Mistrzostwa Świata SuperEnduro wracają do Krakowa. Bilety już w sprzedaży
7 czerwca 2023
Wyniki trzeciej rundy AMA Pro Motocrossu 2023. Bracia Lawrence nadal w natarciu [VIDEO]
12 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

Wyniki dziewiątej rundy MXGP. Liam Everts wygrywa swoje pierwsze Grand Prix [VIDEO]

Dziewiąta runda Mistrzostw Świata w Motocrossie za nami. Miniony weekend obfitował w zwroty akcji i nieoczekiwane wydarzenia, które zapewniły niesamowite widowisko na twardym torze w Teutschenthal podczas Grand Prix Niemiec.

Wyniki dziewiątej rundy MXGP

Dobrze wizyty w Niemczech nie będzie wspominać Jeffrey Herlings, który jadąc na prowadzeniu, na trzy okrążenia przed końcem pierwszego wyścigu zaliczył upadek eliminujący go z dalszej rywalizacji. Co prawda, Herlings dojechał na metę, ale dopiero na 20. miejscu, natomiast w drugim wyścigu nie wystartował z powodu bólu. Wyścig wygrał Jorge Prado przed Jeremym Seewerem i Rubenem Fernandezem.

Po starcie drugiego wyścigu Prado jechał drugi za Glennem Coldenhoffem. Jeremy Seewer i Romain Febvre zaliczyli upadki i musieli gonić czoło stawki. Seewer zdołał dojechać do piątego miejsca, a Febvre do trzeciego. Batalia o najwyższy stopień podium toczyła się pomiędzy Prado i Coldenhoffem. Świetny wybór linii przez Coldenhoffa i mało możliwości na wyprzedzanie sprawiły, że Prado musiał uzbroić się w cierpliwość. Strategia ta się opłaciła, ponieważ w pewnym momencie Coldenhoff pojechał zbyt szeroko i dał Prado szansę na przejęcie prowadzenia, z której ten skrzętnie skorzystał.

Jorge Prado wygrał GP Niemiec z wynikiem 1-1, drugie miejsce zajął świetnie jadący Glenn Coldenhoff (4-2), a podium uzupełnił Ruben Fernandez (3-4). W klasyfikacji mistrzostw fotel lidera nadal należy do Prado, który ma obecnie 67 punktów przewagi nad Herlingsem.

Wyniki dziewiątej rundy MXGP – klasa MXGP

 1. Jorge Prado
 2. Glenn Coldenhoff
 3. Ruben Fernandez
 4. Jeremy Seewer
 5. Romain Febvre
 6. Alberto Forato
 7. Mitchell Evans
 8. Calvin Vlaanderen
 9. Jeremy Van Horebeek
 10. Tom Koch

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 9 rundach)

 1. Jorge Prado 453
 2. Jeffrey Herlings 386
 3. Romain Febvre 347
 4. Ruben Fernandez 337
 5. Jeremy Seewer 320
 6. Glenn Coldenhoff 304
 7. Calvin Vlaanderen 286
 8. Alberto Forato 229
 9. Valentin Guillod 20
 10. Mattia Guadagnini 203

W klasie MX2 Liam Everts wygrał swoje pierwsze GP z wynikiem 2-1 i stał się trzecim pokoleniem Evertsów, po swoim dziadku i ojcu, wygrywającym Grand Prix. Jak sam żartem stwierdził, nawiązując do dorobku Stefana Evertsa, teraz zostało mu już tylko 100 zwycięstw do zaliczenia.

Radość Liama kontrastowała z frustracją Lucasa Coenena. 16-latek wygrał pierwszy wyścig i prowadził w drugim wyprzedzając Evertsa o dwie sekundy, kiedy na siedem minut do końca, jego motocykl się zepsuł i pozbawił zrozpaczonego młodego Belga pierwszego (potencjalnego) zwycięstwa w GP z wynikiem 1-1. Potencjalnego, ponieważ być może Everts nie pozwoliłby mu wygrać w drugim wyścigu, jednak tego się już nie dowiemy.

Z Evertsem na najwyższym stopniu podium oraz Andrea Adamo (3-2) na drugim był to niezwykle udany dzień dla zespołu KTM’a. Trzecie miejsce zajął Thibault Benistant z wynikiem 4-3.

Do rywalizacji, zaledwie trzy tygodnie po złamaniu nadgarstka, powrócił Jago Geerts, a Kay de Wolf po kontuzji kostki również startował z bólem. To tylko pokazuje jaką niesamowitą determinację mają obaj zawodnicy, aby mimo wszystko zdobywać punkty do generalki. Geerts zajął dziewiąte miejsce, a de Wolf był jedenasty, co sprawiło, że nadal obaj utrzymują się w walce o tytuł. De Wolf ma 17 punktów straty do Adamo, a Geerts 64.

Wyniki dziewiątej rundy MXGP – klasa MX2

 1. Liam Everts
 2. Andrea Adamo
 3. Thibault Benistant
 4. Roan Van De Moosdijk
 5. Mikkel Haarup
 6. Jan Pancar
 7. Lucas Coenen
 8. Marcel Stauffer
 9. Jago Geerts
 10. Isak Gifting

Klasyfikacja generalna klasy MX2 (po 9 rundach)

 1. Andrea Adamo 405
 2. Thibault Benistant 392
 3. Kay de Wolf 388
 4. Roan Van De Moosdijk 345
 5. Jago Geerts 341
 6. Liam Everts 329
 7. Simon Laengenfelder 259
 8. Lucas Coenen 255
 9. Kevin Horgmo 232
 10. Jan Pancar 193

Szczegółowe wyniki znajdziecie TUTAJ, a wyniki poprzedniej rundy TU.

Partnerzy

facebook youtube