MXGP: Grand Prix Holandii w Oss przełożone
24 marca 2021
Cody Webb wygrywa Grinding Stone Hard Enduro [VIDEO]
30 marca 2021
Pokaż wszystkie

Europa kontra USA. Rywalizacja i wzajemny szacunek, który trwa od dekad

Wieloletni spór kto jest lepszy: Ameryka, czy Europa, to jedna strona motocrossowego medalu. Możemy sobie pisać, oceniać i analizować, jednak to, co jest najlepsze między tymi dwoma kontynentami oddzielonymi Atlantykiem, to respekt, jaki mają do siebie zawodnicy. Wystarczy udać się na dowolną edycję Motocross of Nations i zobaczyć ich wzajemny ogromny szacunek.

Europa kontra USA. Rywalizacja i wzajemny szacunek, który trwa od dekad

Czy byli to Brad Lackey i Roger De Coster w latach 70., Dave Thorpe i Ricky Johnson w latach 80., Jeff Emig i Paul Malin w latach 90., Stefan Everts i Ricky Carmichael w latach 2000, czy też obecnie Jeffrey Herlings i Cooper Webb – ten szacunek jest zawsze widoczny.

Ponieważ obecnie nie ścigamy się po tej stronie Wielkiej Wody, Jeffrey Herlings wypowiedział się w temacie jadących za oceanem Mistrzostw Świata w Supercrossie. Trzeba przyznać, że walka o tytuł mocno nabrała rumieńców, a zarówno Cooper Webb, jak i Ken Roczen są świetnymi zawodnikami. To niezaprzeczalne. Oczywiście Herlings ścigał się ramię w ramię zarówno z Roczenem, jak i z Webbem, a jego szacunek dla obu jest wielki, jednak relacje między Webbem i Herlingsem są trochę bardziej wyjątkowe.

– Uważam, że Cooper jest bardzo silny psychicznie – powiedział Herlings. – Próbował dostać się do głowy swoich rywali, jak ta tablica tuż przed tym, jak bramka opadnie. Kenny stracił kilka punktów i wyglądało na to, że zamierza to załatwić. Obaj wciąż mają szanse, a nawet Eli Tomac może wygrać, ale wygląda na to, że ostateczna walka rozegra się między Cooperem i Kennym. W ostatnich sześciu wyścigach Cooper był bardzo silny psychicznie, choć technicznie Kenny jest trochę lepszy, ale kiedy to musi się wydarzyć, kiedy musi wygrać, Cooper po prostu ustawia się w szeregu i mówi sobie, że jest tutaj, aby rządzić, aby wygrać. Dobrze gra w te gierki psychologiczne. Jest oldschoolowym kierowcą wyścigowym i po prostu się nie poddaje. Myślę, że w tym roku wygra mistrzostwa. Współczuję Kenny’emu, ponieważ tyle przeszedł i byłoby miło zobaczyć go zdobywającego tytuł, zasługuje na to, aby go mieć i mam nadzieję, że wygra, ale kocham Coopera i jego postawę i oczywiście wolałbym zwycięstwa KTMa niż Hondy. Jeśli miałbym to powiedzieć teraz, to muszę powiedzieć, że Cooper wygra.

Podobnie jak Herlings, Webb również miał swoje wzloty i upadki i być może, z powodu własnych zmagań z kontuzjami, Holender docenia, gdzie kiedyś był Webb w swojej karierze i gdzie jest teraz. Pamięta również, kiedy udał się na amerykańskie Grand Prix w Charlotte i potrzebował kilku punktów, aby zostać mistrzem świata w klasie MX2. Cooper Webb był mistrzem AMA w motocrossie w klasie 250, a do tego w genialnej formie. To była wielka walka, która przeszła do historii, a którą obaj cieszyli się, gdy Webb wygrał GP, a Herlings zdobył tytuł.

Fajnie jest zobaczyć gościa takiego jak Cooper, ponieważ był trochę zagubiony w 2017 i 2018 roku, a wtedy zaczął pracować jeszcze ciężej, to znaczy, ciężko pracował i wcześniej, ale chciał, aby jego program i jego wyścigi były na 100% zrealizowane. W 2017 roku walczył także z kontuzjami i nie szło mu dobrze, a potem w 2019 był bardzo silny, w 2020 również, ale miał wypadek, który mógł go kosztować wiele. Pamiętam, jak walczyłem z nim w 2016 roku podczas GP w Charlotte i tuż przed tym, jak opadła bramka, a między nami był tylko Forkner, on mówi do mnie: „hej, co tam? jesteś gotowy na ściganie?”. Pamiętam, jak pomyślałem: czy on to właśnie powiedział? I że ten koleś po prostu ze mną rozmawiał i nadal byłem w szoku. Próbował grać w gry psychologiczne i podobało mi się to. Wiem, że wygrałem pierwszy wyścig, a w drugim obaj mieliśmy zły start, a kiedy był za mną, podkręcał gaz na maksa, a ja nie byłem do tego przyzwyczajony, ponieważ zwykle łatwo wygrywałem w klasie 250. Dojechał do mnie, a potem mnie terroryzował (śmiech). Bardzo mi się to podobało i dzięki temu bardziej go szanuję.

Obaj walczyli wkrótce po tym amerykańskim GP, tym razem na 450-tkach na legendarnym torze Maggiora we Włoszech w Motocross of Nations. Herlings zanotował tego dnia wynik 1-2, a Webb 4-10. Wypadek Webba w późnej fazie ostatniego wyścigu kosztował jego drużynę zwycięstwo, podczas gdy występ Herlingsa sprawił, że jego zespół zajął jedno miejsce wyżej na podium niż zespół USA, ale wciąż za zwycięską drużyną Francji.

Rozczarowania na twarzy Webba podczas konferencji prasowej po wyścigu nie dało się ukryć. Był tak zdołowany, że trudno to zapomnieć, a wielu twierdzi, że jego ciężkie sezony 2017 i 2018 miały coś wspólnego z tym dniem we Włoszech, kiedy jego upadek kosztował drużynę wygraną w MXoN.

Mamy nadzieję, że pojedynki Herlings vs Webb to coś, co zobaczymy częściej niż pojedynki Carmichael vs Everts, które zdarzyły się niestety tylko cztery razy, a zakończyły wynikiem 2-2. Obaj zawodnicy Red Bull KTM Factory Racing już teraz są legendami tego sportu. Jeśli Webb zdobędzie swój drugi tytuł w AMA Supercrossie, to wraz z tytułem w klasie 250 w AMA Pro Motocrossie, może nabrać rozpędu, aby dać prztyczka w nos Eli Tomacowi w serii outdoorowej i pojechać na MXoN 2021 ponownie jako kapitan zespołu.

To samo można powiedzieć o Herlingsie, który ma szansę zdobyć swój piąty tytuł mistrza świata w motocrossie i pojechać do Włoch na MXoN jako faworyt. Tym razem drużyna Holandii będzie bronić tytułu, więc możemy się założyć, że gdy Herlings usłyszy, jak Cooper Webb podkręca swój motocykl lub rozmawia na bramce startowej, nadstawi uszu i obaj ponownie mocno powalczą.

I chociaż obaj zawodnicy będą ścigać się razem najwcześniej może we wrześniu, podczas Motocross of Nations 2021, to po prostu wiemy, że jeśli ponownie do tego dojdzie, obaj będą chcieli pokonać się nawzajem i odnieść zwycięstwo. Z drugiej strony, ich szacunek to ten sam szacunek, którym darzyli się zawodnicy Team USA i Team Europe od lat 70-tych, kiedy Amerykanie rozpoczęli atak na największą nagrodę w tym sporcie, trofeum Chamberlaina.

Partnerzy

facebook youtube