Tadeusz Błażusiak odchodzi z GASGAS i żegna się z silnikami spalinowymi
22 listopada 2023
Mistrzostwa Świata SuperEnduro: końcowe odliczanie do rundy w TAURON Arenie Kraków
7 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Billy Bolt deklasuje rywali we Francji. Dominik Olszowy tuż za podium!

W minioną sobotę rozegrana została inauguracyjna runda nowego sezonu Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro. Cykl po raz pierwszy od 2017 roku zawitał do Francji, gdzie na najwyższym stopniu stanął Brytyjczyk Billy Bolt. Podium dopełnili jego rodacy Jonny Walker oraz Will Hoare.

Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Billy Bolt deklasuje rywali we Francji

Sobotni wieczór we francuskim Lievin rozpoczął się od wyścigów SuperPole, podczas których najszybszy czas okrążenia wykręcił trzykrotny mistrz świata SuperEnduro – Billy Bolt. Wśród punktujących zawodników na kolejnych miejscach znaleźli się Jonny Walker oraz Dominik Olszowy.
Bezkonkurencyjny Bolt poszedł za ciosem i szybko objął prowadzenie w pierwszym finale klasy Prestige. W pogoń za nim ruszyli Eddie Karlsson oraz Jonny Walker, jednak już po chwili Brytyjczyk sprawnie wyprzedził młodego Szweda wysuwając się na drugą pozycję. Widać było, że świeżo upieczony wicemistrz Ameryki świetnie wykorzystał rywalizację za oceanem i wrócił w wysokiej formie do walki o tytuł nowego mistrza świata SuperEnduro.

O kolejne miejsca łokieć w łokieć ścierali się Dominik Olszowy oraz powracający po długiej przerwie aktualny mistrz świata Hard Enduro – Manuel Lettenbichler. Duet wzajemnie się wyprzedzał, jednak wkrótce Olszowy dał piękny popis swoich umiejętności, ruszył mocno do przodu i sprawnie wyprzedził Karlssona – dowożąc trzecią pozycję aż do mety. Bolt klasycznie odjechał swoim rywalom pewnie wygrywając pierwszy wyścig wieczoru na wyjątkowo szybkim, ale niezbyt technicznym torze.

Start w odwróconej kolejności podczas drugiego finału wykorzystał Diogo Vieira i przez większość wyścigu utrzymywał miejsce w topowej trójce. Bolt niezwykle sprawnie zaczął wyprzedzać kolejnych zawodników i już pod koniec drugiego okrążenia przejął kontrolę nad wyścigiem. W pogoń za Brytyjczykiem wdali się Walker oraz Alfredo Gomez, którzy mimo szarżujących na nich rywali ostatecznie finiszowali odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji.

Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Dominik Olszowy tuż za podium!

Ostatni finał wieczoru był jedynie formalnością dla Bolta, który z okrążenia na okrążenie zwiększał swoją przewagę ostatecznie dublując większość rywali. Fenomenalny hat trick w wykonaniu zawodnika Husqvarny dał mu pierwsze zwycięstwo w sezonie oraz pozycję lidera. Na kolejnych miejscach uplasowali Jonny Walker oraz Will Hoare, któremu należą się wielkie brawa za pierwsze w jego życiu podium w klasie Prestige. Tuż za mocnym, brytyjskim trio znalazł się nasz reprezentant, Dominik Olszowy, który po pięknej i zaciętej batalii podczas francuskiego Grand Prix wywalczył czwartą pozycję. Najlepszą piątkę wieczoru dopełnił Hiszpan Alfredo Gomez.

W tym miejscu należy wspomnieć, że zapisany na liście startowej Tadeusz Błażusiak w barwach Stark Future Racing, ze względu na elektryczny motocykl, nie został dopuszczony do startu przez FIM. Wielka szkoda, pozostaje mieć nadzieję, że taka sytuacja nie powtórzy się podczas kolejnych rund.

W klasie Junior imponujący występ zaliczył Izraelczyk Suff Sella, wygrywając wszystkie trzy wyścigi. Pomimo, że nie był najszybciej startującym z zawodników to sumienna i konsekwentna jazda pozwoliły mu na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej sezonu. Na kolejnych miejscach na podium stanęli Ashton Brightmore (Wielka Brytania) oraz Roland Liszka (Węgry).

Pełne wyniki znajdziecie TUTAJ.

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro 2023/2024
9 grudnia 2023 – Kraków, Polska
6 stycznia 2024 – Riesa, Niemcy
20 stycznia 2024 – Cluj, Rumunia
3 lutego 2024 – Budapeszt, Węgry
24 lutego 2024 – Sofia, Bułgaria
2 marca 2024 – Newcastle, Wielka Brytania

Kolejna runda sezonu zawita już za blisko dwa tygodnie do stolicy Małopolski. Zobacz na własne oczy jak najlepsi zawodnicy walczą o drugie podium sezonu 9 grudnia w TAURON Arenie Kraków!

Bilety na Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro na Eventim.pl i E-bilet.pl.
Więcej informacji na stronie, Facebooku i wydarzeniu.
Organizator: Agencja Sport UP

Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Billy Bolt deklasuje rywali we Francji

Partnerzy

facebook youtube