Wyniki szesnastej rundy AMA Supercrossu [VIDEO]
25 kwietnia 2021
Biało-czerwoni o wrażeniach po pierwszych rundach Mistrzostw Europy Enduro
30 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Rockstar Energy Husqvarna Racing wymieniła Quintanillę na Howesa

Najpierw Husqvarna ogłosiła, że drogi Pablo Quintanilli i zespołu Rockstar Energy Husqvarna Racing się rozchodzą ze skutkiem natychmiastowym. Zaledwie kilka dni później okazało się, że na zapełnienie miejsca w ich zespole rajdowym nie trzeba było długo czekać. Miejsce chilijskiego zawodnika zajął Skyler Howes.

Rockstar Energy Husqvarna Racing wymieniła Quintanillę na Howesa, czy słusznie?

Pablo podpisał kontrakt z Husqvarna Motorcycles przed Rajdem Dakar 2016 i niemal natychmiast pokazał się tam z bardzo dobrej strony, wygrywając etap w drodze po trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Jeszcze tego samego roku Chilijczyk zwyciężył w Mistrzostwach Świata w Rajdach Cross-Country, stając na podium we wszystkich czterech rundach. W 2017 roku był zmuszony do wycofania się z Dakaru, ale na otarcie łez, skutecznie obronił tytuł mistrza świata. Wtedy też ponownie wygrał na własnym terenie trudny Rajd Atacama – wyścig, który wygrywał w sumie w swojej karierze sześć razy.

Wicemistrz świata 2018 roku Quintanilla o włos przegrał podium w Dakarze 2019. Strata zaledwie siedmiu minut po ponad 42 godzinach ścigania się przez pustynie Ameryki Południowej kosztowała go trzecie miejsce. Podczas pozostałej części sezonu 2019 Pabla prześladowały kontuzje, ale 34-latek wrócił do walki w Dakarze 2020 i zajął drugie miejsce. Był to zarówno jego, jak i zespołu Husqvarny najlepszy wynik w tym trudnym wyścigu.

Rockstar Energy Husqvarna Racing wymieniła Quintanillę na Howesa

Najlepszy, ale być może niewystarczający, ponieważ Husqvarna zdecydowała się na zmianę i zatrudniła Skylera Howesa.

Howes podpisał trzyletni kontrakt z teamem i po raz pierwszy wystartuje w barwach Husqvarny podczas Rajdu Sonora w Meksyku na początku maja, a następnie w pierwszej rundzie Mistrzostw Świata, Rajdzie Kazachstanu, w czerwcu.

Urodzony w Kalifornii Howes dorastał startując w wyścigach pustynnych, zanim w 2018 roku zwrócił się w stronę rajdów. W 2019 roku po raz pierwszy wziął udział w Rajdzie Dakar i sam przyznał, że nie docenił tego kultowego wydarzenia. Mimo że wykazał się dobrym tempem na trudnym terenie, musiał wycofać się z rywalizacji po tym, jak zwichnął bark. W edycji 2020 Howes zajął miejsce w pierwszej dziesiątce i był najlepszym zawodnikiem niefabrycznym. Z kolei w tegorocznej edycji, Amerykanin zajął piąte miejsce i ponownie był najlepszym zawodnikiem bez wsparcia fabrycznego. Jak sam mówił, miał problemy, aby spiąć budżet przed tym wydarzeniem, i aby móc wystartować, sprzedał wszystko, co posiadał.

W sezonie 2021, Howes weźmie udział w wielu lokalnych wyścigach w Ameryce Północnej, zanim skupi się w pełni na Mistrzostwach Świata w Rajdach Cross-Country. Mimo, że ma pewne doświadczenie w wyścigach mistrzostw świata, ponieważ wcześniej brał udział na przykład w Rajdzie Maroka, Skyler planuje wykorzystać sezon 2021 do budowania swojego tempa i doświadczenia na zróżnicowanym terenie, którego doświadczy w każdym z sześciu wyścigów serii.

Rockstar Energy Husqvarna Racing wymieniła Quintanillę na Howesa

Skyler Howes: – Jestem bardzo podekscytowany, że podpisałem kontrakt z zespołem Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing. To jest coś, na co ciężko pracowałem przez całe życie. Zacząłem jeździć, gdy miałem zaledwie trzy lata i całe życie ścigałem się w terenie. Ścigam się w rajdach dopiero od trzech lat i aby móc wystartować w Dakarze w tym roku, musiałem sprzedać wszystko, co posiadałem. Po raz pierwszy ścigałem się w Dakarze w 2019 roku w Peru i muszę być szczery, to był ogromny szok. W 2020 roku udało mi się poprawić jazdę i pomimo straty czasu na zawodach, udało mi się znaleźć w pierwszej dziesiątce jako najlepszy zawodnik bez wsparcia fabrycznego. W tym roku była finansowa walka o start, ale wiedziałem, że jestem w stanie osiągnąć naprawdę dobry wynik. Zająłem piąte miejsce i po raz kolejny jako czołowy zawodnik niefabryczny. Na szczęście mój wynik zwrócił uwagę zespołów fabrycznych, więc podpisanie kontraktu z Husqvarna Motorcycles to spełnienie marzeń. Motocykle Husqvarny mają jedną z najlepszych konstrukcji i ustawień w padoku. Jedną z najważniejszych rzeczy dla mnie jest to, że teraz mogę skoncentrować się na treningu w 100 procentach i mam nadzieję, że przeniosę moją jazdę i wyniki na wyższy poziom. Celem na ten rok jest wzięcie udziału w rundach mistrzostw świata i zdobycie jak największego doświadczenia przed styczniem przyszłego roku, gdzie celem jest walka o podium w Dakarze.

Komentarza Quintanilli póki co się nie doczekaliśmy, ale jak wynika z informacji prasowej, Husqvarna Motorcycles życzy mu powodzenia w przyszłej karierze.

Partnerzy

facebook youtube