Liam Everts dołącza do rodziny Red Bulla
31 marca 2021
Mistrzostwa Świata Hard Enduro: ważne informacje dla chcących startować nie tylko w Polsce
7 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Z powodu obowiązujących nadal wielu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, Infront Moto Racing podjął decyzję o opóźnieniu rozpoczęcia nadchodzącego sezonu MXGP. Mistrzostwa Świata w Motocrossie rozpoczną się dopiero w czerwcu, w Rosji.

MXGP: aktualizacja kalendarza 2021 – co się zmieni?

Rundą otwarcia, według harmonogramu po zmianach, będzie w tym roku rosyjski Orlyonok, gdzie zawodnicy pojadą 12 i 13 czerwca.

W zaktualizowanym kalendarzu znajdzie się, zgodnie z przewidywaniami, MXGP Wielkiej Brytanii w Matterley Basin, które zapanowano na 26-27 czerwca. Z kolei 3-4 lipca, po sześciu latach przerwy, MXGP powróci do Włoch na legendarny tor Maggiora.

Dodanie toru Maggiora do tegorocznej listy przystanków jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę kwestie środowiskowe, z którymi borykał się ten historyczny obiekt i trudności z ponownym rozgrywaniem tam Grand Prix. Jak na ironię, ograniczenia narzucone przez pandemię dotyczące ograniczonej liczby publiczności i osób w padoku pozwoliły na ponowną organizację wyścigów w tym miejscu.

Rundy MXGP na Łotwie, w Holandii i Czechach odbędą się w lipcu, po czym zawodnicy wyruszą w głębokie piaski Lommel na sierpniowe Grand Prix Flandrii.

W dniach 14-15 sierpnia MXGP zawita do Szwecji, a następnie do Finlandii i Turcji. Najnowszym dodatkiem do kalendarza jest Sardynia. Zgodnie z ostatnimi przewidywaniami gospodarzem jedenastej rundy Mistrzostw Świata będzie Riola Sardo.

Przed zawodnikami pracowity październik

Następnie seria wyruszy do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch (Trentino). Wszystkie te rundy odbędą się w październiku, więc zawodników i zespoły czeka bardzo pracowity miesiąc. Po tym, jak organizatorzy rundy w Saint-Jean d´Angély wycofali się z kalendarza w tym roku, nowa lokalizacja Grand Prix Francji zostanie potwierdzona wkrótce.

W planach jest, aby sezon zakończył się poza Europą. Grand Prix Argentyny zaplanowano na 13-14 listopada, a GP Azji i Indonezji mają odbyć się odpowiednio: 27-28 listopada i 4-5 grudnia.

W międzyczasie 26 września odbędzie się Motocross of Nations. Tu data się nie zmienia, natomiast IMR potwierdził, że gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia będzie włoski tor w Mantui.

Dodatkowo, Motocross of European Nations zaplanowane na 18 i 19 września w Riola Sardo otrzymało teraz status do potwierdzenia, a więcej szczegółów zostanie ogłoszonych w późniejszym terminie.

Format jednodniowy zostaje na dłużej

W nadchodzącym sezonie zawody będą rozgrywane w tym samym formacie, co w zeszłym roku, co oznacza, że wyścigi klas MXGP i MX2 będą rozgrywane w niedzielę, a klasy EMX i WMX pojadą w sobotę. Decyzja o ponownym wykorzystaniu formatu jednodniowego została podjęta ze względu na napięty harmonogram wyścigów, aby dać więcej czasu na regenerację zawodnikom i personelowi zespołów.

To były dwa tygodnie bardzo skomplikowanej pracy, ponieważ zmiana daty jednej rundy oznacza, że wiele rzeczy zmienia się w przypadku kolejnej i związanej z nią podróży – ujawnił David Luongo. – To był szalony czas, ale muszę powiedzieć, że jest nieco lepiej niż w zeszłym roku, ponieważ wciąż mamy wielu organizatorów, którzy są zdeterminowani, aby organizować wydarzenia z udziałem publiczności, a poprzez odsuwanie wyścigów w czasie jest nadzieja, że mogą się one wydarzyć. Możemy tylko pracować z tym, co mamy i, jeśli będzie to konieczne, to przejdziemy do planu B, planu C, planu D i tak dalej.

Więcej o serii znajdziecie na STRONIE.

Partnerzy

facebook youtube