24 lutego 2009
Sample Image
Warszawaski Bazar Motocyklowy- 15. 03. 2009

Orlen Team- historia zespołu cz. 2

Sample Image Rok 2001 to zmiana motocykli z Yamahy WR 400F na Hondę XR 650 i coraz większy profesjonalizm ORLEN Teamu. Czachor robi ogromny postęp, na mecie Dakaru zajmuje 24. miejsce. Dąbrowski na 10. etapie łamie nogę i niestety odpada z rywalizacji. Rok później Czachor kończy zawody na 20., a Marek Dąbrowski na 21. pozycji.

Sample Image W roku 2003 do ORLEN Teamu dołączyła załoga samochodowa w składzie: Łukasz Komornicki i Rafał Marton. Start był pechowy. Problemy z samochodem Mitsubishi Pajero spowodowały, ze Komornicki z Martonem musieli się wycofać po siódmym etapie rajdu. Motocykliści udowodnili natomiast, że są w ścisłej czołówce światowej. Jadąc już na motocyklach KTM LC4 660 RALLY nawiązali walkę z najlepszymi: Dąbrowski był dziewiąty a Czachor trzynasty. W tej samej, 25. edycji rajdu Dakar, w barwach PKN ORLEN startowała też niemiecko-polska załoga ciężarówki: Klaus Bauerle i Jarosław Kazberuk, która do mety dojechała na 16. pozycji.

Sample Image Kolejne lata to pasmo sukcesów i nowe twarze w zespole. W 2004 roku na starcie 26. Dakaru kontuzjowanego Marka Dąbrowskiego zastąpił Łukasz Kędzierski, najmłodszy w całej stawce zawodników. Czachor zajął 10 miejsce a debiutujący „Małolat” dojechał do mety na 38. pozycji! Ponadto za pomoc innym zawodnikom został uhonorowany pucharem „Total Fairplay”. Załoga samochodowa ORLEN TEAM, Łukasz Komornicki i Rafał Marton, ukończyła zawody na bardzo dobrym 14. miejscu. Ciężarówka z francusko-polską załogą Bernard Malferiol – Grzegorz Baran zajęła 28. lokatę.

W 2005 r. w 27. edycji Dakaru w barwach ORLEN TEAM debiutowali Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin. Częste awarie ich Mitsubishi Pajero sprawiły, że zajęli dopiero 60 miejsce. Ustanowili jednak równocześnie polski rekord Dakaru w kategorii samochodów, zajmując 8. miejsce na jednym z etapów. Dąbrowski zajął w „generalce” 11., a Czachor 12 miejsce.

Rok później załoga Hołowczyc – Fortin startowała już Nissanem T1 Rally-Raid, a Czachor i Dąbrowski wciąż na KTM-ach. Do mety, na 14. pozycji dojechał tylko kapitan ORLEN Team. W kolejnym roku niezawodny Czachor powtórzył swój największy „dakarowy” sukces i zajął 10. miejsce. Na 12. etapie rajdu był trzeci, dwa dni później drugi.

Sample Image Rok 2007 to bezwzględnie rok należący do Jacka Czachora. Świetne występy w rajdach cross country zaowocowały zdobyciem tytułu Mistrza Świata w klasie 450. Był to pierwszy w historii tytuł mistrzowski, zdobyty w przez zawodnika z Polski. W 2007 roku, do załogi ORLEN Team dołączył Jakub Przygoński. Jego debiut w rajdach międzynarodowych był szeroko komentowany, ponieważ  bardzo dobrze radził sobie rywalizując z bardziej doświadczonymi zawodnikami. Wyniki osiągane przez ekipę ORLEN Team były bardzo obiecujące, więc wszyscy oczekiwali startu w nadchodzącym Dakarze. Niestety startujący na początku 2008 roku rajd został odwołany z powody zagrożenia terrorystycznego, a w konsekwencji rok później przeniesiony do Argentyny i Chile.