Wyniki pierwszej rundy AMA Supercrossu w Anaheim [VIDEO]
10 stycznia 2022
Wyniki drugiej rundy AMA Supercrossu w Oakland [VIDEO]
17 stycznia 2022

Polacy w komplecie na mecie Rajdu Dakar. Kamil Wiśniewski na podium! [VIDEO]

Tegoroczna edycja Rajdu Dakar dobiegła końca. Jedenaście morderczych etapów przez piaski Arabii Saudyjskiej dało uczestnikom w kość, ale Polacy uzyskiwali dobre rezultaty i mocno parli do mety. Natomiast ostatni etap, jak zawsze, był już „tylko” sprintem do mety.

Polacy w komplecie na mecie Rajdu Dakar

W piątek z ośmiu tysięcy, do przejechania pozostało 680 kilometrów, w tym sam odcinek specjalny wynosił 164 kilometry. Najszybciej pokonał go Pablo Quintanilla, który na mecie zameldował się przed Tobym Pricem i Jose Ignacio Cornejo.

Liderujący klasyfikacji Sam Sunderland uzyskał ósmy wynik, ale był on wystarczający, aby wygrał swój drugi Dakar w karierze i pierwszy dla marki GASGAS. Podium w klasie motocykli uzupełnili Pablo Quintanilla i Matthias Walkner.

Maciek Giemza na ostatniej mecie tegorocznego rajdu był 30. i ukończył rywalizację na bardzo dobrej 18. pozycji. Konrad Dąbrowski na finiszu uzyskał 38. czas i kończy swój drugi Dakar na 27. miejscu. Oczko wyżej, niż w 2021. W klasyfikacji juniorów Konrad stanął na trzecim stopniu podium.

W klasie quadów na ostatnim etapie najlepiej poradził sobie Francisco Moreno. Kamil Wiśniewski dojechał na metę z drugim czasem i ukończył tegoroczny Dakar na trzecim miejscu. To świetny wynik, choć gdyby nie konieczność wymiany silnika i kara czasowa nałożona na naszego zawodnika z tego powodu, Polak uplasowałby się na drugiej pozycji za zwycięzcą Alexandrem Giroud.

W klasie SSV od początku rajdu rządzili Polacy. Marek Goczał, Michał Goczał i Aron Domżała przez cały rajd nie dali o sobie zapomnieć rywalom. Niestety, finałowy etap nie był szczęśliwy dla polskich załóg. Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec dojechali ne metę z czwartym czasem, Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk z piątym, a Aron Domżała i Maciej Marton z ósmym. Tym sposobem dakarowe podium umknęło Polakom o włos. Marek Goczał ukończył rywalizację na czwartej pozycji, Michał Goczał na piątej, a Aron Domżała na dwunastej.

Finałowy odcinek specjalny w klasie samochodów najlepiej pojechał Henk Lategan, który finiszował przed Stephanem Peterhanselem i Brianem Baragwanathem. Zwycięzcą rajdu został Nasser Al-Attiyah, który już na początku rywalizacji wypracował sobie sporą przewagę i mimo czasem gorszych rezultatów, utrzymał ją do mety. Jakub Przygoński i Timo Gottschalk dojechali do ostatniej mety jako 21. załoga i ostatecznie kończą Dakar na szóstej pozycji.