Mistrzostwa Strefy Polski Zachodniej Opatówko [GALERIA]
18 kwietnia 2023
Puchar Polski MX w Więcborku na dobry początek majówki
25 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie

Wyniki 14 rundy AMA Supercrossu 2023. Ekstremalnie błotna batalia w East Rutherford [VIDEO]

W miniony weekend Monster Energy AMA Supercross zawitał w East Rutherford (New Jersey). Właśnie tam po raz pierwszy w tym sezonie oglądaliśmy połączony wyścig obu dywizji klasy SX250. Zapowiadały się szalone wyścigi i zacięta walka, do których nieprzewidzianie swoje dołożyła pogoda.

Wyniki 14 rundy AMA Supercrossu 2023

Ulewny deszcz i przewidywane burze spowodowały opóźnienie wyścigów głównych o 1,5 godziny. Gdy w końcu zdecydowano się na wznowienie wydarzenia, zawodnicy ścigali się w padającym nadal deszczu, po grząskim, bardzo mokrym i miejscami bardzo śliskim torze. Był to ekstremalny sprawdzian dla motocykli i zawodników.

Wyścig główny połączonych klas SX250 wystartował więc w trudnych warunkach pogodowych i bez okrążenia zapoznawczego. Na czoło szybko wysunął się Max Anstie, który wypracował sobie wygodną przewagę nad stawką, a potem zaczął jechać bardziej zachowawczo tak, aby dowieźć do mety swoje pierwsze zwycięstwo w AMA Supercrossie. Pod koniec, rozpędzony Jett Lawrence był bliski odbicia prowadzenia, ale poślizg przy wyjściu z zakrętu dał Anstiemu chwilę oddechu i wygraną.

W ostatnim zakręcie RJ Hampshire próbował odbić z rąk Jetta drugie miejsce, ale wjechał w ten zakręt na pełnym ślizgu, jakby to była baza na boisku baseballowym. Wylądował na ziemi razem z rywalem, ale Jett szybko się pozbierał i zdołał utrzymać drugą pozycję, natomiast Hampshire nie był w stanie kontynuować wyścigu z powodu awarii motocykla. Po zliczeniu ilości zaliczonych przez niego okrążeń, został sklasyfikowany na 13. miejscu.

Max Vohland i Hunter Lawrence wyminęli leżący motocykl Hampshire, Max górą zakrętu, Hunter dołem. I ten ruch dał Hunterowi trzecie miejsce, podczas gdy Max musiał się zadowolić czwartą pozycją.

Pochodzący z Brazylii Enzo Lopes zajął piąte miejsce, a Haiden Deegan po podobnym do Hampshire’a upadku w połowie wyścigu zdołał dojechać do mety na szóstej pozycji.

Wyniki 14 rundy AMA Supercrossu 2023 – klasa SX250 East/West

 1. Max Anstie
 2. Jett Lawrence
 3. Hunter Lawrence
 4. Max Vohland
 5. Enzo Lopes
 6. Haiden Deegan
 7. Carson Mumford
 8. Cullin Park
 9. Jo Shimoda
 10. Chris Blose
 11. Pierce Brown
 12. Levi Kitchen
 13. R.J. Hampshire
 14. Tom Vialle
 15. Luke Neese

Zawodnicy klasy SX450 byli w nieco lepszej sytuacji, ponieważ mogli oglądać wyścig swoich kolegów i obserwować, jak zmienia się tor i linie przejazdu. Choć, przy nadal padającym deszczu, i tak było wiadomo, że sytuacja podczas wyścigu będzie dynamiczna.

Po starcie na prowadzenie szybko wyszedł Chase Sexton, ale w drugim zakręcie wyprzedził go Justin Barcia, a w kolejnym Ken Roczen, który objął prowadzenie. Eli Tomac po starcie jechał na piątej pozycji. Niedługo potem tylne koło Barcii zetknęło się z przednim kołem Sextona zostawiając tego drugiego na ziemi. Następnie Jason Anderson rozbił się w sekcji whoopsów zabierając ze sobą Justina Hilla.

Roczen miał około trzy sekundy przewagi, ale Barcia nie dawał za wygraną. W końcu wyprzedził Roczena i pojechał po swoją pierwszą od 2021 roku wygraną. Natomiast problemy Roczena w whoopsach, pozwoliły Tomacowi na przejęcie drugiego miejsca, Ken musiał się zadowolić najniższym stopniem podium. Z kolei Chase Sexton dojechał na metę czwarty ze stratą ponad 42 sekund do Barcii, jako ostatni z zawodników, który nie został zdublowany.

Na trzy rundy przed końcem sezonu w klasyfikacji nadal prowadzi Eli Tomac z dorobkiem 315 punktów. Cooper Webb, który w East Rutherford był piąty, traci do niego 11, a trzeci w tabeli Chase Sexton 21 punktów.

Wyniki 14 rundy AMA Supercrossu 2023 – klasa SX450

 1. Justin Barcia
 2. Eli Tomac
 3. Ken Roczen
 4. Chase Sexton
 5. Cooper Webb
 6. Shane McElrath
 7. Kevin Moranz
 8. Benny Bloss
 9. Justin Hill
 10. Dean Wilson
 11. Fredrik Noren
 12. Jason Anderson
 13. Kyle Chisholm
 14. Justin Starling
 15. Grant Harlan

Klasyfikacja generalna klasy SX450 (po 14 rundach)

 1. Eli Tomac 315
 2. Cooper Webb 304
 3. Chase Sexton 294
 4. Justin Barcia 265
 5. Ken Roczen 259
 6. Jason Anderson 225
 7. Aaron Plessinger 213
 8. Adam Cianciarulo 155
 9. Justin Hill 154
 10. Christian Craig 150
 11. Dean Wilson 149
 12. Colt Nichols 120
 13. Shane McElrath 114
 14. Josh Hill 103
 15. Benny Bloss 91

Więcej o serii znajdziecie TUTAJ, a wyniki poprzedniej rundy TU.

Partnerzy

facebook youtube