Wyniki dziewiątej rundy MXGP. Upalny Madryt szczęśliwy dla Francuzów [VIDEO]
31 maja 2022
Mistrzostwa Świata SuperEnduro wracają do Krakowa
2 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Wyniki rundy otwarcia AMA Pro Motocrossu. Honda dominuje w obu klasach [VIDEO]

Runda inauguracyjna Mistrzostw Lucas Oil Pro Motocrossu na Fox Raceway w Pala w Kalifornii była z wielu powodów wyjątkowa. Urzędujący mistrz klasy 450 Dylan Ferrandis nie startował z powodu kontuzji, podobnie jak Cooper Webb, który pauzuje, aby wrócić do pełni zdrowia. Natomiast na linii startu stanęli: czterokrotny mistrz Pro Motocrossu Ryan Dungey, który po pięciu latach wrócił z emerytury oraz dziewięciokrotny mistrz świata MXGP Antonio Cairoli.

Wyniki rundy otwarcia AMA Pro Motocrossu

Oba wyścigi klasy 450 zdominowali zawodnicy Hondy. W pierwszym Chase Sexton wystartował na trzecim miejscu, ale bardzo szybko dogonił i wyprzedził zarówno Eli Tomaca, jak i Kena Roczena. Roczen przez jakiś czas trzymał się za Sextonem, ale prędkość rywala wystarczyła, aby stworzył sobie wygodną przewagę i z łatwością wygrał pierwszy wyścig sezonu.

W drugim wyścigu Sexton zgarnął holeshota, ale tym razem to Roczen szybko wyszedł na prowadzenie i zyskał niewielką przewagę. Jednak mniej więcej w połowie wyścigu Sexton ponownie ruszył do przodu, wyprzedził Roczena, wygrał i tym samym odniósł zwycięstwo w rundzie z wynikiem 1-1.

Ken Roczen natomiast z wynikami 2-2 uplasował się za swoim kolegą z zespołu. Dla Roczena to świetne rozpoczęcie sezonu po problemach zdrowotnych i wycofaniu się z AMA Supercrossu w połowie serii.

Podium klasy 450 zamknął Christian Craig z wynikiem 3:3. To pierwsze podium w 13-letniej karierze Craiga, świeżo koronowanego mistrza SX250 West.

Eli Tomac zakończył rundę z czwartym miejscem w klasyfikacji po uzyskaniu wyników 7-4. Tomac zremisował tego dnia w punktach z Ryanem Dungeyem, ale miał lepszy drugi wyścig. To był niezwykły powrót do wyścigów dla Dungeya, który był szczęśliwy, móc pojechać dwa solidne wyścigi.

Jason Anderson zajął szóste miejsce w klasyfikacji dnia z wynikiem 4-8. Anderson miał fatalny start w pierwszym wyścigu, a na starcie drugiego upadł razem z Justinem Barcią. Przez cały dzień był na granicy czasu najszybszego zawodnika i tylko dlatego udało mu się uzyskać w miarę dobry wynik.

Justin Barcia również dobrze sobie radził z ratowaniem swoich wyników, ponieważ po kilku przygodach udało mu się uzyskać rezultat 8-9 i zająć dziewiąte miejsce w rundzie. Andersona i Barcię w tabeli wyników rozdzielili zawodnicy KTM: Antonio Cairoli i Aaron Plessinger. Cairoli rozbił się w pierwszym wyścigu, co kosztowało go kilka miejsc i ostatecznie wylądował na siódmym miejscu tego dnia. Plessinger był ósmy i wyglądał trochę słabiej w drugim wyścigu, ale mimo wszystko był to dla niego udany powrót do wyścigów po kontuzji.

Wyniki rundy otwarcia AMA Pro Motocrossu – klasa 450

 1. Chase Sexton 1-1
 2. Ken Roczen 2-2
 3. Christian Craig 3-3
 4. Eli Tomac 7-4
 5. Ryan Dungey 5-5
 6. Jason Anderson 4-8
 7. Antonio Cairoli 10-6
 8. Aaron Plessinger 6-10
 9. Justin Barcia 8-9
 10. Shane McElrath 11-7
 11. Garrett Marchbanks 9-12
 12. Fredrik Noren 14-11
 13. Josh Gilbert 12-14
 14. Alex Martin 15-13
 15. Benny Bloss 13-15
 16. Felix Lopez 18-16
 17. Ryan Surratt 19-17
 18. Brandon Hartranft 16-33
 19. Jerry Robin 17-40
 20. Marshal Weltin 38-18

W klasie 250 Jett Lawrence nie tylko startował z numerem 1, ale był także świeżo po zdobyciu pierwszego w swojej karierze tytułu w supercrossie zaledwie miesiąc temu. Jedynym znakiem zapytania w przypadku Lawrence’a, było to, czy skręcona pod sam koniec sezonu supercrossowego kostka utrudni jego pierwszy start w Pro Motocrossie.

Jego najbliższy rywal w mistrzostwach 2021, Justin Cooper, miał przed sobą znacznie trudniejsze zadanie. Po złamaniu stopy w grudniu, Cooper pauzował całą serię AMA Supercrossu i nie miał zbyt dużo czasu na treningi.

Gdy opadły bramki, to właśnie Justin Cooper zgarnął pierwszego holeshota w tym roku. Wyglądało na to, że może być lepszy niż oczekiwano, gdy prowadził przez cztery pierwsze okrążenia. Jett Lawrence jednak nie zważał na wysiłki rywala, wyprzedził go i odniósł pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Natomiast Cooper zmagał się przez resztę wyścigu i ostatecznie zajął dopiero dwunaste miejsce w rundzie otwarcia.

W drugim wyścigu holeshota zgarnął Nick Romano, ale prowadził tylko okrążenie, dopóki Lawrence go nie wyprzedził. Australiczyk zaliczył idealny dzień z wynikiem 1-1. Całkiem niezłe rozpoczęcie sezonu.

Hunter Lawrence w obu wyścigach zajął drugie miejsce. W pierwszym wyścigu trzymał Jetta w zasięgu, nie pozwalając mu oddalić się zbyt daleko. Drugi wyścig był dla starszego z braci Lawrence trudniejszy. Hunter zaliczył słaby start i spędził większość wyścigu przebijając się do przodu stawki. Ostateczną batalię o drugie miejsce stoczył z Jo Shimodą na ostatnim okrążeniu.

Pomimo utraty drugiego miejsca w drugim wyścigu, wyniki 4-3 Shimody wciąż były wystarczające, aby Japończyk stanął na najniższym stopniu podium.

Czwarte miejsce wywalczył RJ Hampshire, który w pierwszym wyścigu pokazał nieprawdopodobną jazdę, awansując z jedenastego na trzecie miejsce. Jeszcze więcej pracy miał do wykonania w drugim wyścigu, ponieważ fatalny start sprawił, że początkowo jechał poza pierwszą trzydziestką. W końcu zaatakował i dotarł aż do dziewiątego miejsca, co pozwoliło mu zająć czwarte miejsce w klasyfikacji dnia.

Wyniki rundy otwarcia AMA Pro Motocrossu – klasa 250

 1. Jett Lawrence 1-1
 2. Hunter Lawrence 2-2
 3. Jo Shimoda 4-3
 4. R.J. Hampshire 3-9
 5. Michael Mosiman 9-4
 6. Austin Forkner 6-6
 7. Seth Hammaker 8-5
 8. Levi Kitchen 5-8
 9. Pierce Brown 7-7
 10. Stilez Robertson 10-11
 11. Max Vohland 12-10
 12. Justin Cooper 11-13
 13. Nate Thrasher 17-12
 14. Joshua Varize 13-16
 15. Nick Romano 16-14
 16. Derek Kelley 14-19
 17. Josiah Natzke 19-15
 18. Dylan Walsh 18-18
 19. Derek Drake 15-24
 20. Matthew LeBlanc 20-17

Szczegółowe wyniki znajdziecie TUTAJ.

Partnerzy

facebook youtube