanna! Edgar nie tylko awansował do finału, ale także zgarnął nagrodę za najlepszy trick, którym jednogłośnie okazały się jego odwrócone Whipy.

Mimo mocnych starań do finału nie awansował Brice Izzo. Podobnie Hannes Ackermann, który zaliczył groźnie wyglądający upadek po Ruler Indy Flipie. Natomiast Kai Haase i Filip Podmol zaliczyli na tyle dobre przejazdy, że przeszli do dalszej rozgrywki. Skład finału uzupełnił Adam Jones, który wykonał swój przejazd wypełniony technicznymi trickami z niemal chirurgiczną precyzją.

Oczywiście do finału przeszedł też główny rywal Luca w tegorocznej serii – Maikel Melero. Pojedynek między nimi rozpoczął się już podczas kwalifikacji, z których Luc wyszedł z pierwszego miejsca, a Maikel z trzeciego. Obaj zaprezentowali mocne tricki, w tym Front Flipy, jednak każdy z nich wiedział, że prawdziwa batalia zacznie się dopiero w finale.

Tym razem to Melero odczuł większą presję, co było w jego przejeździe widać. Nie dość, że zapomniał do niego dodać Front Flipa, to jeszcze nie wylądował Flair Nac, co dało mu tego wieczora zaledwie piąte miejsce. Przy takim poziomie rywalizacji, jaki mamy obecnie, oba błędy są bardzo kosztowne.

W przeciwieństwie do Maikela, Filip Podmol był wyjątkowo spokojny i pokazał chłodną głowę. To bardzo ważny znak u tego młodego i dość porywczego zawodnika. Czy młodszy z braci Podmol wreszcie okrzepł i dojrzał do rywalizacji na poziomie mistrzowskim? Mamy taką nadzieję, ponieważ w ostatnich miesiącach niemal każdy ważniejszy start kończył się dla Filipa kontuzją. Ten spokój pozwolił mu wykonać między innymi Ruler Flipa, Cliffhanger Flipa i Seat Grab Flipa, a ostatecznie dał mu pierwsze podium mistrzowskie. Podmol zajął trzecie miejsce.

Adam Jones zaprezentował sie z jak najlepszej strony. Ruler Flip, Cliffhanger Flip, Double Grab Flip oraz idealnie wykonane, techniczne tricki regularne: Turntable i McMetz to Heelclicker zachwyciły nie tylko publiczność, ale także sędziów. Zachwyciły do tego stopnia, że Jones stanął na drugim stopniu podium.

Luc Ackermann, może nieco mniej stylowy niż Jones, postawił wszystko na jedną kartę i zaprezentował swoje największe tricki, nawet mimo tego, że warunki zrobiły się trudne, a na torze dość ślisko. Front Flip, Flair, 360-tka Nac, Surfer Tsunami Flip, a na zakończenie podwójny Backflip. Taki zestaw zagwarantował Lucowi pierwsze miejsce z ponad 50 punktami przewagi nad Adamem Jonesem.

Zwycięstwo w Daqing pozwoliło Lucowi wrócić na fotel lidera w Mistrzostwach Świata FMX. Niemiec prowadzi z wynikiem 109, a Maikel Melero jest drugi z wynikiem104 punktów. W niedzielę zawodnicy spotkali się ponownie na starcie, ale o tym w kolejnej relacji.

WYNIKI DAQING 2019 – runda 6

1. Luc Ackermann                  384

2. Adam Jones                       335

3. Filip Podmol                       298

4. Kai Haase                          278

5. Maikel Melero                     267

6. Edgar Torronteras              264

7. Brice Izzo                          225

8. Hitoshi Takahashi            186

9. Hannes Ackermann               64

Best Whip

1. Edgar Torronteras                      

2. Kai Haase

Konkurs Synchro

1. Adam Jones, Filip Podmol        

KLASYFIKACJA GENERALNA (po 6 rundzie MŚ FMX)

1. Luc Ackermann                  109

2. Maikel Melero                     104

3. Pat Bowden                       74

4. Filip Podmol                       52

5. Adam Jones                       50

6. Libor Podmol                      42

7. Javier Villegas                    41

8. Kai Haase                          41

9. Rob Adelberg                     40

10. Leonardo Fini                   36

11. Hannes Ackermann           31

12. Petr Pilat                         29

13. Brice Izzo                        26

14. Jeremy Rouanet               12

15. Fred Kyrillos                     12

16. Edgar Torronteras             10

17. Hitoshi Takahashi            8

18. Mat Rebeaud                      7

Więcej na: www.NIGHToftheJUMPs.com

zdjęcia: NIGHT of the JUMPs
dodała: Ruda

Partnerzy

facebook youtube