Wyniki finałowej rundy MXGP. Gajser i Vialle przypieczętowali tytuły w Turcji [VIDEO]
5 września 2022
AMA EnduroCross: Tadeusz Błażusiak wygrywa pierwszą rundę w USA
19 września 2022

Wyniki finałowej rundy AMA Pro Motocrossu. Tomac i Lawrence z tytułami mistrzowskimi [VIDEO]

Po jedenastu rundach Mistrzostw Lucas Oil AMA Pro Motocrossu nadszedł czas na wielki finał. W miniony weekend na Fox Raceway w Pala, po raz ostatni w tym sezonie Eli Tomac i Chase Sexton walczyli o tytuł. Natomiast Jett Lawrence pewnie sięgnął po swój drugi w klasie 250.

Wyniki finałowej rundy AMA Pro Motocrossu

W pierwszym wyścigu Sexton zgarnął holeshota i pewnie prowadził w początkowej fazie wyścigu. Niestety, niedługo później spowolnili go dublowani zawodnicy, co szybko wykorzystał Tomac wybierając lepszą linię i przejmując prowadzenie. Sexton próbował go dopaść i wrócić na czoło, ale Tomac był bezbłędny, utrzymał prowadzenie i wygrał.

W drugim wyścigu Christian Craig zgarnął holeshota, a za nim jechali Jason Anderson i Chase Sexton. Eli Tomac po starcie utknął w środku pierwszej dziesiątki. W pewnym momencie jednak Sexton popełnił błąd, upadł i pozbierał się dopiero, gdy minął go już Tomac. Od tego momentu Tomac zaczął po kolei wyprzedzać zawodników, aż dogonił prowadzącą dwójkę. Szybko wyminął Craiga, a następnie wyprzedził także Andersona i przejął prowadzenie.Sexton odrabiał straty, ale gdy dojechał do Craiga ponownie zaliczył upadek. Znowu musiał odrabiać straty i był najszybszym zawodnikiem na torze. Na pięć minut przed końcem odbił Andersonowi drugie miejsce. Tomac był już jednak w tym momencie daleko z przodu i zmierzał do mety wprost po swój czwarty tytuł mistrzowski. Z wynikiem 1-1 Eli zakończył ten wyjątkowy sezon, który według pogłosek ma być ostatnim motocrossowym sezonem w jego karierze.

Jason Anderson zakończył finałową rundę na trzecim miejscu z wynikiem 4-3. Trzecie miejsce zajął również w klasyfikacji generalnej sezonu 2022.

15. Marshal Weltin 134

W klasie 250 Jett Lawrence rozpoczął finałową rundę z 41 punktami przewagi nad Jo Shimodą, co oznaczało, że ​​wystarczyłoby mu tylko 12. miejsce w pierwszym wyścigu, aby zdobyć swój drugi tytuł. Jett w pierwszym wyścigu zgarnął holeshota i prowadził z Jo siedzącym mu na tylnym kole. Na trzecią pozycję szybko przebił się Hunter Lawrence, który nieco później brutalnie wyprzedził Shimodę zostawiając go na ziemi. Zanim zawodnik Shimoda się pozbierał, został wyprzedzony przez Justina Coopera i ostatecznie zajął czwarte miejsce.

W drugim wyścigu Justin Cooper zgarnął holeshota, ale na drugim okrążeniu dogonił go i wyprzedził Jo Shimoda, który z przewagą 20 sekund, dowiózł swoje prowadzenie do mety. Z wynikiem 4-1 zajął drugie miejsce w rundzie oraz zdobył tytuł wicemistrza. Drugi na mecie zameldował się Jett Lawrence, który zgarnął swój drugi i najpewniej ostatni tytuł w klasie 250. W przyszłym sezonie prawdopodobnie będzie startował już w klasie królewskiej.

Trzecie miejsce w tabeli zajął Hunter Lawrence, który po drugim miejscu w pierwszym wyścigu, w drugim pojechał słabiej i zdołał zająć tylko piąte miejsce. Justin Cooper stanął na najniższym stopniu podium rundy, a w klasyfikacji sezonu znalazł się tuż za podium.

I tak zakończył się sezon 2022 AMA Pro Motocrossu. Jak dotąd ten rok był wyjątkowy, ponieważ ci sami dwaj zawodnicy triumfowali zarówno w supercrossie, jak i motocrossie. Zawodników czekają teraz intensywne treningi, ponieważ wielu z nich będzie reprezentować swoje kraje w Motocross of Nations. Wielu w klasach, w których nie startują na co dzień. Wielkie święto światowego motocrossu już za trzy tygodnie w RedBud.