East River Enduro
East River Enduro – motocylowa przygoda z offroadem.
26 grudnia 2020
FIM i WESS łączą siły. Będą Mistrzostwa Świata Hard Enduro
28 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

Rajd Dakar: składy teamów motocyklowych

W kategorii motocykli nadchodząca edycja Rajdu Dakar zapowiada niezwykle zaciętą rywalizację po zwycięstwie Ricky’ego Brabeca, które przerwało niemal dwie dekady panowania KTM’a. Mimo tego, firma z Mattgihofen liczy na swoich byłych zwycięzców, którzy mają ambicje, aby odzyskać koronę. Jednak rajd w Arabii Saudyjskiej nie ograniczy się tylko do pojedynku między KTM’em i Hondą.

Adrien Van Beveren na Yamasze czy Pablo Quintanilla na Husqvarnie, mogą pochwalić się umiejętnościami, które pozwolą im na walkę o zwycięstwo. Ich czas być może jeszcze nie nadszedł, ale liderzy młodszego pokolenia, niezależnie od tego, czy pokazali już przebłysk swojego talentu, jak Ross Branch, Skyler Howes i Jamie McCanney, czy też są nowicjuszami, jak Daniel Sanders i Tosha Schareina, będą próbować zrobić wrażenie.

Zwycięstwo Brabeca pokazało, że zespół KTM’a nie jest niepokonany. Zagrożenie rosło od kilku lat, ale ciosy wymierzane w KTM’a nie trafiały aż do stycznia ubiegłego roku. Przypomnijmy, że historia rozpoczęta przez Fabrizio Meoni w 2001 roku, a następnie kontynuowana przez Cyrila Despresa i Marca Comę, a także przez pojawienie się nowego pokolenia pod koniec 2010 roku, została przerwana przez Ricky’ego Brabeca i jego Hondę. Po 18 zwycięstwach z rzędu.

Choć duma austriackiej firmy została trafiona, nie straciła nic ze swojego potencjału, a jej trio byłych zwycięzców, w skład których wchodzą Toby Price, Sam Sunderland i Mathias Walkner, myśli tylko o powrocie na szczyt rajdu. Zawodnicy KTM’a wciąż mają duże szanse na wygraną w Arabii Saudyjskiej, ale powstrzymanie amerykańskiego zawodnika, który w tym roku będzie startował w wyścigu z numerem 1, będzie trudne. Ta jedynka, z dużym prawdopodobieństwem doda pewności siebie Hondzie, która ma jeszcze innych zawodników oprócz lidera zespołu.

Wśród faworytów wymieniany jest Kevin Benavides. Jego marzenia mogą się spełnić, jeśli pojedzie bezbłędny wyścig. Udało mu się to w Rajdzie Andaluzji, gdzie dominował nad rywalami w mniej wymagającym formacie wyścigowym niż Dakar. Jego kolega z zespołu Ignacio Cornejo (4. w Dakarze w 2020) również będzie szukał sposobu na zwycięstwo, podobnie jak Hiszpan Joan Barreda, który po długim czasie wciąż szuka drogi do miejsca na podium.

Chociaż Honda może pochwalić się, że była pierwszym konstruktorem, który wstrząsnął stabilizacją KTM’a, ambicje Yamahy są równie uzasadnione, mimo że poprzednia edycja nie poszła po myśli teamu przez przedwczesne zakończenie rywalizacji przez jej dwóch liderów. Adrien Van Beveren, którego rywalizacja w Arabii Saudyjskiej nie trwała nawet trzech dni, zaostrzył swój apetyt zwycięstwem w niedawnym Baja Hail, gdzie wygrał z konkurentami mniej imponującymi niż w Dakarze, ale wystarczającymi do wprowadzenia go na odpowiednią prędkość. W obozie niebieskich towarzyszyć mu będzie Andrew Short (6. miejsce w 2019), a także Franco Caimi (8. miejsce w 2020).

Xavier de Soultrait, po transferze, będzie reprezentować barwy Husqvarny i dołączy do Pablo Quintanilli, drugiego w Dakarze 2020. Pablo również wydaje się być doskonale przygotowany do triumfu po tym, jak zajmował miejsca w pierwszej piątce w czterech startach z ośmiu.

Miejsca w tej ciasno upakowanej elicie będą jeszcze bardziej pożądane, biorąc pod uwagę, że nowe pokolenie zaczyna się do niej przebijać. Luciano Benavides (6. miejsce w 2020), Ross Branch, Skyler Howes, a także Jamie McCanney, z których wszyscy ukończyli w pierwszej piętnastce podczas ostatniej edycji rajdu.

Należy również uważnie przyjrzeć się garstce szczególnie obiecujących debiutantów, którzy zwrócili uwagę głównych konstruktorów, błyszcząc w pokrewnych dyscyplinach, zanim zadebiutują w tym roku w Dakarze. Tak jest w przypadku Australijczyka Daniela Sandersa, który chce pójść w ślady Toby’ego Price’a, ale także Portugalczyka Rui Gonçalvesa, który pojedzie dla Sherco i Hiszpana Tosha Schareina. Na koniec na wyróżnienie zasługuje także najmłodszy zawodnik tej kategorii, nasz reprezentant Konrad Dąbrowski, syn Marka, który razem z Jackiem Czachorem przecierał polskie rajdowe szlaki w Afryce (9. miejsce w 2003 roku).

Składy zespołów wyścigowych Rajd Dakar 2021
Monster Energy Honda Team: Ricky Brabec, Joan Barreda, Kevin Benavides, José Ignacio Cornejo
Red Bull KTM Factory Racing: Toby Price, Sam Sunderland, Matthias Walkner, Daniel Sanders
Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing: Pablo Quintanilla, Luciano Benavides
Monster Energy Yamaha Rally Official Team: Adrien Van Beveren, Franco Caimi, Andrew Short, Ross Branch, Jamie McCanney
GASGAS Factory Racing: Laia Sanz
Sherco TVS Factory Rally Team: Lorenzo Santolino, Rui Goncalves, Harith Noah
Rieju Rally Team: Oriol Mena, Joan Pedrero, Marc Clamet
Hero Motorsports: Joaquim Rodrigues, CS Santosh, Sebastian Buhler
Niektórzy z zawodników startujący w ramach własnych teamów: David Knight, Libor Podmol, Xavier De Soultrait, Jaume Betriu.

Partnerzy

facebook youtube