Triumph wchodzi do MXGP – to już pewne. Podobne plany ma Ducati?
7 października 2022
HEWC: Lettenbichler wygrywa w Hiszpanii i zdobywa tytuł mistrzowski [VIDEO]
11 października 2022

Wyniki pierwszej rundy WSX. Tomac nie do zatrzymania w Cardiff, McElrath wygrywa w klasie SX2

W miniony weekend na stadionie Principality w Cardiff, po trzech wygranych wyścigach Eli Tomac zwyciężył w pierwszej rundzie nowej odsłony Mistrzostw Świata FIM w Supercrossie. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej klasy SX2 trafiło do Shane’a McElratha, który nie wygrał żadnego wyścigu, ale pojechał najbardziej konsekwentnie.

Wyniki pierwszej rundy WSX

Pierwsza runda Mistrzostw Świata w Supercrossie w w wydaniu globalnym za nami. Na wyprzedanym stadionie w Walii, tysiące fanów śledziło zmagania najszybszych zawodników globu, okraszone pokazami Freestyle Motocrossu w towarzystwie fajerwerków i widowiskowej pirotechniki.

Tomac, który startował z dziką kartą, był trzecim najszybszym zawodnikiem w kwalifikacjach. Eli uplasował się za Joeyem Savatgym i Kenem Roczenem, który wygrał eliminacje i ustanowił najszybsze okrążenie w sesji superpole.

Niestety, sytuacja Roczena zaczęła się komplikować w wyścigach głównych. W pierwszym z trzech wyścigów, Ken prowadził, ale przez zmieniające się warunki na torze upadł i oddał prowadzenie Tomacowi. Ostatecznie po pogoni, Ken zajął trzecie miejsce za Vincem Friese.

W drugim wyścigu ponownie na mecie pierwszy zameldował sie Tomac, a tuż za nim Roczen. W finałowym biegu rywale przedzierali się przez stawkę, ale ponownie to Tomac uzyskał najlepszy czas i z wynikiem 1-1-1 zaliczył idealną rundę. Ken Roczen tym razem zameldował się na mecie czwarty, a w klasyfikacji dnia zajął drugie miejsce (3-2-4). Podium uzupełnił Vince Friese, który uzyskał wynik 2-3-5.

20. Luke Clout 1

W klasie SX2 Shane McElrath uzyskał wynik 4-3-5 i odniósł zwycięstwo w rundzie. Dodatkowo prowadzi także w klasyfikacji mistrzostw. Występ i wynik McElratha pokazują, jak ważna w przyjętym formacie WSX jest konsekwencja.

Drugie miejsce Chrisa Blose’a w pierwszym wyścigu dało mu sporo punktów na start i nawet gorsze wyniki w kolejnych wyścigach (4-8) nie przeszkodziły w zajęciu drugiego miejsca w klasyfikacji rundy.

Trzecie miejsce zajął Mitch Oldenburg, który był prawdopodobnie najbardziej pechowym zawodnikiem rundy. Wszystko przez fatalny drugi wyścig, w którym wjechał w tylne koło rywala, zaliczył upadek i finiszował dopiero na 19 miejscu. Gdyby nie to, Oldenburg prawdopodobnie zwyciężyłby w Cardiff, ponieważ zarówno w pierwszym, jak i trzecim wyścigu zameldował się na mecie pierwszy.