Wyniki szóstej rundy MXGP 2024. Jorge Prado wygrywa u siebie i odzyskuje prowadzenie [VIDEO]
13 maja 2024
Wyniki inauguracyjnej rundy AMA Pro Motocrossu. Lawrence i Deegan bezbłędni w Pala [VIDEO]
27 maja 2024
Pokaż wszystkie

Wyniki siódmej rundy MXGP 2024. Febvre traci zwycięstwo na rzecz Gajsera [VIDEO]

Grand Prix Francji było kolejną rundą tegorocznych Mistrzostw Świata w Motocrossie, która musiała zmagać się ze kapryśnymi warunkami pogodowymi. Ulewne deszcze nie odpuściły zawodnikom ścigającym się na torze St Jean d’Angely, który momentami przypominał bardziej błotne bajoro, niż tor do motocrossu.

Wyniki siódmej rundy MXGP 2024

Jak można się domyślić, w takich warunkach sporo się działo i nawet wyniki oraz podium klasy MXGP, nie były ostatecznie takie na jakie wyglądały. Ale po kolei.

W pierwszym wyścigu na prowadzenie wysunął się reprezentant gospodarzy Romain Febvre, ale Tim Gajser nie zamierzał długo czekać, i gdy tylko nadarzyła się okazja, wyprzedził rywala obejmując prowadzenie. Febvre, który startował z kontuzją kciuka, dość długo utrzymał się na drugim miejscu, jednak nie był w stanie odeprzeć ataku Jorge Prado. Hiszpan próbował jeszcze atakować lidera wyścigu, ale ostatecznie to Gajser wygrał, Prado był drugi, a Febvre trzeci.

Za nimi uplasowali się Jeremy Seewer, Pauls Jonass i Jeffrey Herlings, który zaliczył słaby start i już od początku musiał odrabiać straty.

Drugi wyścig to ulewny deszcz i prawdziwie błotna batalia. Romain Febvre zgarnął holeshota i objął prowadzenie. Za nim Herlings i Gajser walczyli o drugą pozycję. W pewnym momencie jednak pechowo Gajser zaliczył potężny ślizg i upadek, a Herlings pojechał dalej. Słoweniec spał na szóste miejsce, ale nadal był o oczko wyżej niż Jorge Prado.

W tym czasie Herlings dogonił Febvre i uparcie trzymał się za nim. Na ostatnim okrążeniu wykorzystał okazję i wyprzedził Francuza obejmując prowadzenie i wygrywając wyścig. Wtedy jeszcze wyniki wyglądały następująco: Romain Febvre z wynikiem 3-2 został zwycięzcą rundy, Herlings był drugi, a Gajser trzeci.

Jednak kary nałożone przez kierownictwo wyścigu na Kevina Horgmo i Jeremy’ego Seewera, którzy skakali na żółtej fladze, oznaczały, że finalnie zwycięzcą został Tim Gajser, a jego wyniki 1-6 zamieniły się na 1-4, co dało mu jeden punkt przewagi nad Romainem Febvre. Zwycięstwo Jeffreya Herlingsa w drugim wyścigu, okazało się kluczowe w ogólnym rozliczeniu, ponieważ Holender zakończył dzień na trzecim miejscu.

Wyniki siódmej rundy MXGP 2024 – klasa MXGP

 1. Tim Gajser
 2. Romain Febvre
 3. Jeffrey Herlings
 4. Jorge Prado
 5. Pauls Jonass
 6. Jeremy Seewer
 7. Calvin Vlaanderen
 8. Kevin Horgmo
 9. Andrea Bonacorsi
 10. Brian Bogers

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 7 rundach)

 1. Tim Gajser 348
 2. Jorge Prado 343
 3. Romain Febvre 319
 4. Jeffrey Herlings 287
 5. Pauls Jonass 253
 6. Jeremy Seewer 234
 7. Calvin Vlaanderen 223
 8. Glenn Coldenhoff 200
 9. Kevin Horgmo 145
 10. Valentin Guillod 130

Pierwszy wyścig klasy MX2 rozegrany został jeszcze w sprzyjających warunkach pogodowych. Tor był suchy, a zawodnicy mieli klika opcji na linie przejazdu. Kay de Wolf wyprzedził wszystkich po starcie po zewnętrznej i zgarnął holeshota. Jednak zawodnicy KTM nie zamierzali pozostać w tyle i chwile później Sacha Coenen i Liam Everts jechali na dwóch pierwszych pozycjach. De Wolf naciskał na Evertsa i w wyniku tego najpierw Everts, a potem de Wolf wylądowali na ziemi.

W tym czasie Lucas Coenen dojechał do swojego brata i go wyprzedził obejmując prowadzenie. Andrea Adamo też nie zamierzał zostawać w tyle i niedługo później objął drugą pozycję, a Sacha zaliczył upadek, który wysłał go na dziewiąte miejsce. Trzecie miejsce wywalczył Kay de Wolf mijając linię mety przed Simonem Laengenfelderem, Mikkelem Haarupem i Liamem Evertsem.

W drugim wyścigu holeshota zgarnął Sacha Coenen, ale jego brat Lucas szybko go wyprzedził i odjechał stawce. Dwa wygrane wyścigi dały Lucasowi Coenenowi zwycięstwo w rundzie.

De Wolf nie miał najlepszego startu, ale udało mu się wyprzedzić Laengenfeldera i zająć drugie miejsce. W klasyfikacji rundy również zajął drugą pozycję, a podium we Francji uzupełnił Andrea Adamo z wynikami 2-4.

Wyniki siódmej rundy MXGP 2024 – klasa MX2

 1. Lucas Coenen
 2. Kay de Wolf
 3. Andrea Adamo
 4. Simon Laengenfelder
 5. Liam Everts
 6. Mikkel Haarup
 7. Ferruccio Zanchi
 8. Quentin Marc Prugnieres
 9. Oriol Oliver
 10. Rick Elzinga

Klasyfikacja generalna klasy MX2 (po 7 rundach)

 1. Kay de Wolf 342
 2. Simon Laengenfelder 290
 3. Lucas Coenen 283
 4. Liam Everts 268
 5. Andrea Adamo 257
 6. Thibault Benistant 226
 7. Mikkel Haarup 216
 8. Rick Elzinga 211
 9. Sacha Coenen 159
 10. Camden Mc Lellan 126

Szczegółowe wyniki znajdziecie TUTAJ, a wyniki poprzedniej rundy TU.

Partnerzy

facebook youtube