Wyniki finałowej rundy AMA Pro Motocrossu. Tomac i Lawrence z tytułami mistrzowskimi [VIDEO]
6 września 2022
Motocross of Nations: Tomac, Sexton i Cooper zdobywają złoto dla USA po 11 latach [VIDEO]
26 września 2022
Pokaż wszystkie

AMA EnduroCross: Tadeusz Błażusiak wygrywa pierwszą rundę w USA

Taddy wraca w świetnym stylu w Salt Lake City – w zawodach otwierających nowy sezon Mistrzostw AMA EnduroCrossu.

Tadeusz Błażusiak wygrywa pierwszą rundę w USA

W minioną sobotę za oceanem wystartował kolejny sezon AMA Endurocrossu, a na bramkach startowych mogliśmy ponownie zobaczyć pięciokrotnego triumfatora tej serii – Tadeusza Błażusiaka.

W kategorii Pro Taddy zajął pierwsze miejsce z wynikiem 1-2-1, meldując się na szczycie podium przed Trystanem Hartem (2-1-2) oraz zajmującym trzecią pozycję Blakem Gutzeitem (4-5-5).

Dla Polaka start w Salt Lake City miał być kolejnym krokiem w powrocie do pełni zdrowia, po kontuzji nadgarstka, której uległ podczas Grand Prix Niemiec w końcówce sezonu Mistrzostw Świata SuperEnduro.

Po przebytej operacji oraz intensywnych czterech miesiącach rehabilitacji Taddy udowodnił w ten weekend, że jest w najwyższej formie, a jego start w Mistrzostwach USA to nie tylko zapowiadana rozgrzewka przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata, które wystartują w TAURON Arenie Kraków 10.12.2022, ale również mocna zapowiedź, że będzie walczył o laury i swój szósty mistrzowski tytuł w AMA EnduroCrossie.

W pierwszym wyścigu Tadek od razu objął prowadzenie i nie oddał go do końca wyścigu, który podobnie jak w mistrzostwach świata trwa 6 minut plus jedno okrążenie.

Drugi wyścig to zawsze duże emocje i mocne roszady podczas ścigania, gdyż zawodnicy startują w odwróconej kolejności. Oznacza to, że na bramce startowej Tadek jako zwycięzca pierwszego wyścigu ustawiony został w drugim rzędzie w najgorszym miejscu. Tuż po starcie Błażusiak został z tyłu za słabszymi zawodnikami, natomiast Trystan Hart i Jonny Walker przebili się od razu do przodu i szybko objęli prowadzenie. Walker popełnił kilka błędów i spadł na dalszą pozycję. Taddy konsekwentnie wyprzedzał zawodnika po zawodniku i finalnie doszedł do drugiej pozycji zbliżając się mocno do Harta.

W ostatnim wyścigu Hart o włos pokonał Polaka zgarniając holeshota, ale Taddy szybko objął prowadzenie w sekcji głazów z Walkerem i Hartem podążającymi za nim. W późnej fazie wyścigu, Hart próbował wyprzedzić Błażusiaka, jednak wybrał zbyt trudną linię w sekcji głazów, co dało naszemu reprezentantowi zwycięstwo. Hart uplasował się na drugim miejscu, a Graffunder na trzecim.

Cooper Abbott z wynikami 8-3-4 zajął czwarte miejsce, a Cory Graffunder z rezultatem 5-8-3 zamknął pierwszą piątkę.

Dużym zaskoczeniem jest słaby wynik Amerykanów: Colton Haaker z wynikiem 6-6-6 uplasował się na szóstym miejscu, a jego odwieczny rywal Coddy Webb nie ukończył wyścigu przez problemy z motocyklem.

Zdziwienie wśród kibiców wywołała również mocna, trzecia pozycja pochodzącego z RPA Blake Gutzeit, który po kilku latach przerwy powrócił do ścigania w SuperEnduro.