Wyniki dziewiątej rundy MXGP. Liam Everts wygrywa swoje pierwsze Grand Prix [VIDEO]
12 czerwca 2023
Dziewiąta runda MXGP w Teutschenthal [GALERIA]
15 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

Wyniki trzeciej rundy AMA Pro Motocrossu 2023. Bracia Lawrence nadal w natarciu [VIDEO]

W dwóch pierwszych rundach tegorocznego AMA Pro Motocrossu, Jett Lawrence, jadący swój pierwszy sezon w klasie 450, pokazał, że póki co nie ma sobie równych. Rozpoczął mocno od wyniku 1-1 w swoim debiucie i przypięczętował to w Hangtown kolejnym wynikiem 1-1. Przed Thunder Valley prowadził na każdym okrążeniu i był najszybszy w każdej sesji kwalifikacyjnej. Pytanie przed trzecią rundą było, czy Thunder Valley ponownie pokaże swoje kły – w ostatnich latach wielu zawodników zajmujących fotel lidera klasyfikacji, właśnie tam kończyło przedwcześnie swoje świetnie zapowiadające się sezony.

Wyniki trzeciej rundy AMA Pro Motocrossu 2023

Oczywiście, można dyskutować, że Jett ma ułatwione zadanie, ponieważ w stawce brakuje wielu zawodników. Nie jedzie Ken Roczen, Eli Tomac, Justin Barcia, Chase Sexton, Jason Anderson, czy Malcolm Stewart. I być może tak jest, choć nie ulega wątpliwości, że za każdym razem na starcie stają nie mniej groźni: Cooper Webb, Dylan Ferrandis, Aaron Plessinger, czy Adam Cianciarulo.

W pierwszym wyścigu Jett zgarnął holeshota i pojechał po zwycięstwo z największą dotychczas przewagą nad drugim zawodnikiem. Lawrence przejechał linię mety o ponad 30 sekund szybciej, niż Cooper Webb. W drugim wyścigu historia wyglądała podobnie: holeshot, zdecydowane prowadzenie i tym razem meta na 11 sekund przed drugim Aaronem Plessingerem. Do swojego dorobku Jett dołożył kolejny idealny wynik, nie oddając rywalom ani jednego okrążenia.

Drugie miejsce w klasyfikacji dnia ostatecznie przypadło Plessingerowi, który zaliczył niezwykły powrót na czwarte miejsce w pierwszym wyścigu po wczesnym zderzeniu z Ferrandisem. Drugi wyścig Plessinger zaczynał schowany w stawce, ale szybko wyprzedził Ferrandisa, Webba oraz Cianciarulo i finiszował na drugiej pozycji.

Podium uzupełnił kolega z zespołu Plessingera, Cooper Webb, który po bardzo dobrym drugim miejscu w pierwszym wyścigu, nieco pogubił się w drugim i dojechał na metę jako piąty. Webb cały czas jeszcze wraca do formy po wstrząśnieniu mózgu odniesionym w supercrossie, więc można liczyć, że z rundy na rundę będzie ponownie coraz lepszy.

Dylan Ferrandis i Adam Cianciarulo uzupełnili pierwszą piątkę klasyfikacji rundy. W pierwszym wyścigu Ferrandis przebył długą drogę do siódmego miejsca po wczesnym starciu z Plessingerem, a w drugim wyścigu finiszował trzeci. Nadal jednak nie widzieliśmy jeszcze tego Dylana Ferrandisa, który wygrał te mistrzostwa dwa lata temu.

Wyniki trzeciej rundy AMA Pro Motocrossu 2023 – klasa 450

 1. Jett Lawrence 1-1
 2. Aaron Plessinger 4-2
 3. Cooper Webb 2-5
 4. Adam Cianciarulo 3-6
 5. Dylan Ferrandis 7-3
 6. Ty Masterpool 5-4
 7. Garrett Marchbanks 6-8
 8. Grant Harlan 8-7
 9. Fredrik Noren 10-10
 10. Lorenzo Locurcio 12-9

Klasyfikacja generalna klasy 450 (po 3 rundach)

 1. Jett Lawrence 150
 2. Dylan Ferrandis 116
 3. Cooper Webb 112
 4. Aaron Plessinger 109
 5. Adam Cianciarulo 98
 6. Lorenzo Locurcio 67
 7. Fredrik Noren 63
 8. Ty Masterpool 62
 9. Derek Drake 58
 10. Grant Harlan 56

W klasie 250 od początku sezonu sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Pomimo tego, że Hunter Lawrence wygrał dwie pierwsze rundy, Haiden Deegan i RJ Hampshire również wygrali wyścigi, a Justin Cooper cały czas pokazywał dobrą formę.

Pierwszy wyścig klasy 250 rozpoczął się od jednego z największych karamboli w pierwszym zakręcie, jakie ostatnio widzieliśmy. Guillem Farres i Jett Reynolds wyszli z niego najgorzej i opuścili tor z kontuzjami ramion. W kraksie brali udział także m.in.: Jo Shimoda, RJ Hampshire, czy Tom Vialle. Shimoda zdołał dojechać do trzeciego miejsca, Hampshire do ósmego, a Vialle po jeździe na 16 miejscu i kolejnym upadku ukończył wyścig na 29 pozycji i w drugim nie wystartował z powodu problemów z nadgarstkiem.

Haiden Deegan objął wczesne prowadzenie, ale rozbił się na pierwszym okrążeniu, pozwalając Justinowi Cooperowi przejąć prowadzenie. Cooper konsekwentnie parł do przodu i wypracował sobie około 10 sekund przewagi odnosząc pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Hunter Lawrence zajął drugie miejsce, Shimoda trzecie, a pierwszą piątkę uzupełnili Haiden Deegan i Levi Kitchen.

W drugim wyścigu Cooper zgarnął holeshota i objął prowadzenie. Kiedy zanosiło się, że będziemy świadkami pojedynku pomiędzy nim i Hunterem Lawrencem, Cooper zaliczył upadek pod koniec pierwszego okrążenia oddając prowadzenie rywalowi. Od tego momentu Hunter jechał swój własny wyścig stopniowo oddalając się od stawki. Drugie miejsce zajął Levi Kitchen, a trzeci na metę dojechał Chance Hymas. Justin Cooper uplasował się tuż za podium wyścigu.

W klasyfikacji rundy pierwsze miejsce zajął Lawrence, drugie Cooper, a trzecie Kitchen. W tabeli na prowadzeniu nadal jest Lawrence, który ma obecnie 16 punktów przewagi nad Cooperem. Haiden Deegan z wynikami 4-9 zajął w Thunder Valley ósme miejsce i spadł w generalce na trzecią pozycję.Obecnie traci do lidera 27 punktów.

Wyniki trzeciej rundy AMA Pro Motocrossu 2023 – klasa 250

 1. Hunter Lawrence 2-1
 2. Justin Cooper 1-4
 3. Levi Kitchen 5-2
 4. Jo Shimoda 3-8
 5. Chance Hymas 11-3
 6. Max Vohland 7-5
 7. Jordon Smith 6-6
 8. Haiden Deegan 4-9
 9. R.J. Hampshire 8-7
 10. Jalek Swoll 10-10

Klasyfikacja generalna klasy 250 (po 3 rundach)

 1. Hunter Lawrence 137
 2. Justin Cooper 121
 3. Haiden Deegan 110
 4. Jo Shimoda 95
 5. R.J. Hampshire 94
 6. Levi Kitchen 88
 7. Max Vohland 83
 8. Tom Vialle 68
 9. Chance Hymas 63
 10. Ryder DiFrancesco 63

Więcej o serii znajdziecie TUTAJ, a wyniki poprzedniej rundy TU.

Partnerzy

facebook youtube