Jasiek Folga: z motocykla na wózek, z wózka na motocykl!
8 września 2023
Wyniki 18 rundy MXGP 2023. Prado i Adamo z tytułami na rundę przed końcem sezonu [VIDEO]
18 września 2023

Wyniki pierwszej rundy play-offów SMX. Historyczne wygrane Shimody i Sextona [VIDEO]

Od chwili otwarcia w 1960 roku na obiekcie Charlotte Motor Speedway w Concord w Karolinie Północnej odbyło się wiele wyścigów. Na nieco oddalonym od toru motocrossowego zMAX Dragway, cztery pasy do wyścigów dragsterów zmieniły się w wyjątkowy tor, na którym odbył się pierwsza w historii runda play-offów Mistrzostw Świata w SuperMotocrossie (SMX).

Wyniki pierwszej rundy play-offów SMX

Wspólnym wysiłkiem promotorów Monster Energy AMA Supercrossu i Mistrzostw AMA Pro Motocrossu powstał hybrydowy tor do SMX, który połączył w sobie zarówno ciasne sekcje rytmiczne supercrossu oraz długie, szybkie odcinki w motocrossowym stylu w jedno.

W klasie 250 Haiden Deegan został pierwszym zawodnikiem, który wygrał wyścig w formacie SMX, ale to Jo Shimoda z wynikiem 4-1, jako pierwszy w historii wygrał rundę SMX.

W drugim wyścigu Shimoda musiał wyprzedzić prowadzącego Toma Vialle, który w pierwszym wyścigu uzyskał trzeci czas. Ostatecznie Vialle ukończył rundę z wynikiem 3:2. I choć zawodnicy zremisowali w punktach, zwycięstwo padło łupem Shimody. Haiden Deegan po wygranym pierwszym wyścigu, w drugim zajął piąte miejsce i musiał się zadowolić najniższym stopniem podium.

Podwójny mistrz: SX250 East i 250 w AMA Pro Motocrossie, Hunter Lawrence był dopiero ósmy w klasyfikacji dnia. Hunter upadł na początku pierwszego wyścigu i musiał przedzierać się przez stawkę. Udało mu się dotrzeć do dziewiątego miejsca po tym, jak pod koniec wyścigu wyprzedził trzech rywali. W drugim wyścigu zaliczył upadek w pierwszym zakręcie, co sprawiło, że wznawiał ściganie z ostatniego miejsca. Tym razem udało mu się dotrzeć do siódmej pozycji. Mimo niezbyt udanego dnia, rozstawiony z numerem jeden Lawrence, zdołał utrzymać się na trzeciej pozycji w klasyfikacji za Shimodą i Deeganem.

10. Max Vohland 25

W klasie 450 dzień należał do Chase’a Sextona. Z łatwością wygrał pierwszy wyścig, a w drugim wyprzedził prowadzącego Kena Roczena, co dało mu wynik 1-1. Chase wszedł do rozgrywek rozstawiony z numerem jeden i jak pokazał miniony weekend, nie zamierza oddawać swojej pozycji.

Drugi w klasyfikacji dnia był Ken Roczen, który w obu wyścigach zajął trzecie miejsce. W drugim wyścigu prowadził nawet przez pierwsze dziesięć okrążeń, dopóki nie wyprzedził go Sexton. Na ostatnim okrążeniu ten manewr udał się także Jettowi Lawrence’owi, więc niemiecki zawodnik musiał się zadowolić trzecim czasem na mecie.

Dylan Ferrandis zajął trzecie miejsce z wynikami 2-4, a Jett Lawrence, po słabym starcie i upadku w pierwszym wyścigu uzyskał wynik 7-2 zajmując miejsce tuż za podium. Pierwszą piątkę uzupełnił Jason Anderson z rezultatem 4-5.