Wyniki finałowej rundy AMA Pro Motocrossu 2023 [VIDEO]
28 sierpnia 2023
Jasiek Folga: z motocykla na wózek, z wózka na motocykl!
8 września 2023

Wyniki 17 rundy MXGP 2023. Prado i Adamo z problemami, Gajser i Everts wygrywają w Turcji [VIDEO]

Siedemnasta runda Mistrzostw Świata w Motocrossie pojechała w tureckim Afyonie. Po sobotnim deszczu, w niedzielę tor stanowił nie lada wyzwanie dla zawodników. Grand Prix Turcji było jedną z części trwającego Moto Festu, a więc również okazją do zaprezentowania wydarzenia szerszej publiczności, która po ekscytujących wyścigach mogła bawić się podczas licznych koncertów i występów.

Wyniki 17 rundy MXGP 2023

W klasie MXGP Tim Gajser odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Przypomnijmy, że Słoweniec doznał złamania kości udowej podczas rundy w Mantui. W pierwszym wyścigu Gajser prowadził, dopóki Romain Febvre nie wyprzedził go w połowie dystansu, a Tim ostatecznie zajął drugie miejsce. W drugim wyścigu Gajser szybko objął prowadzenie wyprzedzając Maxime Renaux i Romaina Febvre. Gajser nie miał zamiaru oddać prowadzenia i sukcesywnie wypracował sobie osiem sekund przewagi. W pewnym momencie jednak zaliczył upadek i choć wznowił wyścig nadal na pierwszej pozycji, to już w tym momencie z Maximem Renaux za plecami. Renaux naciskał na rywala przez dwa okrążenia, ale ostatecznie Gajser ponownie uzyskał przewagę i tym razem dowiózł ją do mety.

Drugie miejsce w Turcji zdobył Romain Febvre, który po wygranej w pierwszym wyścigu, w drugim był trzeci. Podium uzupełnił Maxime Renaux z wynikiem 3-2.

Miło wizyty w Turcji wspominać nie będzie Jorge Prado. W obu wyścigach zaliczył upadki tuż po starcie i miał problem, aby ponownie uruchomić motocykl. Gdy w końcu mu się to udawało, jechał na ostatnich pozycjach i musiał się sporo napracować. Pierwszy wyścig ukończył na 13., a drugi na 9. miejscu, co dało mu 10. miejsce w klasyfikacji rundy. Tym sposobem, jego przewaga nad drugim w tabeli Romainem Febvre, skurczyła się z 92 do 67 punktów, na dwie rundy przed końcem sezonu.

10. Jorge Prado

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 17 rundach)

10. Maxime Renaux 302

Liam Everts zwyciężył w klasie MX2, podczas gdy lider generalki, Andrea Adamo, miał zdecydowanie ciężki weekend. Wynik Evertsa 2-3 był wystarczający, aby stanąć na najwyższym stopniu podium. Natomiast Adamo, po upadku, ukończył pierwszy wyścig na 10. miejscu, a drugi na 5., co przełożyło się na szóste miejsce w klasyfikacji rundy. Obecnie jego przewaga w tabeli stopniała do 48 punktów, i choć Włoch ma szanse przypieczętować tytuł już podczas kolejnej rundy w Maggiorze, Liam Everts może sprawić, że tegorocznego mistrza klasy MX2 poznamy dopiero podczas finałowej rozgrywki w Matterley Basin.

Drugie miejsce w Turcji zajął Kevin Horgmo, który uzyskał wyniki 6-1, a podium uzupełnił Jago Geerts, który dojeżdżał na metę na drugiej i czwartej pozycji. Szanse Belga na tytuł, w ostatnim sezonie startów w tej klasie są już raczej znikome, ponieważ strata do lidera wynosi obecnie 82 punkty.