Wyniki inauguracyjnej rundy MXGP w Argentynie. Świetny debiut Triumpha w MX2 [VIDEO]
11 marca 2024
Wyniki 10 rundy AMA Supercrossu 2024. Triple Crown w Indianapolis dla Lawrence’a i McAdoo [VIDEO]
18 marca 2024

Wyniki dziewiątej rundy AMA Supercrossu 2024. Lawrence i Vialle wygrywają w Birmingham [VIDEO]

Rozgrywki AMA Supercrossu właśnie wkroczyły w drugą połowę sezonu. Po wyścigach w Birmingham, sytuacja w tabeli klasy SX450 wygląda na stabilizującą się – pierwsza trójka nie uległa zmianie, a różnice między zawodnikami zamykają się w 20 punktach. Natomiast w klasie SX250 East klasyfikacja uległa diametralnym zmianom, a dotychczasowy lider spadł aż na ósmą pozycję.

Wyniki dziewiątej rundy AMA Supercrossu 2024

W wyścigu głównym klasy SX450, Jett Lawrence zgarnął holeshota, objął prowadzenie i pewnie dowiózł je do mety. I chociaż Cooper Webb początkowo dotrzymywał mu kroku, to nie był w stanie go wyprzedzić. Trzecie miejsce zajął Ken Roczen, który musiał zmierzyć się z Chasem Sextonem i świetnie jadącym Justinem Cooperem, zanim przedarł się na najniższy stopień podium.

Ze swojego wyniku natomiast na pewno nie był zadowolony Eli Tomac, który zaliczył słaby start i nie był w stanie skutecznie przedrzeć się przez stawkę. Eli musiał zadowolić się siódmą pozycją oraz czwartą w klasyfikacji generalnej, gdzie mocno goni go Ken Roczen. Zawodników dzieli zaledwie sześć punktów.

10. Malcolm Stewart

Klasyfikacja generalna klasy SX450 (po 9 rundach)

10. Justin Barcia 95

Jak zostało wspomniane na początku, w klasie SX250 East nadal panuje chaos, a w Birmingham nie wydarzyło się nic, co pozwoliłoby wskazać konkretnego zawodnika, który może przejąć kontrolę nad serią. Mimo zmiany na pierwszym miejscu, lider tabeli nadal prowadzi tylko jednym punktem.

Wyścig główny wygrał Tom Vialle, dla którego była to druga wygrana z rzędu. Vialle wydaje się być w tym sezonie zupełnie innym zawodnikiem, który wreszcie odnalazł swoje miejsce w stawce. I chociaż można twierdzić, że wygrał Daytonę, ponieważ tor i warunki pasowały do jego stylu, to argument ten odpada w przypadku Birmingham.

Drugie miejsce, po raz trzeci z rzędu, zajął Cameron McAdoo, a trzecie Seth Hammaker, który pod koniec wyścigu mocno zredukował przewagę rywala.

Haiden Deegan nie miał najlepszego dnia. Najpierw upadł na początku kwalifikacji, gdy jego motocykl i motocykl Hammakera po kontakcie się sczepiły, przez co obaj zawodnicy musieli powalczyć o udział w wyścigu głównym w LCQ. Następnie, już w głównym wyścigu, ominął kilka przeszkód wyjeżdżając poza tor, za co AMA ukarała go degradacją o dwie pozycje. Na sam koniec dogonił Coty’ego Schocka i wypchnął go z impetem wprost na kostki wygradzające. Zawodnicy wymienili po wyścigu kilka ostrych słów. Do rękoczynów na szczęście nie doszło.

Największym pechowcem wyścigu był dotychczasowy lider klasyfikacji, Max Anstie. Awaria motocykla sprawiła, że Brytyjczyk nie ukończył wyścigu i spadł w tabeli z pierwszego aż na ósme miejsce.

Nowym liderem został Tom Vialle, który ma zaledwie jeden punkt przewagi nad Cameronem McAdoo i pięć nad Piercem Brownem.