Klasa 50 cm3 powraca do Mistrzostw Europy Enduro
25 lutego 2022
Wyniki ósmej rundy AMA Supercrossu. Formuła Triple Crown po raz drugi [VIDEO]
1 marca 2022

Wyniki inauguracyjnej rundy MXGP w Matterley Basin [VIDEO]

Pierwsza runda Mistrzostw Świata w Motocrossie sezonu 2022 wystartowała z tygodniowym opóźnieniem z powodu huraganowych wiatrów, które uniemożliwiły jej rozegranie w pierwotnym terminie. W klasie MXGP triumfował Tim Gajser, choć początkowo się na to nie zanosiło, a w klasie MX2 swoje pierwsze w karierze wygrane wyścigi zaliczył Simon Längenfelder, który także wygrał GP.

Wyniki inauguracyjnej rundy MXGP w Matterley Basin

W pierwszym wyścigu klasy MXGP holeshota zgarnął Jorge Prado, a za nim jechali Jeremy Seewer i Glenn Coldenhoff. Tim Gajser został zamknięty w stawce i na pierwszym okrążeniu jechał w okolicach dziewiątego miejsca.

Przez dłuższy czas Prado prowadził przed Seewerem, Coldenhoffem i Alberto Forato, Maxime Renaux wyprzedził Gajsera i objął piąte miejsce, a Jed Beaton był tuż za nim. Następnie Seewer przyspieszył, robiąc najszybsze okrążenie wyścigu, co pozwoliło mu na zaatakowanie Prado i przejęcie prowadzenia.

Jednak Gajser niestrudzenie przedzierał się do przodu. Najpierw wyprzedził Renaux, a następnie także Coldenhoffa przejmując trzecią pozycję. Nie minęło wiele czasu, kiedy Słowniec dogonił Prado i odbił od niego drugą pozycję. Teraz Gajser gnał za Seewerem, który miał jedynie 2,325 sekundy topniejącej przewagi. Kierowcy toczyli zacięty pojedynek, do momentu kiedy Seewer upadł zaledwie na dwa okrążenia przed końcem. To dało Gajserowi prowadzenie i pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Seewerowi udało się pozbierać i zdobyć drugie miejsce, a Renaux zajął trzecie miejsce przed Prado i Beatonem.

W drugim wyścigu holeshota ponownie zgarnął Jorge Prado, ponownie uciekając przed Coldenhoffem i Seewerem oraz dodatkowo Rubenem Fernandezem i Gajserem.

Prado nie tracił ani chwili i już na początku wypracował sobie przewagę ponad 3 sekund. W tym czasie Gajser wyprzedził Seewera obejmując trzecie miejsce, a kilka okrążeń później udało mu się także wyprzedzić jadącego na drugiej pozycji Coldenhoffa.

Gajser uparcie parł przed siebie i zdołał zmniejszyć pięciosekundową przewagę Prado niemal do zera. Udało mu się nawet wyprzedzić Hiszpana, ale tylko na jedno okrążenie, ponieważ Słoweniec zaliczył upadek. Prado odzyskawszy prowadzenie nie zamierzał go już oddać i dojechał do mety pierwszy z przewagą zaledwie 0,5 sekundy.

Glenn Coldenhoff finiszował trzeci, Seewer był czwarty, a Fernandez zamknął pierwszą piątkę.

Tim Gajser z wynikiem 1-2 stanął na najwyższym stopniu podium, na drugim uplasował się Jorge Prado (4-1), a na trzecim Jeremy Seewer (2-4).

10. Brian Bogers

Simon Längenfelder był najszybszym zawodnikiem na torze już w trakcie kwalifikacji. W pierwszym wyścigu w najlepszym momencie miał 7,618 sekundy przewagi nad Tomem Vialle. Kay De Wolf również miał bardzo dobrą prędkość i zaczął zbliżać się do Vialle, ale ostatecznie żaden z nich nie był w stanie zagrozić Niemcowi, który wygrał swój pierwszy w karierze wyścig w tej klasie. Jago Geerts po kilku upadkach zajął czwarte miejsce, a Stephen Rubini uplasował się na piątej pozycji.

W drugim wyścigu ponownie holeshota zgarnął Längenfelder a za nim podążali Vialle, Kevin Horgmo, Jago Geerts, Roan Van de Moosdijk i Isak Gifting.

Kilka okrążeń później Längenfelder popełnił błąd, który pozwolił Vialle zbliżyć się do niego, a niedługo później także wyprzedzić. Tom był na dobrej drodze do zwycięstwa w wyścigu i w klasyfikacji rundy, ale niestety zaliczył upadek. Szybko się pozbierał i wrócił do wyścigu na drugim miejscu.

W tym czasie Jago Geerts nie odpuszczał gazu i ustanowił najszybsze okrążenie wyścigu gnając za czołową dwójką. Vialle niestrudzenie gonił lidera wyścigu i miał realną szansę na wygraną, ale ponownie się rozbił, co z kolei pozwoliło Geertsowi go wyprzedzić. Längenfelder wygrał drugi wyścig i rundę, drugi na mecie był Geerts, a trzeci Vialle.