Wyniki pierwszej rundy WSX. Tomac nie do zatrzymania w Cardiff, McElrath wygrywa w klasie SX2
10 października 2022
Kalendarz Mistrzostw Świata SuperEnduro 2022/2023. Dwie rundy w Polsce!
17 października 2022
Pokaż wszystkie

HEWC: Lettenbichler wygrywa w Hiszpanii i zdobywa tytuł mistrzowski [VIDEO]

Hixpania Hard Enduro była finałową rundą tegorocznych Mistrzostw Świata Hard Enduro. I choć droga do zwycięstwa nie była łatwa dla Manuela Lettenbichlera, to jednak Niemiec odniósł swoje szóste zwycięstwo w tym sezonie i został nowym mistrzem świata.

Lettenbichler zdobywa tytuł mistrzowski

W prologu najszybszy był Alfredo Gomez, który wyprzedził Lettenbichlera, Tadeusza Błażusiaka, Mario Romana i Trystana Harta. Hart był ostatnim zawodnikiem, który zaliczył komplet 12 okrążeń. Dominik Olszowy uplasował się na dziesiątym miejscu.

Drugi dzień rywalizacji to dwuipółgodzinny wyścig wokół jeziora Campoo z kilkoma tylko odcinkami ekstremalnymi. Tym razem jednak nocny deszcz sprawił, że pierwsze okrążenie było w niektórych miejscach śliskie i trudniejsze niż mogli się tego spodziewać zawodnicy. Nie powstrzymało to jednak Lettenbichlera. Mani przebił się z czwartej pozycji na prowadzenie i parł do przodu, po raz kolejny w tym sezonie pokazując, że nie ma sobie równych. Na metę dotarł z przewagą dziesięciu minut nad Trystanem Hartem.

Niestety, po zakończeniu rywalizacji, Mani otrzymał karę czasową za przekroczenie prędkości, która wysłała go na drugie miejsce dając Hartowi zwycięstwo w wyścigu. Lettenbichler nie był jedyny, ponieważ także Alfredo Gomez, Mario Roman, Matthew Green oraz Dominik Olszowy znaleźli się w gronie ukaranych za przekroczenie prędkości.

Połączone wyniki z dwóch dni wskazały pozycje startowe do głównego wyścigu. I tak na pierwszej pozycji utrzymał się Lettenbichler, drugi był Hart, trzeci Gomez, czwarty Sonny Goggia, a piąty Graham Jarvis. Taddy Błażusiak uplasował się na szóstej pozycji, a Dominik Olszowy na ósmej.

W wyścigu głównym Manuel Lettenbichler prowadził od startu do mety nie dając rywalom szans na nawiązanie jakiejkolwiek walki. Mani budował swoją przewagę już od pierwszego okrążenia tak, aby nikt nie zdołał jej zniwelować.

Mario Roman, który po problemach z motocyklem drugiego dnia, startował z dziewiątej pozycji, szybko wyprzedzał rywali i przed końcem pierwszego okrążenia jechał już na czwartym miejscu. Przed nim pozostali jedynie Lettenbichler, Gomez i Hart. Na dziesiątym okrążeniu przewaga Lettenbichlera spadła do dwóch minut, ale to było najbliżej, jak Mario zdołał dojechać.

Lettenbichler zdobywa tytuł mistrzowski

Kiedy minęły zaplanowane 2,5 godziny wyścigu, otwarto bramę do imponującego kamieniołomu, który był ostatnim odcinkiem rywalizacji. Właśnie tam Lettenbichler ponownie zwiększył swoją przewagę i przekroczył linię mety o ponad cztery minuty szybciej niż Roman.

Mario Roman zajął drugie miejsce i również na drugim miejscu ukończył tegoroczny sezon mistrzostw świata. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Graham Jarvis, który wyścig główny ukończył na piątej pozycji.

Tadek Błażusiak jechał nieźle i zapowiadało się na miejsce w pierwszej szóstce, jednak rozbił się i uszkodził przy tym nadgarstek. Stawia to duży znak zapytania nad jego dalszą walką w EnduroCrossie i Mistrzostwach Świata SuperEnduro. Dominik Olszowy kończy sezon na 13 miejscu w generalce, a nieobecny w Hixpanii Kacper Dudzic zajmuje piątą pozycję w Pucharze Juniorów.

Klasyfikacja generalna sezonu 2022

  1. Manuel Lettenbichler 127
  2. Mario Roman 120
  3. Graham Jarvis 93
  4. Teodor Kabakchiev 72
  5. Alfredo Gomez 72
  6. Michael Walkner 66
  7. Trystan Hart 63
  8. Billy Bolt 62
  9. David Cyprian 61
  10. Wade Young 56

Więcej o serii znajdziecie na tej stronie.

Partnerzy

facebook youtube