Wyniki 15 rundy MXGP. Yamaha wygrywa w Szwecji [VIDEO]
9 sierpnia 2022
Wyniki dziewiątej rundy AMA Pro Motocrossu. Sexton i Shimoda wygrywają w Unadilli [VIDEO]
17 sierpnia 2022
Pokaż wszystkie

Wyniki 16 rundy MXGP. Tim Gajser zdobywa piąty tytuł mistrzowski [VIDEO]

Na dwie rundy przed końcem sezonu, Tim Gajser przypieczętował swój piąty tytuł mistrza świata podczas Grand Prix Finlandii w miniony weekend. W klasie MX2 walka o mistrzostwo nadal trwa i po ostatnich wyścigach ponownie nabrała tempa.

Wyniki 16 rundy MXGP

W klasie MXGP Tim Gajser to jedyny zawodniki, który w tym sezonie dzierżył czerwoną tabliczkę lidera. Inni zawodnicy, pod nieobecność Jeffreya Herlingsa i długą pauzę Romaina Febvre, nie byli w stanie mu zagrozi, pomimo że Gajser miał w tym sezonie sporo słabszych momentów. Słoweniec prowadził przez najwięcej okrążeń ze wszystkich zawodników w klasie (184), wygrał 13 wyścigów, 8 rund i 11 razy stawał na podium. Żaden inny zawodnik nie dorównał mu wynikiem w tym roku.

Przedwczesny tytuł dla Hondy to nie jedyny wielki moment, który miał miejsce w Finlandii. Było to niezwykle ważna runda dla Yamahy, która po raz pierwszy świętowała całe podium w klasie MXGP, gdy stanęli na nim Glenn Coldenhoff, Jeremy Seewer i Maxime Renaux.

Pierwszy wyścig wygrał Brian Bogers, a za nim uplasowała się wspomniana trójka zawodników Yamahy. Drugi wyścig okazał się dla Bogersa pechowy, ponieważ zaliczył upadek i o włos przegrał miejsce na podium.

Zupełnie inaczej drugi wyścig potoczył się dla zawodników Yamahy, którzy zdominowali rywalizację i zajęli pięć pierwszych miejsc, gdy do wspomnianej trójki dołączyli Brent Van doninck i Calvin Vlaanderen.

Do końca sezonu pozostały już tylko dwie rundy i pozycje Seewera oraz Coldenhoffa na podium serii wydają się być niezagrożone.

20. Alvin Östlund

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 16 rundach)

20. Alvin Östlund 107

Walka o tytuł w klasie MX2 nadal trwa po tym, jak Jago Geerts zaliczył dwa upadki w drugim wyścigu po zwycięstwie w pierwszym, w którym pokonał Toma Vialle. Początkowo Geerts jechał koło w koło z Vialle, a ostatecznie wygrał z przewagą niemal 14 sekund. Jednak wszystko poszło nie po jego myśli w drugim wyścigu.

Geerts prowadził na drugim okrążeniu, kiedy wypadł z zakrętu, przeleciał przez kierownicę, utknął pod motocyklem i wznawiał wyścig z ostatniej pozycji. Od tego momentu zdesperowany Geerts był najszybszym zawodnikiem na torze sukcesywnie odrabiając straty. Niestety ponownie upadł po zderzeniu z Mikkelem Haarupem podczas próby wyprzedzenia go i ostatecznie zajął siódme miejsce.

W tym czasie na czele stawki o prowadzenie walczyli Liam Everts, Tom Vialle i Roan van de Moosdijkiem. Po błędach rywali, prowadzenie objął van de Moosdijk i wydawało się, że dowiezie je do mety. Pechowo, na dwa okrążenia przed końcem, zaliczył upadek i oddał pierwszą pozycję Vialle, a drugą Kayowi de Wolf.

Wynik 2-1 dał Vialle zwycięstwo w klasyfikacji dnia. Na dwie rundy przed końcem sezonu, traci on 15 punktów do Jago Geertsa, który z wynikiem 1-7 ukończył GP Finlandii na trzeciej pozycji. Drugie miejsce wywalczył Kay de Wolf z wynikiem 3-2.